Ispanakta hangi vitaminler var? Kalorisi besin değeri nedir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Ispanak suyu ve ıspanağın faydaları...

Ispanağın Faydaları Kalorisi Besin Değeri Ispanaktaki Vitaminler

Ispanakta hangi vitaminler var? Kalorisi besin değeri nedir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Ispanak suyu ve ıspanağın faydaları...

Ispanağın faydaları nelerdir?

Ispanakta hangi vitaminler var? Ispanağın faydaları neler? Ispanağın kalorisi ne kadar ve ıspanağın besin değeri nedir diye merak edenler için bu yazımızda konumuz bunlar. Ayrıca ıspanak hangi hastalıklara iyi gelir? Yani genel olarak ıspanak neye iyi gelir diye düşünüyorsanız, ıspanak tam bir demir deposudur ve diğer yapraklı sebzelere göre daha çok protein ve yeşil yaprakları ile de folik asit içerir.

Çiğ ıspanağı salata yapıp yerseniz lifinden faydalanmış olursunuz. Ispanak salatası nasıl yapılır? Gayet kolay, ıspanağı çiğ olarak doğrayıp< içine soğan, sarımsak, kırmızı pul biber, limon ve sızma zeytinyağı ekleyip karıştırın. İsterseniz ceviz ve keçi peyniri ile süsleyebilirsiniz. Hatta üzerine nar ekşisi veya nar taneleri ekleyebilirsiniz.

ıspanak salatası nasıl yapılır tarif

Ispanak suyu neye yarar? Ispanak suyu bol C vitamini ile soğuk algınlıklarına karşı dayanıklılık verir ve hemoroid hastalığına iyi gelir. Ayrıca kabızlık için de iyi bir çözümdür. Glutatyonu artıran destekleyen besinler arasında çok önemli yeri vardır.

Ispanağın kalorisi nedir?

Ispanak kalorisi çok düşük ve içinde pek çok vitamin ve mineral içeren harika bir sebzedir. Bir kase ıspanağın kalorisi sadece 7 kaloridir. Diyet yaparken veya detoks yaparken, ıspanağı hem biraz pişirip yiyebilirsiniz, hem çiğ olarak ıspanak smoothie yapabilirsiniz.

Demir, K vitamini, E vitamini, magnezyum gibi harika içeriklerle ıspanağın besin değeri oldukça yüksektir.

ıspanak faydaları

Ispanak kaç dakikada pişer?

Ispanak pişireceğiniz zaman, isterseniz yemeğini yapıyor olun veya isterseniz ıspanaklı yumurta ya da ıspanak kökü çorbası yapmak için bu sebzeyi az pişirdiğinize emin olun. Çünkü ıspanak çok kolay pişen bir sebzedir. Ve sebzeleri gereğinden fazla pişirirseniz, faydaları ne yazık ki azalır ve uzun süre pişirildiğinde ise zararlı hale bile gelebilir.

Peki vitaminlerini minerallerini kaybetmemesi için ıspanak kaç dakikada pişer? Ocağa koyduktan sonra en fazla 5-10 dakika arasında ıspanak pişer. Daha sonra ıspanak volovan veya ıspanak yatağında et yapmak için hazır hale gelir ve pişmiş olur.

Sağlıklı çorba tariflerinden biri olan soğan çorbasını deneyebilirsiniz. Hem çok lezzetli hem de her mevsimde tüketebileceğiniz bir çorba tarifidir. Tıpkı ıspanak gibi bağışıklık sistemini güçlendirir ve sindirim sistemini düzenleyerek kilo vermeye yardımcı olur.

Ispanakta hangi vitaminler var?

Şimdi bakalım ıspanakta hangi vitaminler var Ispanak provitamin A, C vitaminleri, demir ve çeşitli enzimlerce çok zengin olup, bu maddeler, insanda bol kan yapıyor. Ispanak ayrıca, kemiklerin ve dişlerin sağlamlığını temin ediyor. Ispanak suyu, kalp adalelerini de kuvvetlendiriyor. Özel enzimi ile kabızlığı giderip bağırsak zehirlenmesini önlüyor. Kalp rahatsızlığı olanlara, haftada 1-2 fincan taze sıkılmış ıspanak suyu içmeleri öneriliyor. Ayrıca hamilelik döneminde de bol bol ıspanak tüketmek gerekiyor.

Eğer ıspanak alerjiniz yoksa, her gün ıspanak tüketebilirsiniz. Çiğ ıspanak suyu, ıspanak salatası ve yemeği gibi çeşitli versiyonlarını deneyip hoşunuza giden bir tanesini günlük beslenme listenize eklemeniz çok faydalı olacaktır. Özellikle kadınların kansızlık problemi için doğal şifadır.


Ispanağın Faydaları Kalorisi Besin Değeri Ispanaktaki Vitaminler


Çok yönlü bir yeşil yapraklı sebze olan pazı,''anti-stres minerali olarak kabul edilen magnezyumla yüklüdür. Magnezyum, kasların ve sinirlerin gevşeyip rahatlamasını sağlar.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler