Gözlerin, kalp ve damarların dostu havuç başka nelere iyi gelir? Havucun faydaları nelerdir? Havucun kalorisi havuç nasıl sıkılır?

Havucun Faydaları Kalorisi Nedir? Havuçtaki Vitaminler Ve Mineraller

Gözlerin, kalp ve damarların dostu havuç başka nelere iyi gelir? Havucun faydaları nelerdir? Havucun kalorisi havuç nasıl sıkılır?

Havucun faydaları nelerdir?

Havuç, hızlı bir kan yapıcı, kuvvetlendirici, ishal kesici, kabızlık giderici, mide ve bağırsağın yakın dostu, safra akıtıcı, karaciğeri kuvvetlendirici yeri doldurulamayan bir sebzedir.

Kansızlık halinde, sabah-öğle-akşam taze olarak hazırlanmış 1 çay bardağı havuç suyu içilmesi, suyu çıkarılamazsa ince rendelenmesi ve iyice çiğnenerek yenilmesi hastaya şifa verir.

havuç faydaları nelerdir

Havucun kalorisi

Havuçta kaç kalori var? 100 gram havuçta 41 kalori vardır. Yani 1 adet orta boy havuçta yaklaşık 23 kalori var. Ayrıca 4 gram civarı karbonhidrat da var. havuç yaprağı daha az kalorilidir.

Havuç suyu faydaları

Mide ve bağırsak kanamalarında da havuç suyunun etkisi çoktur. Havuç, özel şekeri, A vitamini ve bol vitaminleri ile karaciğeri kuvvetlendirir. Havucun faydaları arasında karaciğere kendi kendini tamir etme imkanı vermesi de vardır. Ayrıca havuç vücuttaki üre asidi, ürat tuzları, benzeri yorgunluk maddelerini, diğer zehirleri idrarla dışarı atar.

Mor havuç faydaları ile dikkat çekiyor

Havuçtaki vitaminler Ve mineraller neler?

Havuç tam bir A vitamini deposudur. Havuçtaki vitaminler sırasıyla A vitamini, K vitamini, lif, C vitamini ve B6 vitaminidir. Havuçta ayrıca tıpkı nori yosununda olduğu gibi oldukça fazla potasyum da vardır.

havuçtaki vitaminler mineraller

Havucun cilde de faydası nedir?

Havuç, bol A vitamini ile cilde temizlik ve pembelik verir. Göz sağlığı konusunda en bilinen ve en önemli sebzelerdendir. Kalp rahatsızlığı ve damar sertliğine birebirdir. Her gün yenen bir havuç da akciğer kanseri tehlikesini yarıya indirir. Havuçtaki beta-karotenin gözleri, yaşlılığın getirdiği görme zayıflığından korur ve kara yılan otu gibi bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Havuçları çiğ veya pişirerek yerken ya da havuç suyu hazırlarken, kabuğunu soymak yerine rendeleyerek yemeniz tavsiye edilir.

Havuç nasıl sıkılır?

Havuç, meyve sıkacağında kolaylıkla sıkılabilir. Havuç posası da faydalı olduğu için, bu şekilde tüm olarak sıkıp içmek de oldukça faydalıdır.

havuç nasıl sıkılır

Havuç posasıyla birlikte veya süzülerek de tüketilebilir. Havuç salatası yapmak için limon, maydanoz ve kaya tuzu kullanabilirsiniz. Ayrıca üzerine bir miktar maydanoz ekleyerek hem C vitamini etkisini artırabilir hem de salataya daha çok lezzet katabilirsiniz. Havucun faydalarından bu sebzeyi çiğ olarak tükettiğinizde en iyi şekilde yararlanmış olursunuz.


Havucun Faydaları Kalorisi Nedir? Havuçtaki Vitaminler Ve Mineraller


Trabzon hurması yoğurtlara, yulaflara, smoothielere, tatlılara eklenebilir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler