Depresyonun doğal ilacı sarı mavi ve kırmızı kantaron hakkında bilgiler. Kantaron neye iyi gelir? Kantaronun faydaları nelerdir?

Sarı Mavi ve Kırmızı Kantaron

Depresyonun doğal ilacı sarı mavi ve kırmızı kantaron hakkında bilgiler. Kantaron neye iyi gelir? Kantaronun faydaları nelerdir?

Kantaron Nedir?

Hekimlikte kullanılan, hastalıklara karşı yararları olan, hayatınızı olumlu yönde etkileyen ve enerji veren birçok şifalı bitki bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de kantarondur. Acı köklü ve küçük otsu bir bitkidir. Mavi, sarı ve kırmızı çiçekli türleri vardır. Tahıl bulunan tarlalarda ve ılıman bölgelerde sık rastlanılmaktadır.

Kırmızı Sarı Mavi Kantaron

Kantaronun çeşitlerinden sarı kantaron; üzeri sarı çiçeklerle kaplı olan bir bitkidir. İçeriğindeki depresyon önleyici hipersin sayesinde, depresyon tedavilerinde kullanılmaktadır ve doğal bir antidepresandır. Özellikle kişinin tek başına atlatabileceği durumlarda, sakinleştirici, olumlu ve enerji verici etkisi olduğu için, bu tür hafif depresyon hallerinde kullanılarak tedaviye yardımcı olunmaktadır. İleri derece depresyon hallerinde ise, kesinlikle uzman psikiyatristlerden yardım istenip, bir an önce tedaviye başlanmalıdır.

Kantaronun Faydaları ve Kullanımı

Kullanım şekilleri çay olarak; 1 çay kaşığı sarı kantaron bitkisine, 4 de 1 kaynar su ilave edilir ve demlenir. Yağ olarak ise; güneşli bir havada toplanılan çiçekler bir cam şişenin içine konulur ve üstüne zeytinyağı dökülür. Kapağını kapatmadan 3 ya da 4 gün güneşte beklettikten sonra, şişenin ağzı çok sıkı kapatılır. Güneşte ya da çok sıcak bir ortamda, birkaç hafta daha bekletilir. Şişenin içindeki yağ kırmızı renk olur ve bu süzülür. Daha sonra koyu renkli şişelere konulur. Güneş yanıklarında ve yaralanmalarda kullanılır. Hamilelere kullanılması tavsiye edilmez. Çünkü cildi güneşe karşı hassaslaştırabilir.

Kırmızı Kantaron

Kırmızı kantaron; kırmızı renkte çiçekler açan bir bitkidir. İshal dışında her rahatsızlığın tedavisinde etki eden bir bitkidir. Acı tadıyla iştah açma özelliği, terletici ve toksin özelliği de vardır. Ateş düşürücüdür. Mide, karaciğer gibi şikâyetlerde faydalıdır. Kullanım şekillerinde çay olarak; 2 çay kaşığı kuru kırmızı kantaron demliğe konur ve üzerine 1 cezve kaynar su ilave edilir. 15 dakika kadar demlenir ve yemeklerden önce ılık olarak içilir. Yağ olarak ise; sarı kantaron gibi aynı şekilde hazırlanır. Yüzde ve vücuttaki sivilce izlerine, cilt üzerinde oluşan lekelerin giderilmesinde kullanılır. İltihap giderici özelliği vardır.

Mavi Kantaron

Mavi kantaron; Mavi ya da mor renkte çiçekler açan, üzeri tüylü bir bitkidir. En çok kullanılan, fakat nadir bulunan bir bitki çeşididir. Halk arasında peygamber çiçeği olarak da bilinmektedir. Vücutta oluşmuş olan zehirli maddelerin atılmasında yararlı olur. Enfeksiyon, mide, bağırsak, böbrek, mesane, karaciğer gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Kan temizleyici özelliği vardır. Göz banyosu yaparak, göz rahatsızlıklarına, göz ağrılarına ve iltihaplanmalara iyi geldiği söylenmektedir.

Kullanım şekillerinde çay olarak; 2 çay kaşığı mavi kantaronun taç yaprakları demliğe konur ve üzerine 300 ya da 500 ml kaynar su ilave edilir. 5 ya da 10 dakika demlenmeye bırakılır ve daha sonra süzülerek içilir. Kantaron, her evde kesinlikle bulunması gereken şifalı bitkilerden biridir.


Sarı Mavi ve Kırmızı Kantaron : Kantaron kantaron çiçeği sarı kantaron depresyon kırmızı kantaron mavi kantaron güneş yanığı tedavisi iştah açıcı terletici doğal iltihap giderici doğal antidepresan hipersin


Hayat, insanın cesaretine göre büyür veya küçülür. // Anais Nin

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler