Ispanağın yararları, ıspanak neye iyi gelir? İçindeki mineraller ve vitaminler hangileri? Faydaları nelerdir?

Ispanağın Yararları Nelerdir? Ispanak Neye İyi Gelir?

Ispanağın yararları, ıspanak neye iyi gelir? İçindeki mineraller ve vitaminler hangileri? Faydaları nelerdir?

Ispanak neye iyi gelir?

Ispanağın yararları neler? Ispanağın içindeki mineraller ve vitaminler hangileri? Ispanağın faydalarını anlattığımız bu yazımızda bunlara değineceğiz.

ıspanak faydaları vitaminler mineraller neye iyi gelir

Ispanak, Asya kıtasına özgü bir bitkidir. Yeşil yapraklı bir sebzedir. Türlü şekillerde tüketilebilir. Ispanak nasıl yenir? Haşlanabilir, böreklerin içine konabilir. Salçalı ve etli yemeklerin içine de koyulabilir. Ispanaklı krep de yapılabilir. Çocukluğumuzda severek izlediğimiz Temel Reis çizgi filminde, Temel Reisin enerji ve güç deposudur ıspanak.

Ispanağın kalorisi

Ispanaktaki vitaminler ve mineraller hangileri? Ispanak demir yönünden zengin bir sebze olsa da en çok C vitamininden zengindir. Tam bir C vitamini deposudur hatta. Yemek yapılırken bazı yanlış uygulamalar C vitaminini öldürür. Örneğin, ıspanağı çokça tuz ile ovalamak yanlış bir uygulamadır. Veya fazla pişirmek.

İçeriğindeki protein ve folik asit hafızayı güçlendirir. Ispanağın içerdiği diğer vitamin ve mineraller ise, A ve K vitamini, klorofil, kalsiyum ve iyottur. Ispanağın sahip olduğu bu vitamin ve minerallerden tam olarak yararlanabilmek için çiğ ve taze olarak tüketilmelidir.

Ispanağın faydaları neler?

Superfood listesinde yer alan yiyeceklerden olan bu lezzetli sebze, eğer alerjiniz veya histamin intoleransınız yoksa, hemen hemen her öğünde yenilebilir. Bakın ıspanağın faydaları neler.

  • Kan şekerini dengeler
  • Kanser riskini önler
  • Çok iyi bir demir, kalsiyum, folik asit, potasyum, magnezyum ve C vitamini kaynağıdır
  • Sindirim sistemini düzenler
  • Saçı ve cildi temizler, canlandırır
  • Kemik hacmini korur
  • Göz sağlığına çok iyi gelir
  • Astım semptomlarını azaltır

ıspanaklı krep

Ispanak içerdiği tüm mineral ve vitaminlerle birlikte kas ve sini sistemine oldukça fayda sağlar. Temel Reis çizgi filminde ortaya konduğu gibi ıspanak içerisindeki nitrat sayesinde beyaz kas yapısını güçlendirir.

Ispanak neye iyi gelir dediğimizde aklımıza ilk olarak enerji vermesi gelir. En baskın özelliği budur. Çünkü içindeki folik asit, demir, kalsiyum, c vitamini ve magnezyumla birlikte yorgun hissetmemizi engeller.


Ispanağın Yararları Nelerdir? Ispanak Neye İyi Gelir?


Ellerinizi sık sık yıkayın. Sıvı sabunlar yerine organik kalıp sabunları tercih edin.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler