İyot eksikliğinin belirtileri nelerdir? Nelerde iyot var? İyot içeren yiyecekler. İyotun faydaları nelerdir?

İyotun Faydaları | İyot Eksikliği Neden Olur? Belirtileri

İyot eksikliğinin belirtileri nelerdir? Nelerde iyot var? İyot içeren yiyecekler. İyotun faydaları nelerdir?

İyot nedir?

İnsanın vücudundaki iyotun %60 kadar kısmı tiroid bezinde depolanır. Bu yüzden iyotun tiroid bezi sağlığında büyük önemi vardır çünkü metabolizma hızını doğrudan etkiler. İyot olmadan, tiroit hormonları sentezlenemez. İyot aynı zamanda toksinlerin vücuttan atılmasını ve kalsiyum gibi çeşitli minerallerin vücudumuz için faydalı hale gelmesini sağlar.

İyot eksikliğinin belirtileri nelerdir?

İyot eksikliğinin belirtileri arasında; depresyon, isteksizlik, zihinsel gelişim zorluğu, algı azalması, guatr, aşırı kilo almak, cilt kuruluğu, kabızlık ve yorgunluk gelmektedir.

Nelerde iyot var?

En çok deniz kabuklularında, dip balıklarında, kahverengi deniz su yosununda bulunmaktadır. Sardalya, ton balığı, istakoz, istiridye, morina balığı, mezgit, pisi balığı, ringa balığı, somon, kırmızı deniz otu, deniz levreği ve karides de iyot içeren yiyeceklerdendir. Bunların yanı sıra sarımsak, lima fasulyesi, pazı, sakız kabağı, susam tohumu, soya fasulyesi, ıspanak ve şalgam da iyot içerir.

iyot hakkında bilgiler

İyotun faydaları nelerdir?

İyot metabolizma hızını ve enerji seviyesini düzenler, cilt parlaklığı sağlar, iyot eksikliği saç dökülmesi yapar. Üreme sistemine de olumlu etkisi olan iyot, hipotiroidzm tedavisinde de önemli yere sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, fibrokisti önler, kanserden korur.

Kara lahana neye iyi gelir?

Herkesin alması gereke iyot miktarı vardır. Bu miktarın üzerinde iyot tüketilirse yararlı değil aksine zararlı olur. Özellikle hamilelerin ve emziren annelerin iyot alırken dikkatli olmaları ve doktorlarına danışmaları gerekmektedir.


İyotun Faydaları | İyot Eksikliği Neden Olur? Belirtileri


Ton balığı kalp kaslarınızı güçlendirir, kan basıncını düzenler ve kanın pıhtılaşmasını önler.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler