Nordik diyeti olarak da bilinen İsveç diyeti, Danimarka, Norveç, Finlandiya gibi ülkelere has diyet listesini içerir. İsveç diyetinin faydası nedir? Neler yenir, neler yenmez?

Nordik Diyeti İsveç Diyeti Nedir?

Nordik diyeti olarak da bilinen İsveç diyeti, Danimarka, Norveç, Finlandiya gibi ülkelere has diyet listesini içerir. İsveç diyetinin faydası nedir? Neler yenir, neler yenmez?

Nordik diyeti olarak da bilinen İsveç diyeti, Danimarka, Norveç, Finlandiya gibi ülkelere has diyet listesini içerir. Araştırmalara göre bu diyet listesini uygulayan kişilerin daha hızlı kilo verdiği ve daha sağlıklı şekilde zayıfladıkları gözlemlenmiştir.

İsveç diyeti nedir?

İsveç diyeti, daha az şeker ve daha az yağlı beslenme üzerine kuruludur. İsveç diyet listesinde bolca lif ve deniz ürünleri bulunur.

deniz ürünleri diyeti

İsveç diyetinin faydası nedir?

İsveç diyetinin kalp ve damar hastalıklarını azalttığı gözlemlenmiştir. Aynı zamanda kanser ve diyabet riskini düşürmesi de İsveç diyetinin faydaları arasındadır. İsveç diyeti kilo verdirir mi? Evet. Hem kilo vermek isteyenler hem de pek çok kronik hastalığa sebep olan iltihaplanmayı azaltmak isteyenler İsveç diyeti yapabilirler.

İsveç diyeti yaparken bolca lifli gıdalar tüketildiği için, bu diyet kabızlık sorununa da çözüm olur. Kan basıncını düşüren ve trigliseridi düşüren diyettir.

İsveç diyeti nasıl yapılır?

İsveç diyeti yaparken lifli gıdalar ve deniz ürünleri tüketilir. Bu diyette yağ oldukça kısıtlı şekilde tüketilmelidir. Lifli sebzeler, meyveler ve baklagiller İsveç diyetinin temel unsurlarındandır.

İsveç diyetinde Nordik diyetinde neler yenir?

isveç diyeti

İsveç diyeti diğer adıyla Nordik diyeti aslında Akdeniz diyetine çok benzer. Aralarındaki en önemli fark, İsveç diyetinde zeytinyağı yerine kanola yağı kullanılmasıdır.

En sık tüketilenler : Meyve, sebze, patates, baklagiller, deniz ürünleri, kanola yağı.

Daha az tüketilenler : Gezen tavuk yumurtası, peynir, yoğurt, av eti.

Ara sıra yenilenler : Kırmızı et ve hayvansal yağlar.

İsveç diyetinde neler yenmez?

isveç diyeti brokoli

İsveç diyeti kuzukulağı gibi lifli gıdalara ve özellikle deniz ürünlerine önem veren bir diyet türüdür. İsveç diyet listesinde tüketilmemesi gereken gıdalar ise tatlandırıcılar, şeker, şekerli gıdalar, işlenmiş et ürünleri, fast food türü yiyecekler ve katkı maddeli tüm yiyeceklerdir.

İsveç diyet listesinde kök sebzeler önemli bir yere sahiptir. Havuç, brokoli, turp, patates, pancar ve yaban havucu listenin vazgeçilmezlerindendir.


Nordik Diyeti İsveç Diyeti Nedir?


5 saatten daha az uyuyanların, 8 saat uyuyanlara göre kalp rahatsızlıklarına yakalanma oranı %40 daha fazla.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler