Hangi yağlar iyi hangi yağlar kötü? Hangisi sağlıklı yağ? Trans yağlar, doymuş ve doymamış yağlar, tekli çoklu yağlar...

İyi Yağlar Kötü Yağlar Nelerdir? Hangileri Sağlıklı?

Hangi yağlar iyi hangi yağlar kötü? Hangisi sağlıklı yağ? Trans yağlar, doymuş ve doymamış yağlar, tekli çoklu yağlar...

İyi Yağlar Kötü Yağlar

Tüm yağların zararlı olduğu ve hepsinden uzak durmamız gerektiği yıllarca bize söylenen şeydi. Fakat işin aslı öyle değil. Çünkü tüm yağlar zararlı değil. Aksine bazı yağlar hem sağlık için hem de diyet döneminde faydalı ve zayıflatmayı hızlandırıyor. Peki bu yağlar hangileridir?

Hangi yağlar iyi hangi yağlar kötü?

Yurt dışında bu konuda pek çok araştırma yapılıyor çünkü obezite ve kanser oranı her gün gittikçe çoğalıyor. Massachusetts Hastanesi'nde araştırmalarına devam etmekte olan klinik beslenme uzmanı Alexa Schmitt iyi ve kötü yağlar hakkında şunları söylüyor:

"Tekli doymamış yağlar (monoansatüre) ve çoklu doymamış yağlar (poliansatüre) iyi yağlardır. Trans yağlardan ise uzak durulmalıdır çünkü trans yağlar kolesterol seviyesini yükseltmektedir. Yüksek kolesterol ise kalp krizi ve felç riskini önemli derecede arttırmaktadır." Hangi yiyeceklerde kötü yağlar olduğuna gelince... Zeytinyağ gibi oda sıcaklığına sahip olan yağlar iyi yağlardır. Katı yağ ve margarinler bu gruba girmezler.
sağlıklı iyi yağlar

Kalbe iyi gelen yiyecekler isimli yazımızda, kalp sağlığını korumak için nasıl beslenmek gerektiğini anlatmıştım.

İyi yağlar kötü yağlar nelerdir? | Tekli doymamış yağlar (monoansatüre)

Tekli doymamış yağlar zeytinyağı, kanola yağı, avokado yağı ve fındık yağıdır. Bu yağlar iyi yağlardır ve hem taze sebzelerde hem de pişirilmiş sebzelerde kullanılabilir. Hatta patates püresini bile avokado yağıyla yapabilirsiniz. Hem daha lezzetli hem daha sağlıklı olacaktır.

Çoklu doymamış yağlar (poliansatüre)

İki türlü çoklu doymamış yağ vardır biri Omega-6 yağı diğeri ise Omega-3 yağı. Omega 6, bitkisel yağlarından sağlanabilirken Omega 3 yağının özel olarak tüketilmesi gerekir. Omega 3 en çok hangi yiyeceklerde bulunur? Keten tohumu, ceviz ve balıkta (tuna, somon) bulunmaktadır. Bu yüzden her gün bu gıdalardan birini mutlaka tüketmek gerekir.

Bitkisel alternatif olarak nori yosunu tüketilebilir.

Kahvaltınızda karatay diyetinde olduğu gibi, yumurta ve 3 adet ceviz tüketebilirsiniz. Salatalarınıza keten tohumu ekleyebilirsiniz. Haftada bir gün mutlaka balık tüketmelisiniz.

Balık yağının faydalarını balık yağının faydaları yazımda anlatmıştım.

doymuş doymamış yağlar keten tohumu yağı

Doymuş yağ

Doymuş yağ hangi yiyeceklerde bulunur? Kırmızı et, salam, krema, katıyağ, hindistan cevizi yağı, palmiye yağı, çekirdek yağı.

Bu gıdaları seviyorsanız, elbette tüketebilirsiniz. Fakat ayda sadece bir kez.

İyi yağlar kötü yağlar | Trans yağlar

Doymuş yağ doymamış yağ konularından bahsettik şimdi geldik trans yağlara. Marketten aldığımız her şeyde trans yağlara maruz kalıyoruz aslında. Peki trans yağ nedir kısaca? Trans yağ hangileridir? Trans yağ neden zararlıdır?

Trans yağ trigliseridi yükseltir. İyi kolesterolü düşürürken diğer yandan kötü kolesterolü yükseltir. Damar tıkanıklığına yol açar. Bu vesileyle kalp hastalıkları ve felç gibi durumlara sebep verir. Sadece bununla da kalmaz vücutta enflamasyon oluşturur, ki enflamasyonun yol açmadığı hastalık yok. Sivilceden kansere kadar.

Trans yağlar hangi yiyeceklerde bulunur?

Hidrojen eklenmiş sebze yağları, paketlenmiş ürünler, raf ömrünü uzatmak için özel katkı maddeleri eklenen ekmekler, krakerler, cipsler, işlenmiş gıdalar. Evde kendiniz sağlıklı tatlı patates cipsi yapabilirsiniz.

Dünya Sağlık Örgütü 0.5 grama kadar trans yağ barındıran gıdaların "trans yağ bulunmaz" etiketiyle satışına izin vermektedir. Satın aldığınız yiyeceklerin paketini mutlaka okumalı ve bu ibareye dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda hidrojene yiyecekler de uzak durmanız gerekenler arasındadır.


İyi Yağlar Kötü Yağlar Nelerdir? Hangileri Sağlıklı?


Magnezyum eksikliği, yüksek kan basıncı, düzensiz kan şekeri ve baş ağrılarına yol açar.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler