İshali hemen geçiren yiyecek ve içecekler hangileri? İshalin sebebi nedir? İshale ne iyi gelir? İshalin türü ve ishal tehlikeli midir?

İshale Ne İyi Gelir?

İshali hemen geçiren yiyecek ve içecekler hangileri? İshalin sebebi nedir? İshale ne iyi gelir? İshalin türü ve ishal tehlikeli midir?

İshali hemen geçiren yiyecek ve içecekler hangileri? İshale ne iyi gelir? Bu yazımızda ishal konusuna değiniyoruz.

İshalin Sebebi Nedir?

Öncelikle neden ishal olduğunuz çok önemlidir. Yediğiniz bir şey mi dokundu? Ayaklarınızı mı üşüttünüz? Mikrop mu kaptınız? İshalin sebebini ortaya çıkarttıktan sonra çözüme geçmek daha kalıcı sonuçlar getirir.

Eğer bir iki gün süren veya en fazla bir hafta süren ishaliniz varsa, bu ayrı bir durumdur. Eğer bir haftayı geçen, aylarca süren ishaliniz varsa ayrı. Mevsim geçişinde özellikle ilkbaharda, yaza girerken ishaller görülebilir. Eğer aylarca süren veya yıllarca süren ishaliniz varsa buradaki durum başkadır.

İshali Geçiren Yiyecekler ve İçecekler

İshali hemen kestiği bilinen en basit tarif türk kahvesidir. Bir çay kaşığı türk kahvesinin üzerine iki üç damla limon sıkıp tek seferde yutmalısınız. İshale iyi gelen yiyecekler arasında haşlanmış patates ve pirinç de vardır. Sadece haşlayarak bir adet patates veya bir avuç pirinç yerseniz ishaliniz geçer.

İshalin Türü

İshal olduğunuzda mutlaka kontrol etmeniz gereken önemli bir iki nokta vardır. İshalinizde kan var mı? İshalinizde sümük gibi mukoza var mı? İshal olduğunuzda dışkınız su gibi mi, yoksa parça parça mı ve patlamalı olarak tabir edilen türde mi? İshal durumu ne kadar süredir devam ediyor? İshalle birlikte ateş ve kusma da var mı? Ciddi bir kilo kaybı ile birlikte uzun süreli ishal yaşıyorsanız mutlaka bir gaita testi yaptırmalısınız.

ishal tuvalet

Dışkınızda kan varsa, sümük varsa, aylarca süren bir ishalle karşı karşıyaysanız, karın ağrısı, ateş ve kusma varsa en yakın hastanedeki gastroenteroloji bölümüne başvurmalısınız. Mide bağırsak sisteminiz incelenmeli kan ve dışkı tahlilleri yapılmalıdır.

İshal Tehlikeli mi?

İshal bazı hastalıkların habercisi olabilir. IBS (İrritabıl Bağırsak Sendromu), Crohn hastalığı, Leaky Gut (Sızıntılı Bağırsak Sendromu, Geçirgen Bağırsak Sendromu), Ülseratif Kolit gibi. Bunların hepsi mide bağırsak floranızın bozulmuş olduğunu gösteren hastalıklardır.


İshale Ne İyi Gelir? : Ishali geçiren yiyecekler ishali geçiren içecekler ishale ne iyi gelir ishalin sebebi nedir ishali ne keser ishali ne geçirir ishalin türü dışkıda kan dışkıda sümük ishal kusma ateş ishal tehlikeli mi ishal nası geçer ibs crohn hastalığı leaky gut ülseratif kolit bağırsak florası


Başlamak için mükemmel olmak zorunda değilsin; fakat mükemmel olmak için başlamak zorundasın. // Zig Ziglar

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler