Kara yılan otu kökü ne iş yarar? Hangi hastalıklara iyi gelir? Yan etkileri nelerdir? Akne, sinir sistemine ve beyine iyi gelir, iltihap sökücüdür.

Kara Yılan Otu

Kara yılan otu kökü ne iş yarar? Hangi hastalıklara iyi gelir? Yan etkileri nelerdir? Akne, sinir sistemine ve beyine iyi gelir, iltihap sökücüdür.

Karayılan otu nedir?

Kara yılan otu bir bitkidir. Bu bitkinin kökleri tıbbi amaçlar için kullanılmaktadır. İlk olarak Kızılderililer tarafından kullanılmış ve onlar aracılığıyla sömürgecilere tanıtılmıştır. 1950 yıllarının ortalarında, karayılan otu, kadınlar için vazgeçilmez bir tedavi aracı haline gelmiştir.

Kara yılan otu hangi hastalıklara iyi gelir?

Kara yılan otu; menapoz semptomları, pms sendromu, ağrılı regl dönemi, akne, anksiyete, romatizma, ateş, boğaz kuruluğu, öksürük ve osteoporoz tedavilerinde kullanılmaktadır.

Karayılan otu, akne tedavilerinde yüze direkt olarak da sürülmektedir. Bu ot, çıngıraklı yılan sokmalarında da kullanılmıştır. Fakat araştırmalar bu konuda net bir sonuç bulamamıştır. Dikkat edilmesi gereken şey, siyah renkte olan bitkiyi kullanmaktır. Çünkü bu bitkinin beyaz ve kırmızısı da vardır ve onlar aynı etkiye sahip değildir.

Kara yılan otu

Kara yılan otu kökü ne işe yarar?

Bu otun kökü, vücuda etkisi olan pek çok kimyasal içermektedir. Bu kimyasal maddelerin bazıları bağışıklık sistemine etki etmekte ve hastalıklarla savaşabilmektedir. Bazıları iltihap sökücüdür, bazılarıysa sinir sistemine ve beyine iyi gelir. Ayrıca kadın vücudunda östrojen görevi de görür.

Kara yılan otunun yan etkileri

Doktor kontrolü altında kullanıldığında tehlikesi yoktur fakat mide ağrısı, kramp, baş ağrısı, kaşıntı, ağırlık, vajinal leke ya da kanama gibi yan etkiler görülebilir. Ayrıca bu ot kilo aldırır.

Bunların yanısıra karayılan otunun karaciğeri bozduğu da kesin olmamakla birlikte düşünülmektedir. Eğer bu otu kullanıyorsanız, semptomları gözlemleyin. İdrar renginde koyulaşma, gözlerde ve tende sararma, sıradışı bir yorgunluk hissederseniz kullanmaya hemen sor vermeli ve doktorunuza başvurmalısınız.

Hamileyken veya emzirme dönemindeyken karayılan otunu kullanmayın. Çünkü bu bitki bir kadınlık hormonu olarak etkiye sahiptir ve düşük yapma riskini çoğaltabilir. Ayrıca geçmişte göğüs kanserine yakalanmış kişiler de bu otu kullanmamalıdır.

Menapoz tedavisi için 20-80 mg arası, günde 1 veya 2 kez ve osteoporoz tedavisi için günde toplam 40 mg kullanılmalıdır.


Kara Yılan Otu : Karayılan otu nedir hangi hastalıklara iyi gelir akne tedavileri iltihap sökücü beyine iyi gelen ot kaşıntı ağırlık vajinal leke kara yılan otunun yan etkileri nelerdir tende sararma kadınlık hormonu


Su içmek yerine sıcak içecekler içmek sizi daha mutlu ediyorsa, sıcak suyun içine elma limon ve tarçın koyup içebilirsiniz.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler