Hipoglisemi nedir? Hipoglisemi nedenleri ve belirtileri nelerdir? Hipoglisemi nasıl tedavi edilir?

Hipoglisemi Nedir? Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Hipoglisemi nedir? Hipoglisemi nedenleri ve belirtileri nelerdir? Hipoglisemi nasıl tedavi edilir?

Hipoglisemi nedir?

Hipoglisemi nedir? Akide şekerleri, bisküvi, lokum, gofret, çikolata, reçel, yaş ve kuru pastalar, şekerli içecekler, bütün hamurlu ve sütlü tatlılar basit şeker içerirler. Protein ve sebzelerin midede başlayan sindirimi, karaciğerde devam eder. Kan şekeri düzeyi ılımlı olarak yükselir. İnsülin de bu düzeyi ayarlamada yardımcı olur. Yaklaşık olarak 4 saat, normal bünyenin et ve sebze sindirimi için yeterlidir. Normal insan bünyesinin alıştığı sindirim alışkanlığı budur. Ama basit şekerlerin sindirimi daha ağızda başlar, aniden kan şekeri yükselir ve buna tepki olarak kanda insülin düzeyi artar.

hipoglisemi nedir şeker insülin direnci

Hipoglisemi nedenlerinin başında bu süreç gelir. Şeker hızla düşer ama insülin, binlerce yılın verdiği özellik nedeniyle, bu hızlı düşüşe ayak uyduramaz. Kandan çekilmesi daha uzun sürer ve kan şekeri normal sınırların altına iner, ki bu da hipoglisemiyi oluşturur. Kan şekerinin normal sınırların altına düşmesiye alarm durumuna geçilir. Bu durumda HPA yolu etkin hale geçerek karaciğeri, depo şekerini salmak üzere uyarır. Bu arada şekerle birlikte kolesterol de kanda yükselir.

Hipoglisemi belirtileri

Başlıca ve belirgin olarak bilinen hipoglisemi belirtileri şunlardır.
 • Yorgunluk
 • Halsizlik
 • Titreme
 • Baş dönmesi
 • Kulak çınlaması
 • İsteksizlik
 • Gerginlik hali
 • Baş ağrısı
 • Kas gerginliği
 • Aşırı terleme
 • Bulanık görme
hipoglisemi belirtileri aşırı terleme

Hipoglisemi tedavisi

Hipoglisemi ve şekerin zararlarından korunmak üzere glisemik endeksi az olan gıdalar yenmelidir. Glisemik endeks ne kadar yüksekse, basit şeker oranı ya da benzerliği o kadar fazladır. Sıkça hamurişi karbonhidrat ve şeker tüketiyorsanız bu allostatik yüklenmeye sebep olur. Ki vücudumuzun bu tür basit şekere ihtiyacı yoktur. Beyin şekerle değil, yağ ile çalışır.

Bu yüzden akdeniz diyeti veya isveç diyeti gibi bir diyet uygulayarak hipoglisemi tedavisine başlanabilir. Bir beslenme uzmanı ile çalışılmalıdır.

Şeker bağımlılığı

Allostaz etkisiyle kanda artan hormonlardan adrenalin ve kortizol, beyin duyarlılığını geçici süre normale döndürmesi nedeniyle insanlarda bağımlılık oluştururlar. Yenen şeker, oluşan allostaz ile salınan adrenalin ve kortizol, kişinin duyarlılığını azaltacak, oluşan geçici iyilik hali beynin şekerli gıdaları ve dolayısıyla allostazı etkin hale getirmesini kişiden isteyecek ve bunun sonucunda şeker bağımlısı haline gelinecektir.


Hipoglisemi Nedir? Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi


Sağlıklı saçlar ve iyi bir cilt için haftada 4-5 avuç çiğ fındık ve ceviz yiyin.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler