Jak meyvesi (jackfruit) nedir? Neye iyi gelir? Faydaları neler? Tadı nasıl yenir? Jak meyvesinin yararları yanı sıra zararları var mı?

Jackfruit Nedir? Jak Meyvesi Neye İyi Gelir Faydaları Neler?

Jak meyvesi (jackfruit) nedir? Neye iyi gelir? Faydaları neler? Tadı nasıl yenir? Jak meyvesinin yararları yanı sıra zararları var mı?

Jackfruit nedir? Besin değeri oldukça yüksek, binlerce yıldır faydaları için pek çok toplumda tüketilen ve günümüzde daha da popülerleşen bir meyve. Jak meyvesi neye iyi gelir faydaları neler bakalım. Jackfruit jak meyvesi nedir faydaları
Özellikle vegan beslenme ve vejeteryan beslenme için protein ve karbonhidrat kaynakları arayanlar için oldukça uygun. Ayrıca karnovir diyeti yapanların da vazgeçilmezlerindendir.

Dutgiller ailesine ait olan jakfruit, sarı rengi ve kirpi sırtı gibi kabuğu ile hemen fark edilir.

Jak meyvesi neye iyi gelir faydaları neler?

Dünyanın en büyük meyvesi unvanına sahip olan jak meyvesi tadı ile de dikkat çeker. Tatlıdır ve iştah açıcıdır. Nasıl kesilir ve yenir? Büyük bir bıçakla kavun keser gibi enlemesine kesin. Ortasındaki beyaz kısmı da kesip çıkartın. Daha sonra içindeki minik meyveleri elinizle açın ve çekirdeğini çıkartıp yiyin. Bu çekirdekleri de atmayın çünkü kaynatıp patates gibi soyarak yiyebilirsiniz.

Şimdi gelelim jakfruit yani jak meyvesi neye iyi gelir ve faydaları neler kısmına.
  • Uyku kalitesini artırır
  • Kan şekerini düzenler
  • Yaraların iyileşmesine yardımcı olur
  • Kalp sağlığını destekler
  • Tansiyonu dengeler
  • Kansere karşı korur
  • Bazı cilt sorunlarına iyi gelir

C vitamini açısından yüksek olduğu için cildi güneşin zararlı ışınlarından korur ve güçlendirir. İçindeki yüksek potasyum ile tansiyonu dengeler. Kalp hastalıkları, kemik erimesi ve felç riskini azaltır. jak meyvesi neye iyi gelir
Jak meyvesinin faydaları listede de gördüğünüz gibi oldukça fazla ancak polen ve latex alerjiniz varsa dikkatli olmalısınız. Ayrıca şeker hastaları da dikkatli şekilde tüketmeli çünkü şekeri düşürme özelliği de var.

Vitamin ve mineral değerleri

1 kase jak meyvesinin vitamin ve mineral değerleri nasıl bir de ona bakalım. 38 gr karbonhidrat, 2.84 g protein, 2.4 g lif, 39.6 mg kalsiyum, 47.8 mg magnezyum, 34.6 mg fosfor, 739 mg potasyum, 259 ug lütein ve zeaksantin, 101 ug beta karoten içerir. Kalorisi 157 dir.

Mango ve elma ile karşılaştırıldığında çok daha fazla protein içerdiği için vegan beslenme ve vejeteryan beslenme için tercih edilen meyvelerin başında gelmektedir.

Uyku problemine doğal çözüm arayanlar jakfruit yardımı ile bu sorundan kurtulabilirler. 8 haftalık bir çalışmayla insomnia tedavisi ve uyku süresinin uzatılması konularında başarılı sonuçlar alınmıştır.

Çünkü içinde oldukça fazla doğal magnezyum bulunmaktadır. Jak meyvesi vitamin ve mineral değerleri açısından dünyada binlerce yıldır dikkat çeken meyveler arasında yer almaktadır.

Jak meyvesinin yararları yanı sıra zararları var mı dersek fazla tüketilmemelidir çünkü ishale sebep olabilir, şekeri düşürebilir. Ancak gayet tok tutucu ve besleyici meyvelerden biridir.


Jackfruit Nedir? Jak Meyvesi Neye İyi Gelir Faydaları Neler?


Pazının yararlarını en iyi şekilde almak için, buharda pişmiş, hafifçe sote edilmiş şekilde veya bir çorbanın içine ekleyerek tüketebilirsiniz.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler