Hipoglisemi nedir? Hipgliseminin belirtileri nelerdir? Hipglisemi nasıl tedavi edilir?

Hipoglisemi Belirtileri ve Tedavisi

Hipoglisemi nedir? Hipgliseminin belirtileri nelerdir? Hipglisemi nasıl tedavi edilir?

Hipoglisemi nedir?

Akide şekerleri, bisküvi, lokum, gofret, çukulata, reçel, yaş ve kuru pastalar, şekerli içecekler, bütün hamurlu ve sütlü tatlılar basit şeker içerirler. Protein ve sebzelerin midede başlayan sindirimi, karaciğerde devam eder. Beynin ana yakıtı olan kan şekeri düzeyi ılımlı olarak yükselir. İnsülin de bu düzeyi ayarlamada yardımcı olur. Yaklaşık olarak 4 saat, normal bünyenin et ve sebze sindirimi için yeterlidir. Normal insan bünyesinin alıştığı sindirim alışkanlığı budur. Ama basit şekerlerin sindirimi daha ağızda başlar, aniden kan şekeri yükselir ve buna tepki olarak insülin kanda düzeyi artar.

Şeker hızla düşer ama insülin, binlerce yılın verdiği özellik nedeniyle, bu hızlı düşüşe ayak uyduramaz. Kandan çekilmesi daha uzun sürer ve kan şekeri normal sınırların altına iner ki bu da hipoglisemiyi oluşturur. Kan şekerinin normal sınırların altına düşmesiye alarm durumuna geçilir. Bu durumda HPA yolu etkin hale geçerek karaciğeri, depo şekerini salmak üzere uyarır. Bu arada şekerle birlikte kolesterol de kanda yükselir.

Hipoglisemi belirtileri

Yorgunluk
Halsizlik
Titreme
Baş dönmesi
Kulak çınlaması
İsteksizlik
Gerginlik hali
Baş ağrısı
Kas gerginliği
Aşırı terleme
Bulanık görme

Hipoglisemi tedavisi

Hipoglisemi ve şekerin zararlarından korunmak üzere glisemik endeksi az olan gıdalar yenmelidir. Glisemik endeks ne kadar yüksekse basit şeker oranı ya da benzerliği o kadar fazladır. Sıkça hamurişi ve şeker tüketiyorsanız bu allostatik yüklenmeye sebep olur. Ki vücudumuzun bu tür basit şekere ihtiyacı yoktur.

Şeker bağımlılığı

Allostaz etkisiyle kanda artan hormonlardan adrenalin ve cortizol, beyin duyarlılığını geçici süre normale döndürmesi nedeniyle insanlarda bağımlılık oluştururlar. Yenen şeker, oluşan allostaz ile salınan adrenalin ve kortizol, kişinin duyarlılığını azaltacak, oluşan geçici iyilik hali beynin şekerli gıdaları ve dolayısıyla allostazı etkin hale getirmesini kişiden isteyecek ve bunun sonucunda şeker bağımlısı haline gelinecektir.


Hipoglisemi Belirtileri ve Tedavisi : Hipoglisemi hastası glisemik endeks hipoglisemi nedir insülin adrenalin ve kortizol hipoglisemi diyeti allostaz hipoglisemi nedenleri hamurişi şeker bağımlılığı


Potasyum çok önemli! Mutlaka domates, ıspanak, üzüm ve muz yiyin.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler