Kırmızı mavi ve sarı kantaron neye iyi gelir? Kantaronun faydaları nelerdir? Kantaron çayı ve yağı nasıl yapılır?

Sarı Mavi ve Kırmızı Kantaron Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kırmızı mavi ve sarı kantaron neye iyi gelir? Kantaronun faydaları nelerdir? Kantaron çayı ve yağı nasıl yapılır?

Kantaron Nedir?

Hekimlikte kullanılan, hastalıklara karşı yararları olan, hayatınızı olumlu yönde etkileyen ve enerji veren birçok şifalı bitki bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de kantarondur. Kantaronun faydaları o kadar çok ki. Acı köklü ve küçük otsu bir bitkidir. Mavi, sarı ve kırmızı kantaron olmak üzere türleri vardır. Tahıl bulunan tarlalarda ve ılıman bölgelerde sık rastlanılmaktadır.

Kırmızı Sarı Mavi Kantaron

Kantaronun çeşitlerinden sarı kantaron; üzeri sarı çiçeklerle kaplı olan bir bitkidir. İçeriğindeki depresyon önleyici hipersin sayesinde, depresyon tedavilerinde kullanılmaktadır ve doğal bir antidepresandır. Özellikle kişinin tek başına atlatabileceği durumlarda, sakinleştirici, olumlu ve enerji verici etkisi olan sarı kantaron, bu tür hafif depresyon hallerinde kullanılarak tedaviye yardımcı olunmaktadır. İleri derece depresyon hallerinde ise, kesinlikle uzman psikoterapistten yardım istenip, tedaviye başlanmalıdır.

Kantaronun faydaları nelerdir?

Sarı kantaron çayı ve yağı nasıl yapılır?

Sarı kantaron çayı nasıl yapılır? 1 çay kaşığı sarı kantaron bitkisine, 4 de 1 kaynar su ilave edilir ve demlenir. Kantaron yağı nasıl yapılır? Güneşli bir havada toplanılan çiçekler bir cam şişenin içine konulur ve üstüne zeytinyağı dökülür. Kapağını kapatmadan 3 ya da 4 gün güneşte beklettikten sonra, şişenin ağzı çok sıkı kapatılır. Güneşte ya da çok sıcak bir ortamda, birkaç hafta daha bekletilir. Şişenin içindeki yağ kırmızı renk olur ve bu süzülür. Daha sonra koyu renkli şişelere konulur. Güneş yanıklarında ve yaralanmalarda kullanılır. Hamilelere kullanılması tavsiye edilmez. Çünkü cildi güneşe karşı hassaslaştırabilir.

Kırmızı Kantaron

Kırmızı kantaron; kırmızı renkte çiçekler açan bir bitkidir. Kırmızı kantaron faydaları nelerdir? İshal dışında her rahatsızlığın tedavisinde etki eden bir bitkidir. Acı tadıyla iştah açma özelliği, terletici ve toksin giderici özelliği de vardır. Yani iyi bir antioksidandır. Kırmızı kantaronun faydaları arasında iyi bir ateş düşürücü olması da yer alır. Mide, karaciğer şikayetlerinde faydalıdır.

Kırmızı kantaron faydaları nelerdir

Kırmızı kantaron çayı nasıl yapılır?

2 çay kaşığı kuru kırmızı kantaron demliğe konur ve üzerine 1 cezve kaynar su ilave edilir. 15 dakika kadar demlenir ve yemeklerden önce ılık olarak içilir.

Kırmızı kantaron yağı nasıl yapılır?

Kırmızı kantaron yağı da tıpkı arı kantaron gibi aynı şekilde hazırlanır. Kırmızı kantaron yağı neye iyi gelir? Yüzde ve vücuttaki sivilce izlerine, cilt üzerinde oluşan lekelerin giderilmesinde kullanılır. İltihap giderici özelliği vardır.

Kantaron yağı ne işe yarar

Mavi Kantaron

Mavi kantaron; Mavi ya da mor renkte çiçekler açan, üzeri tüylü bir bitkidir. Nadir bulunan bir bitki çeşididir. Halk arasında peygamber çiçeği olarak da bilinmektedir. Mavi kantaron ne işe yarar? Vücutta oluşmuş olan zehirli maddelerin atılmasında yararlı olur. Enfeksiyon, mide, bağırsak, böbrek, mesane, karaciğer gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Kan temizleyici özelliği vardır. Göz banyosu yaparak, göz rahatsızlıklarına, göz ağrılarına ve iltihaplanmalara iyi geldiği söylenmektedir.

Mavi kantaron faydaları nelerdir

Mavi kantaron çayı nasıl yapılır? 2 çay kaşığı mavi kantaronun taç yaprakları demliğe konur ve üzerine 300 ya da 500 ml kaynar su ilave edilir. 5 ya da 10 dakika demlenmeye bırakılır ve daha sonra süzülerek içilir. Kantaron, her evde kesinlikle bulunması gereken şifalı bitkilerden biridir.


Sarı Mavi ve Kırmızı Kantaron Nedir? Faydaları Nelerdir?


Savaşçı olmak mükemmellikle ilgili değildir ya da zaferle veya incitilemez olmakla… O, incinmeye açık olmakla ilgilidir. Gerçek cesaret budur. // Dan Millman

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler