İncirin faydaları nelerdir? İncirde hangi vitaminler vardır? Diyette incir yenir mi?

İncirin Faydaları

İncirin faydaları nelerdir? İncirde hangi vitaminler vardır? Diyette incir yenir mi?

İncirin faydaları nelerdir?

Gerek içtiğimiz sular, gerek yanlış beslenme, gerekse stresli yaşam kabızlığa sebep olurken, incir kabızlığı önlemede çok önemli bir rol oynuyor. Çünkü posası ve lifi çok olan bir meyve. Lifli olması aynı zamanda tokluk hissi de verirken, diyetlerde de yazın önerilen bir meyve. Ayrıca bronşit ve astım hastalığına ve öksürüğe de iyi gelmektedir. İçeriğindeki karoten, lutein ve tannen yaşlanmayı önleyerek antioksidan etkisi yapmaktadır. Kolesterol probleminiz varsa incir tam size göre! Çünkü içerisinde pektin enzimi var. Hipertansiyona iyi gelen meyveler arasında yer alan incir, zengin bir potasyum kaynağı.

incirin faydaları nelerdir

İncirde hangi vitaminler vardır?

İncirde A, B1, B2, C vitaminleri, kalsiyum, demir, fosfor, manganez, sodyum ve potasyum bulunmaktadır. İncir aynı zamanda folik asit de içermektedir.

Diyette incir yenir mi?

İncir lifli olması bakımından, diyet yapanların tercih ettiği fakat belirli miktarda tüketilmesi gereken bir meyvedir. 100 gram taze incir 63 kaloridir, 100 gram kuru incir ise 284 kaloridir. Bu yüzden inciri olabildiğince mevsiminde ve taze tüketmek gerekir. Diyet yaparken incir yemek, barsak sisteminizi de çalıştıracak ve kabızlık probleminiz varsa, ortadan kaldıracaktır.


İncirin Faydaları : Incirin faydaları nelerdir yanlış beslenme incir kabızlığı önler tokluk hissi verir antioksidan karoten lutein tannen pektin enzimi hipertansiyona iyi gelen meyveler potasyum kaynağı


Trabzon hurması yüksek kan basıncını düşürür, cildi güzelleştirir ve yaşlanmaktan korur, antioksidan bakımından zengindir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler