Ispanağın yararları neler? Ispanağın içindeki mineraller ve vitaminler hangileri? Ispanağın faydaları nelerdir?

Ispanağın Yararları Nelerdir?

Ispanağın yararları neler? Ispanağın içindeki mineraller ve vitaminler hangileri? Ispanağın faydaları nelerdir?

Ispanağın yararları neler? Ispanağın içindeki mineraller ve vitaminler hangileri? Ispanağın faydalarını anlattığımız bu yazımızda bunlara değineceğiz.

Ispanak Asya kıtasına özgü bir bitkidir. Yeşil yapraklı bir sebzedir. Türlü şekillerde tüketilebilir. Haşlanabilir, böreklerin içine konabilir. Salçalı ve etli yemeklerin içine de koyulabilir. Ispanaklı krep de yapılabilir. Çocukluğumuzda severek izlediğimiz Temel Reis çizgi filminde, Temel Reisin enerji ve güç deposudur ıspanak.

Ispanak demir yönünden zengin bir sebze olsa da en çok C vitamini yönüyle zengindir. Tam bir C vitamini deposudur hatta. Yemek yapılırken bazı yanlış uygulamalar C vitaminini öldürür. Örneğin, ıspanağı çokça tuz ile ovalamak yanlış bir uygulamadır.

ıspanaklı krep

İçeriğindeki protein ve folik asit hafızayı güçlendirir. Ispanağın içerdiği diğer vitamin ve mineraller ise, A ve K vitamini, klorofil, kalsiyum ve iyottur. Ispanağın sahip olduğu bu vitamin ve minerallerden tam olarak yararlanabilmek için çiğ ve taze olarak tüketilmelidir.

Ispanak içerdiği tüm mineral ve vitaminlerle birlikte kas ve sini sistemine oldukça fayda sağlar. Temel Reis çizgi filminde ortaya konduğu gibi ıspanak içerisindeki nitrat sayesinde beyaz kas yapısını güçlendirir.


Ispanağın Yararları Nelerdir? : ıspanağın yararları ıspanağın içindeki mineraller ve vitaminler ıspanağın faydaları nelerdir Temel Reisin gücü ıspanaklı krep K vitamini


Derin anlamlar taşıyan hedeflerle, sonuçlanmayı bekleyen düşlerle ve ifade edilmeyi gereksinen saf bir aşkla motive olduğumuzda, işte o zaman gerçekten yaşarız. // Greg Anderson

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler