Hangi yağlar iyi hangi yağlar kötü? Trans yağlar, doymuş ve doymamış yağlar, tekli çoklu doymamış yağlar...

İyi Yağlar Kötü Yağlar

Hangi yağlar iyi hangi yağlar kötü? Trans yağlar, doymuş ve doymamış yağlar, tekli çoklu doymamış yağlar...

İyi Yağlar Kötü Yağlar

Tüm yağların zararlı olduğu ve hepsinden uzak durmamız gerektiği yıllarca bize söylenen şeydi. Fakat işin aslı öyle değil. Çünkü tüm yağlar zararlı değil. Aksine bazı yağlar hem sağlık için hem de diyet döneminde faydalı ve zayıflatmayı hızlandırıyor. Peki bu yağlar hangileridir?

Hangi yağlar iyi hangi yağlar kötü?

Yurtdışında bu konuda pek çok araştırma yapılıyor çünkü obezite oranı hergün gittikçe çoğalıyor. Massachusetts Hastanesi'nde araştırmalarına devam etmekte olan klinik beslenme uzmanı Alexa Schmitt iyi ve kötü yağlar hakkında şunları söylüyor: Tekli doymamış yağlar (monoansatüre) ve çoklu doymamış yağlar (poliansatüre) iyi yağlardır. Trans yağlardan ise uzak durulmalıdır çünkü trans yağlar kolesterol seviyesini yükseltmektedir. Yüksek kolesterol ise kalp krizi ve felç riskini önemli derecede arttırmaktadır. Hangi yiyeceklerde kötü yağlar olduğuna gelince... Zeytinyağ gibi oda sıcaklığına sahip olan yağlar iyi yağlardır. Katı yağ ve margarinler bu gruba girmezler.

Tekli doymamış yağlar (monoansatüre)

Tekli doymamış yağlar zeytinyağı, kanola yağı, avokado yağı ve fındık yağıdır. Bu yağlar iyi yağlardır ve hem taze sebzelerde hem de pişirilmiş sebzelerde kullanılabilir. Hatta patates püresini bile avokado yağıyla yapabilirsiniz. Hem daha lezzetli hem daha sağlıklı olacaktır.

Çoklu doymamış yağlar (poliansatüre)

İki türlü çoklu doymamış yağ vardır biri Omega-6 yağı diğeri ise Omega-3 yağı. Omega 6, bitkisel yağlarından sağlanabilirken Omega 3 yağının özel olarak tüketilmesi gerekir. Omega 3 en çok hangi yiyeceklerde bulunur? Keten tohumu, ceviz ve balıkta (tuna, somon) bulunmaktadır. Bu yüzden hergün bu gıdalardan birini mutlaka tüketmek gerekir.

Sabahları kahvaltınızda bal ve 3 adet ceviz tükebilirsiniz. Salatalarınıza keten tohumu ekleyebilirsiniz. Haftada bir gün mutlaka balık tüketmelisiniz.

Doymuş yağ

Doymuş yağ hangi yiyeceklerde bulunur? Kırmızı et, salam, krema, katıyağ, hindistan cevizi yağı, palmiye yağı, çekirdek yağı.

Bu gıdaları seviyorsanız, elbette tükebilirsiniz. Fakat ayda sadece bir kez.

Trans yağlar

Trans yağlar hangi yiyeceklerde bulunur?

Hidrojen eklenmiş sebze yağları, paketlenmiş ürünler, raf ömrünü uzatmak için özel katkı maddeleri eklenen ekmekler, krakerler, cipsler, işlenmiş gıdalar.

Dünya Sağlık Örgütü 0.5 grama kadar trans yağ barındıran gıdaların "trans yağ bulunmaz" etiketiyle satışına izin vermektedir. Satın aldığınız yiyeceklerin paketini mutlaka okumalı ve bu ibareye dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda hidrojene yiyecekler de uzak durmanız gerekenler arasındadır.


İyi Yağlar Kötü Yağlar : Iyi yağlar kötü yağlar avokadı yağı tekli doymamış yağlar monoansatüre çoklu doymamış yağlar poliansatüre omega 6 omega 3 hidrojene yiyecekler trans yağlar


Beslenme bozuklukları sadece hormonal değil psikolojik sebeplere de dayanabilir. Sağlıklı beslenme sürecinde hem bir diyetisyen hem de bir psikologdan destek almanız önemlidir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler