Kabağın faydaları nelerdir? Kabakta hangi vitaminler vardır? Kabak hangi hastalıklara iyi geliyor? Kolay diyet kabak yemeği tarifi...

Kabağın Faydaları Nelerdir? Kabak Neye İyi Gelir?

Kabağın faydaları nelerdir? Kabakta hangi vitaminler vardır? Kabak hangi hastalıklara iyi geliyor? Kolay diyet kabak yemeği tarifi...

Kabağın faydaları nelerdir?

Araştırmalara göre, sigara kullanımına bağlı olan A vitamini eksikliği amfizeme sebep oluyor. Kabak, tıpkı patates gibi, içeriğindeki bol A vitaminiyle bu riski azaltıyor. Aynı zamanda yumurta sarısı, yeşil otlar ve mısırda bulunan; vücuttaki A vitaminine değişebilen boya maddesi içeren beta-kriptoksantin gibi akciğer kanserini önlediği de düşünülüyor.

İşte bu da neden bazı kişilerin akciğer kanserinden hayatlarını kaybettiklerini, bazılarınınsa sağlıklarına tekrar kavuşabildiklerini gösteren bir ipucu. Sigarayı bırakamıyorsanız mutlaka A vitaminine önem vermelisiniz. Bunu da bir ek bilgi olarak yazalım.

Kabakta bulunan folik asit hamilelikte ve doğumda çok önemli bir koruyucu. Kalp krizi riskini düşürüyor ve kolon kanserini önlüyor.

kabağın faydaları nelerdir?

Kabakta A vitamini, C vitamini, magnez ve magnezyum vardır. Bu vitaminler kalp sağlığının korunmasında önemli etkenlerdir. Kabak lifli bir sebzedir ve bu yüzden kolay sindirilir.

Diyet kabak yemeği tarifi

Çok kolaylıkla hazırlayıp, yarım saatte pişirebileceğiniz bir diyet kabak tarifi verelim. Soğuk sıkım zeytinyağı (3 yemek kaşığı), Soğan (2), kabak (5), sarımsak (6), domates (3) ve havuçları (2) istediğiniz şekilde kesip iki bardak suda, hafif ateşte yarım saat pişirin. Daha sonra üzerine sızma zeytinyağını gezdirin. Üstüne kuru nane veya taze dereotu çok yakışır. Hem doyurucu, hem çok sağlıklı hem de diyet bir kabak yemeği yemiş olursunuz.

Kabak hangi hastalıklara iyi geliyor?

Kabağın iyi geldiği hastalıkların başında kireçlenme ve astım geliyor. Çünkü kabak bir antioksidan ve içinde bulunan bakır ile romatoid artrit hastalığında ağrıların azalmasına fayda ediyor.

Kabak aynı zamanda içerdiği potasyum ile kalp krizi ve felç riskini de önlüyor.

Tiroid ve prostat tedavilerinde olumlu etkileri olan kabak ayrıca kemik sağlığı için de çok faydalı.

Kabağın kabukları yenir mi? Özellikle kabuklarıyla birlikte yemek gerekir. Çünkü kabuklarında sağlıklı karotenoidler bulunur, ki bunlar da cilt için çok faydalıdır.

Damar tıkanıklağını önlemesi ve hücrelerin işlevselliğini artırması açısından da çok faydalıdır.

Kabak çiğ yenir mi? Pek çok kişi kabağı çiğ olarak salatalarına ekliyor. İyi bir şekilde yıkadıktan sonra çiğ olarak da tüketebilirsiniz.


Kabağın Faydaları Nelerdir? Kabak Neye İyi Gelir?


Yüzüstü yere serilseniz bile, hala ileriye doğru hareket ediyorsunuzdur. // Victor Kiam

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler