İshali hemen geçiren yiyecek ve içecekler hangileri? İshal neden olur nasıl geçer? Ne iyi gelir? Ne yenir ne içilir? Hangi durumlarda dikkatli olmak gerekir?

İshale Ne İyi Gelir? İshal Neden Olur? Nasıl Geçer?

İshali hemen geçiren yiyecek ve içecekler hangileri? İshal neden olur nasıl geçer? Ne iyi gelir? Ne yenir ne içilir? Hangi durumlarda dikkatli olmak gerekir?

İshalin sebebi nedir? İshal neden olur?

Öncelikle neden ishal olduğunuz çok önemlidir. Yediğiniz bir şey mi dokundu? Ayaklarınızı mı üşüttünüz? Mikrop mu kaptınız? Bunu ortaya çıkarttıktan sonra çözüme geçmek daha kalıcı sonuçlar getirir.

ishal neden olur nasıl geçer

Eğer bir iki gün süren veya en fazla bir hafta süren ishaliniz varsa, bu ayrı bir durumdur. Bu durumda manolya çayı kullanabilirsiniz. Eğer bir haftayı geçen, aylarca süren bir durum söz konusuysa ayrı. Mevsim geçişinde özellikle ilkbaharda, yaza girerken görülmesi normaldir. Ama aylarca süren veya yıllarca süren kronik ishal varsa buradaki durum başkadır.

İshali geçiren yiyecekler ve içecekler

İshali ne geçirir dediğimizde aklımıza gelen en basit tarif türk kahvesi ile yapılan bir tariftir. Bir çay kaşığı türk kahvesinin üzerine iki üç damla limon sıkıp tek seferde yutmalısınız. İshale iyi gelen yiyecekler arasında haşlanmış patates ve pirinç de vardır. Sadece haşlayarak bir adet patates veya bir avuç pirinç yerseniz ishaliniz geçer.

Ayrıca kekreyemiş de parazit ve zehirlenmeyle meydana gelen ishale çok iyi gelir.

İshal nasıl geçer?

İshal olduğunuzda mutlaka kontrol etmeniz gereken önemli bir iki nokta vardır. Kan var mı? Sümük gibi mukoza var mı? Dışkınız su gibi mi, yoksa parça parça mı ve patlamalı olarak tabir edilen türde mi? Ne kadar süredir devam ediyor? Bununla birlikte ateş ve kusma da var mı? Ciddi bir kilo kaybı ile birlikte uzun süreli ishal yaşıyorsanız mutlaka bir gaita testi yaptırmalısınız.

ishal tuvalet

Dışkınızda kan varsa, sümük varsa, aylarca süren bir ishalle karşı karşıyaysanız, karın ağrısı, ateş ve kusma varsa en yakın hastanedeki gastroenteroloji bölümüne başvurmalısınız. Mide bağırsak sisteminiz incelenmeli kan ve dışkı tahlilleri yapılmalıdır.

Daha sonrasında bir fonksiyonel tıp doktoru ile tedaviye başlamalısınız. Özellikle uzun süredir bu sorunu yaşıyorsanız, beslenmenizle ilgili düzenlemeler yapılarak durum kontrol altına alınabilir.

Glutamin ne işe yarar?

Çok ciddi bir sorun yaşıyor olabilirsiniz

İshal bazı hastalıkların habercisi olabilir. IBS (İrritabıl Bağırsak Sendromu), Crohn hastalığı, Leaky Gut (Sızıntılı Bağırsak Sendromu, Geçirgen Bağırsak Sendromu), Ülseratif kolit veya kanser gibi. Bunların hepsi mide bağırsak floranızın bozulmuş olduğunu gösteren hastalıklardır.

Bu tür bir durumda doktorunuzun uygun göreceği şekilde hazırlanan bir eliminasyon diyeti veya zone diyeti uygulamanız gerekebilir.


İshale Ne İyi Gelir? İshal Neden Olur? Nasıl Geçer?


Günde 8 bardak su içmek kalp krizi riskini %60 azaltıyor, kolesterolü dengeliyor.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler