Kara yılan otu kökü ne iş yarar? Hangi hastalıklara iyi gelir? Yan etkileri nelerdir? Karayılan otu faydaları ve zararları neler? Hamilelikte kullanılır mı?

Kara Yılan Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Kara yılan otu kökü ne iş yarar? Hangi hastalıklara iyi gelir? Yan etkileri nelerdir? Karayılan otu faydaları ve zararları neler? Hamilelikte kullanılır mı?

Karayılan otu nedir?

Kara yılan otu bir bitkidir. Bu bitkinin kökleri tıbbi amaçlar için kullanılmaktadır. İlk olarak Kızılderililer tarafından kullanılmış ve onlar aracılığıyla sömürgecilere tanıtılmıştır. 1950 yıllarının ortalarında, karayılan otu, kadınlar için vazgeçilmez bir tedavi aracı haline gelmiştir.

Kara yılan otu hangi hastalıklara iyi gelir?

Kara yılan otunun faydaları oldukça fazla. Menopoz semptomları, pms sendromu, ağrılı regl dönemi, akne, anksiyete, romatizma, ateş, boğaz kuruluğu, öksürük ve osteoporoz tedavilerinde kullanılmaktadır.

Kara yılan otu faydaları

Karayılan otu, akne tedavilerinde yüze direkt olarak da sürülmektedir. Bu ot, çıngıraklı yılan sokmalarında da kullanılmıştır. Fakat araştırmalar bu konuda net bir sonuç bulamamıştır. Dikkat edilmesi gereken şey, siyah renkte olan bitkiyi kullanmaktır. Çünkü bu bitkinin beyaz ve kırmızısı da vardır ve onlar aynı etkiye sahip değildir.

  • Baş ağrısı
  • Uyku sorunları
  • Çarpıntı
  • Sıcak basması
  • Vajnal kuruluk
  • Gece terlemeleri

Kara yılan otu kökü ne işe yarar?

Bu otun kökü, vücuda etkisi olan pek çok kimyasal içermektedir. Bu kimyasal maddelerin bazıları bağışıklık sistemine etki etmekte ve hastalıklarla savaşabilmektedir. Bazıları iltihap sökücüdür, bazılarıysa sinir sistemine ve beyine iyi gelir. Ayrıca kadın vücudunda östrojen görevi de görür.

Kara yılan otunun yan etkileri ve zararları var mı?

Doktor kontrolü altında kullanıldığında tehlikesi yoktur fakat mide ağrısı, kramp, baş ağrısı, kaşıntı, ağırlık, vajinal leke ya da kanama gibi yan etkiler görülebilir. Ayrıca bu ot kilo aldırır.

Bunların yanı sıra kara yılan otunun zararlarından sayılabilecek bir diğer şey de karaciğeri bozduğunun düşünülmesidir. Eğer bu otu kullanıyorsanız, semptomları gözlemleyin. İdrar renginde koyulaşma, gözlerde ve tende sararma, sıra dışı bir yorgunluk hissederseniz kullanmaya hemen sor vermeli ve doktorunuza başvurmalısınız.

Hamileyken veya emzirme dönemindeyken karayılan otunu kullanmayın. Çünkü bu bitki hormonları etkileyebilir ve düşük yapma riskini artırabilir. Ayrıca geçmişte göğüs kanserine yakalanmış kişiler de bu otu kullanmamalıdır.

Menopoz tedavisi için 20-80 mg arası, günde 1 veya 2 kez ve osteoporoz tedavisi için günde toplam 40 mg kullanılmalıdır.


Kara Yılan Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?


İlk önce kendine ne olacağını sor; sonra ne yapmak gerekiyorsa yap. // Epiktetos

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler