İncirin faydaları nelerdir? İncirde hangi vitaminler vardır? Diyette yenir mi? Kilo verdirir mi? İncir neye iyi gelir? Zararları neler?

İncirin Faydaları Nedir? İncir Neye İyi Gelir?

İncirin faydaları nelerdir? İncirde hangi vitaminler vardır? Diyette yenir mi? Kilo verdirir mi? İncir neye iyi gelir? Zararları neler?

İncirin faydaları nelerdir?

Gerek içtiğimiz sular, gerek yanlış beslenme, gerekse stresli yaşam kabızlığa sebep olurken, incir kabızlığı önlemede çok önemli bir rol oynuyor. Çünkü posası ve lifi çok olan bir meyve. Lifli olması aynı zamanda tokluk hissi de verirken, diyetlerde de yazın önerilen bir meyve.

Ayrıca incir neye iyi gelir? dediğimizde atlamamamız gereken önemli bir madde de bronşit ve astım hastalığına ve öksürüğe de iyi gelmesidir.

İçeriğindeki karoten, lutein ve tannen yaşlanmayı önleyerek antioksidan etkisi yapmaktadır. Kolesterol probleminiz varsa incir tam size göre! Çünkü içerisinde pektin enzimi var. Hipertansiyona iyi gelen meyveler arasında yer alan incir, zengin bir potasyum kaynağı.

incirin faydaları nelerdir

İncirde hangi vitaminler vardır?

Bakalım incirde hangi vitaminler var : A, B1, B2, K vitamini, C vitaminleri, kalsiyum, demir, fosfor, manganez, sodyum ve potasyum. İncir aynı zamanda folik asit de içermektedir. Ki folik asit yeni hücre oluşumunun desteklenmesi açısından çok önemlidir.

Diyette incir yenir mi? İncir kilo verdirir mi?

İncir lifli olması bakımından, diyet yapanların tercih ettiği fakat belirli miktarda tüketilmesi gereken bir meyvedir. Çünkü incir kaç kalori? 100 gram taze incir 63 kalori, 100 gram kuru incir ise 284 kalori. Bu yüzden inciri olabildiğince mevsiminde ve taze tüketmek gerekir.

Diyet yaparken incir yemek, barsak sisteminizi de çalıştıracak ve kabızlık probleminiz varsa, ortadan kaldıracaktır.

İncir sütü neye iyi gelir?

Kabızlığa iyi gelen yiyecekler

Kabızlığa iyi gelen yiyecekler ve içecekler arasında listenin başında, hem cilde hem sindirim sistemine pek çok faydası olan kereviz sapı gelir. karpuz, kahve, ıspanak, kiraz ve kiraz suyu da kabızlığa iyi gelen yiyecekler ve içecekler arasındadır.

incirin faydaları incir neye iyi gelir

İncir neye iyi gelir?

Bazı kültürlerde uzun yaşam ve sağlığın simgesi haline gelmiş olan incirin faydaları hem sindirim sistemi için hem de cilt üzerinde sayılamayacak kadar fazla. Bakalım incir neye iyi gelir

  • Hücre hasarını önler
  • Kronik hastalıkları önler
  • Kanser riskini azaltır
  • IBS hastalığına iyi gelir
  • Astım ve bronşite iyi gelir

İncirli yüz maskesi nasıl yapılır? Kolay tarif

Bazı hazır maskeler de var fakat incir maskesi nasıl yapılır evde kolayca hazırlayabiliriz. Meyvenin kendisi zaten cilt üzerinde çok etkili o yüzden incirli maske tarifine cildinizin ihtiyacı olan bir veya bir kaç içerik daha ekleyerek maskeyi kolayca hazırlayabilirsiniz.

incir maskesi nasıl yapılır incirin cilde faydaları

Kabuklarını ayıklayıp meyvenin iç kısmını bir kaba alın. En kolay incir maskesi tarifi için kasenin içine bal veya yoğurt ekleyerek meyveyle birlikte iyice karıştırın. Bir maske için yarım incir yeterli olacaktır. Daha sonra karışımı yüzünüze sürerek 15-20 dakika bekleyin ve yüzünüzü yıkayın.

İncirin cilde faydaları neler?

Cilt, vücudumuzdaki en büyük organdır. Ve cildin, bizi bakterilerden koruyan doğal yağlı bir yapısı vardır. Cilt sağlığı için bu yağ ve cildin pH dengesi korunmalıdır. İncir bu dengeyi koruyabilecek etkili içeriklere sahiptir. Bakın incirin cilde faydaları neler.

  • Kırışıklıkları azaltıp cilde esneklik katar
  • Sivilce ve akne izlerini azaltır
  • Antioksidandır
  • Cildi nemlendirir
  • Ölü hücreleri temizler

İncirdeki A vitamini cilde esneklik, parlaklık ve dirilik katarken K vitamini de akne ve sivilce izlerini azaltıp yeniden oluşmalarına engel olur.

İncir saç dökülmesine iyi gelir mi? Saçı güçlendirip nemlendirdiği ve saç dökülmesine iyi geldiği yönünde bazı yorumlar vardır.

Saç dökülmesini önlemek için nar tüketmek ve saç dökülmesine karşı kür uygulamak daha faydalı olabilir.


İncirin Faydaları Nedir? İncir Neye İyi Gelir?


Trabzon hurması yoğurtlara, yulaflara, smoothielere, tatlılara eklenebilir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler