Isırganotunun faydaları ve zararları nelerdir? Isırgan otundaki vitaminler ve mineraller hangileri? Neye iyi gelir? Isırganotu çorbası çayı...

Isırgan Otu Faydaları Zararları Neler? Çayı Çorbası Nasıl Yapılır?

Isırganotunun faydaları ve zararları nelerdir? Isırgan otundaki vitaminler ve mineraller hangileri? Neye iyi gelir? Isırganotu çorbası çayı...

Tüylü yaprakalara sahip olan ısırganotuna dokunduğunuzda yanma ve kaşınma yaşarsınız. Fakat yüzyıllar boyunca bu etki, insanları ısırgan otu toplamak ve ısırganotunun faydalarından yararlanmak konusunda geride bırakmamış. Antik Mısıra baktığımızda, develerle uzak diyarlardan getirilen baharatlar ve otlarla tıpta ne kadar ilerlediklerini ve hemen hemen her şeye doğal çözüm bulabildiklerini görüyoruz. Isırganotu da bu şifalı otlardan biri.


Isırganotu çorbası, ısırganotu çayı, ısırganotu yemeği gibi ısırganotu pek çok şekilde tüketilmiş. Hatta hiç pişirmeden yaprakları ve kökleriyle birlikte demleme ısırganotu yaparak da tüketilen ısırgan otunun faydaları, bugün de pek çok ilacın veremediği faydaları veriyor.


ısırganotunun faydaları zararları


Isırganotundaki vitaminler ve mineraller nelerdir?

Isırganotundaki vitaminlerin başında C vitamini, A vitamini, K vitamini ve B vitamini geliyor. Ayrıca ısırgan otunda kalsiyum, magnezyum, demir, potasyum, fosfor ve sodyum bulunuyor. Isırganotundaki yağlar linoleik asit, palmitik asit, stearik asit ve oleik asit. Yararlı amino asitler içeren ısırgan otunda kaempferol, beta karoten, lütein, kuersetin (quercetin), kafeik asit ve kumarinler de var.


Isırganotunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Isırgan otunun bilinen en önemli faydası hücrelerin serbest radikaller tarafından zarar görmesini engellemektir. Enflamasyonu azaltan otlar içecekler bitkiler arasında çok değerli bir yere sahiptir. Artrit ağrısına iyi gelen bitki ısırganotudur. Eklem ağrılarında ısırgan otu kremi sürülen bölgelerde ağrıların azaldığı gözlemlenmiştir. Ayrıca ısırgan otu çayı içmek veya ısırganotu çorbası ya da yemeği içmek de vücuttaki enflamasyonu azaltmaktadır.


Çok uzun yıllardır kullanılmakta olan ısırgan otu, insan ömrünü uzatan en önemli bitkilerden biri olmuştur. Özellikle onarıcı ve iltihap giderici özelliği ısırganotunun faydaları arasında en önemli yere sahiptir.


Prostat büyümesinin (BPH) çaresi de yine ısırgan otu kullanmaktır. Kötü testesteronu iyi testesterona çevirdiği yapılan araştırmalarda gözlemlenmiştir. Hiçbir yan etkisi olmadan kısa ve uzun vadeli işeme sorunlarını çözdüğü bilinmektedir.


Bahar alerjisi nasıl geçer? Isırgan otunun faydaları arasında saman nezlesi, bahar nezlesi, mevsimsel alerjileri yatıştırmak ve geçirmek de vardır.


ısırganotu neye yarar


Yüksek tansiyon nasıl geçer? Isırgan otu yüksek tansiyona da iyi geliyor. Nitrik oksit üretimini uyararak damarları rahatlatıp genişlettiği bilinmektedir.


Kan şekerini dengeleyerek, insülin seviyesini düzenlemek de ısırgan otunun faydaları arasındadır.


Isırganotunun Zararları Nelerdir?

Isırgan otundaki asetilkolin, seratonin, lökotrienler ve formik asit kaşıntı, döküntü, ürperme, yanma gibi etkiler oluşturabilir. Hamile kadınlar ısırganotu kullanmamalıdır. Çünkü uterin kontraksiyonlarının uyarılması düşük riskini yükseltebilir. Fakat doğum sonrası içilen ısırganotu çorbası veya çayı anne sütünü arttıran bir etkiye sahiptir. Isırganotunun zararları arasında sayabileceğimiz bir diğer şey ise kullanılan ilaçlardır. Eğer kan inceltici, tansiyon ilacı, diyüretik, diyabet ilacı ve lityum kullanıyorsanız ısırgan otunu kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekir.


Isırganotu zayıflatır mı?

Özellikle iyi bir ödem giderici olan ısırganotu zayıflatır. Peki bunu nasıl yapar? Vücuttaki enflamasyonu azaltır, kan şekerini ve insülini düzenler. Bu özellikleriyle iştahı dengeler. Açlık krizi geçirmenizi engeller.


Isırganotu çorbası

ısırganotu çorbası


Isırganotu çorbası yaparken hem yapraklarını hem de köklerini haşlayıp, daha sonra blenderdan geçirmek ve süzmek en faydalı sonucu sağlayacaktır. Isırganotu çorbasının içine bir miktar kereviz veya kereviz sapı da ekleyebilirsiniz. Soğan, hindistancevizi yağı, kaya tuzu ve içine ekleyebileceğiniz kale gibi herhangi bir yeşil yapraklı bitki de ısırganotu çorbasına hem kıvam hem de lezzet verecektir.


Isırganotu çayı

ısırganotu çayı


Isırgan otu çayını hem soğuk demleyebilirsiniz hem de sıcak olarak hazırlayıp içebilirsiniz. Soğuk demlemek için, yıkadığınız ısırgan otunu saplarıyla birlikte bir kavanoza koyup içine su ve isterseniz limon ile birlikte bir gece dolapta bekletebilirsiniz. Daha sonra süzerek suyunu içebilirsiniz. Isırganotu çayı yaparken de yine saplarıyla birlikte beş on dakika kadar kaynatıp içebilirsiniz.


Isırgan otu oksidatif stresi azaltır, hastalıklardan korur, kanser önleyici bitkidir, manolya yağı gibi doğal ağrı kesicidir, göz sağlığını korur, prostat hiperplazisini önler, iyi bir antihistamin yiyeceklerdendir.


Isırgan Otu Faydaları Zararları Neler? Çayı Çorbası Nasıl Yapılır?


Hem ağzınız tatlansın hem de besin değeri yüksek, enerji veren bir şey yemiş olun : Hurma!

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler