Kalp sağlığını koruyan yiyecekler nelerdir? Kalbe iyi gelen besinler listesindeki bu gıdaları ve içecekleri mutlaka günlük beslenme listenize ekleyin!

Kalp Sağlığına İyi Gelen Kalp Sağlığını Koruyan Yiyecekler

Kalp sağlığını koruyan yiyecekler nelerdir? Kalbe iyi gelen besinler listesindeki bu gıdaları ve içecekleri mutlaka günlük beslenme listenize ekleyin!

Vücudun en önemli organı olan kalp, sağlıklı durumdayken de iyi bakılmalı. Kalp sağlığını, herhangi bir hastalığa yakalanmadan da korumak gerekir.

Özellikle genetik olarak bir hastalık varsa egzersiz yapmak, sigara kullanmamak gibi basit önlemler mutlaka hayata geçirilmeli.

Bunların dışında elbette stres de önemli faktördür. Tıpkı sağlıklı beslenme gibi. Şimdi bakalım kalp sağlığına iyi gelen yiyecekler hangileriymiş.

Kalp sağlığına iyi gelen yiyecekler

Bu yiyecekleri haftada en az 1 kez tüketmeye özen gösterirseniz, kalp sağlığınızı korumuş olursunuz.

Kalp sağlığını koruyan kırmızı meyveler

Böğürtlen, ahududu gibi kırmızı ve koyu renkli meyveler, tansiyonu düşürür ve antioksidan etkisi sayesinde vücuttaki toksinleri atarak sağlığınıza sağlık katar.

Tarçın metabolizmayı hızlandırır ve damar çeperlerinde yağ birikmesini engeller. İçeceklerin ve yiyeceklerin içine bir miktar tarçın ekleyerek kalp sağlığı için besinler listesinin önemli bir parçasını hayata geçirmiş olursunuz.

Kalp sağlığını koruyan yiyecekler arasında ayda 1 kez tüketebileceğiniz bitter çikolata da yer alıyor. Tansiyonu dengeler ve inflamasyonu azaltır.

Somon veya ton balığı gibi yüksek omega 3 yağları içeren balıklar, damar çeperinde yağ plağı oluşumunu azaltır. Haftada en az 1 kez tüketmelisiniz. Ayrıca mct oil kalp ve zihin sağlığı üzerinde çok olumlu etkilere sahiptir.

Kalp dostu sarımsak

Sarımsak tam bir doğal antibiyotiktir. Nelere şifası yok ki? Ama konumuz kalpse, damarların daralmasını engeller ve sarımsak kan basıncını azaltır.

Yeşil çay damar çeperinde yağ birikmesini önler ve metabolizmayı hızlandırır, ayrıca çok güçlü antioksidanlar içerir. Bu sebeple yeşil çay vücudumuzdaki ödemin atılmasında da çok büyük katkı sağlar.

Kalp sağlığı için beslenme

Bir yaz klasiği karpuz ve beyaz peynir. Sevmeyen yoktur herhalde. Karpuz yüksek antioksidan içerir ve kolesterolü azaltır.

Aynı zamanda safra kesesine iyi gelen yiyecekler arasında da yer alan Avokado yüksek oranda sağlıklı yağlar içerir ve kolesterolle savaşmaya yardımcı olur. Böylelikle kalp sağlığı için beslenme listesinde mutlaka yer alması gerekenlerdendir. Kahvaltıda ve günün her öğününde tüketilebilir. Sağlıklı bir kahvaltı nasıl olmalı dediğimizde, içinde mutlaka avokado olmalıdır.

Yulaf yüksek lif içerir ve sindirimi destekler fakat glutensiz ve sertifikalı ise kullanmak gerekir.

Brokoli yüksek antioksidan içerir ve brokoli yüksek tansiyonu düşürerek kalbi rahatlatır.

İşlenmemiş sızma zeytinyağı kolesterol düşürücü besinler arasındadır ve kan şekerini dengelemeye yardımcı olur.

Ispanak yüksek mineral, vitamin ve lif içerir. Kalp dostu yiyeceklerden biridir.


Kalp Sağlığına İyi Gelen Kalp Sağlığını Koruyan Yiyecekler


Aspririn kalp rahatsızlıkları ve kalp krizi riskini düşürür.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler