Kara lahana neye iyi gelir? Kara lahanadaki vitaminler ve mineraller hangileri? Faydaları olduğu gibi zararları da var mı? Çorbası ve yemeği çok lezzetlidir.

Kara Lahana Neye İyi Gelir? Faydaları Ve Zararları Neler?

Kara lahana neye iyi gelir? Kara lahanadaki vitaminler ve mineraller hangileri? Faydaları olduğu gibi zararları da var mı? Çorbası ve yemeği çok lezzetlidir.

Kara lahana neye iyi gelir? Faydaları olduğu gibi zararları da var mı? Kalorisi düşük olan kara lahanadaki vitaminler ve mineraller hangileri? Bu harika sebze hakkında öğreneceğimiz çok şey var.

Kara lahana çorbası içtiniz mi hiç? İçine mercimek veya kuru fasulye ekleyerek, sarımsak, soğan, ilikli kemik suyu ve kıyma veya parça et çekip dünyanın pek çok ülkesinde tüketilen bu tarifi hazırlayabilirsiniz. Kara lahana neye iyi gelir faydaları
Kara lahana dolması ülkemizin en sevilen yemeklerindendir. Ancak bu harika sebzenin yapraklarını çiğ şekilde smoothielerinize ekleyebilir veya buğulayarak et, balık ve tavuk yemeklerinin yanında da tüketebilirsiniz.

Kara lahana faydaları neler?

Kalorisi düşük, besin değeri yüksek olan kara lahana faydaları neler bakalım.
  • Kanser riskini azaltır
  • Kalp sağlığı için yararlıdır
  • Kronik hastalık riskini azaltır
  • Göz sağlığına iyi gelir
  • Hasarlı hücreleri onarır

İBS ve crohn hastalığı tedavisinde uygulanan diyet ve beslenme protokolü için ve buna bağlı olarak eliminasyon diyeti için uygun bir sebzedir.

Özellikle inflamasyon giderici besinler arasında yer aldığı için çok değerlidir.

Tıpkı tatlı patates gibi A vitamini açısından zengin bir sebzedir ve bu yüzden de göz sağlığına iyi gelen besinler arasında yer alır.

Kara lahanadaki vitaminler ve mineraller şöyledir : Sodyum, lif, protein, kalsiyum, A vitamini, C vitamini, folik asit, beta karoten, lütein ve zeaksantin.

Kara lahana faydaları ile dikkat çeken bir sebze olmasıyla birlikte zararları ya da dikkat edilmesi gereken olası yan etkileri ile de bilinir. Alerjik reaksiyona pek rastlanmaz ancak kan inceltici ilaç kullananların tüketmemesi önerilir.

Tıpkı kıvırcık lahana kale gibi K vitamini açısından zengin bir sebze olduğu için, bazı hatalıklarda ve durumlarda K vitamini sınırı önemlidir.

Oksalat açısından da zengin olan kara lahana böbrek taşı olanlar ve böbrek hastaları tarafından tüketilmeden önce doktora danışılmalıdır. Bu kişiler aynı zamanda roka ve yumurta gibi kalsiyum açısından zengin diğer gıdaları da dikkatli tüketmelidir.

Tiroti hastaları çiğ kara lahana yememelidir. Onlar iyot açısından zengin olan nori yosunu gibi farklı alternatiflerle tabaklarını üsteleyebilirler.

Kara lahana neye iyi gelir

Lif ve bolca su içeren kara lahana neye iyi gelir, hangi hastalıklara ve semptomlara iyi gelir dediğimizde aklımıza ilk olarak kabızlık gelir. Çünkü başta sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur.

Göğüs, kolorektal ve böbrek kanseri riskini azaltır. Kilo vermeye yardımcı olur, karaciğer sağlığı ve kemik sağlığı üzerinde oldukça olumlu etkileri vardır.

İçindeki magnezyum, kolin ve folik asit hafızayı güçlendirir, stresi azaltır, depresyonu hafifletir. İyi bir demir kaynağı olan kara lahana kansızlık için iyi bir doğal iyileştirici kaynağıdır.


Kara Lahana Neye İyi Gelir? Faydaları Ve Zararları Neler?


Kafein içeren gıdalar tansiyonu yükseltir, kalbin ortalamadan iki atış üzerine çıkmasına neden olarak kalp rahatsızlıklarını tetikler.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler