Hindiba faydaları zararları nelerdir? Neye iyi gelir nasıl yenir? Hamilelikte yenir mi? Kalorisi kaç içindeki vitaminler ve mineraller hangileri?

Hindiba Faydaları Neler? Neye İyi Gelir? Nasıl Yenir?

Hindiba faydaları zararları nelerdir? Neye iyi gelir nasıl yenir? Hamilelikte yenir mi? Kalorisi kaç içindeki vitaminler ve mineraller hangileri?

Marul ailesinden olan hindiba (Cichorium endivia) hafif acı tadıyla bilinir. Hindiba otunun kökü ve hindiba yaprakları ilaç yapımında kullanılmaktadır. İştah dengeleyici yiyecekler arasında yer alır. Kas ağrısına, eklem ağrılarına, mide ağrısına ve egzamaya iyi gelir.

Hindibanın faydaları

Hem içindeki vitamin ve mineraller açısından zengin ve değerlidir hem de lifli olması onu, her yemeğin yanında tüketilebilecek harika bir gıdaya dönüştürür.

Hindiba kalori açısından da kolaylıkla tüketilebilir. 100 gramında 17 kalori vardır. Glisemik indeksi düşük besinler arasında yer alır.

Hindiba faydaları neler? Neye iyi gelir?

Karaciğeri temizleyen, ağız sağlığına ve psikolojiye iyi gelen yiyecekler arasında yer alan hindiba faydaları açısından çok zengin bir sebzedir.


Hindiba vitaminleri : Niyasin, K vitamini, A vitamini, folik asit, demir, potasyum, pantotenik asit, tiyamin, demir ve E vitaminidir. Özellikle anemi tedavisinde kullanılması tavsiye edilir.

Hindiba neye iyi gelir

Hindiba nasıl yenir?

Salatalarda pişirilmeden yenebilir. Çorbalara eklenebilir. Şarap yaparken içerik olarak eklenebilir ve çay olarak içilebilir. Hindiba kökü kahve gibi de içilebilir.

Hindiba otu idrar yollarının çalışmasına büyük fayda sağlar ve iyi bir iltihap söktürücüdür. Hemen hemen her şeyin yanında veya içinde hazırlanarak tüketilebilir.

Hindiba nasıl yenir

Kahveden bahsetmişken kök ve tohumlardan elde edilen bu içeceğe de bir göz atalım.

Hindiba kahvesinin faydaları

Dünyanın her yerinde kolaylıkla yetişir. Yabanimarul olarak da geçer. Kökler ve tohumlar hayvanlardaki iç parazitleri temizlemek ve insanları da bunlardan korumak amacıyla kullanılırken aslında insanlara da pek çok yararı olduğu zamanla anlaşılmıştır.

Hindiba kahvesinin faydalarına liste olarak bakalım.

  • Doğal tatlandırıcıya sahiptir
  • Kafeinsiz kahvedir daha sağlıklıdır
  • Mide florasını düzenler
  • Şekeri dengeler
  • Bağırsak hastalıklarını iyileştirmede etkilidir
  • Kolesterolü dengeler
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir

Antioksidan etkisiyle vücudu ve karaciğeri arındırır yalnız tüketildiğinde gaz, şişkinlik, guruldama ve mide ağrısı yapabilir. Bu belirtiler kişiden kişiye fark göstererek gözlemlenir veya ortaya çıkmayabilir.

Hindiba kahvesinin faydaları

Hindiba zararları var mı?

Hindiba otunu veya hindiba kökünü ya da hindiba yaprağını hamilelik ve süt verme döneminde kullanmamakta fayda vardır. Çünkü bu konuda henüz net bir araştırma sonucu yer almamaktadır. Alerjik bir bünyeniz varsa, cilde sürüldüğünde reaksiyona sebep olabilir.


Hindiba Faydaları Neler? Neye İyi Gelir? Nasıl Yenir?


Aspririn kalp rahatsızlıkları ve kalp krizi riskini düşürür.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler