Havuç yaprağı yenir mi? Bazı sebzelerin yaprakları da kendileri gibi şifalı. Bunlardan biri havuç yaprağı. Kavurması. Nasıl yapılır? Faydaları zararları neler?

Havuç Yaprağı Nasıl Yapılır? Faydaları Ve Zararları Neler?

Havuç yaprağı yenir mi? Bazı sebzelerin yaprakları da kendileri gibi şifalı. Bunlardan biri havuç yaprağı. Kavurması. Nasıl yapılır? Faydaları zararları neler?

Havuç yaprağı yenir mi? Evet. Bazı sebzelerin yaprakları da kendileri gibi şifalıdır. Bunlardan biri de havuç yaprağıdır. Nasıl yapılır? Faydaları ve zararları neler birlikte bakalım.

Havuç yaprağı faydaları zararları

Neredeyse tüm diyet çeşitlerinde yer alan bu havuç yaprakları biraz acımsı biraz tatlımsı bir tada sahiptir. Protein, vitamin ve mineral açısından da oldukça zengindir.

Havuç yaprağı faydaları ve zararları neler?

Havuç yaprağı kalorisi açısından diyet yapanlar için uygundur. 1 kase (25 gr) sadece 88 kaloridir. Yağ, şeker ve kolesterol içermez. 7 gr karbonhidrat, 2 gr lif, 1 gr protein, %110 A vitamini, %10 C vitamini, %2 kalsiyum ve %2 demir içerir.

Mor havuç neye iyi gelir?

İçindeki yüksek miktarda bulunan A vitamini özellikle göz sağlığı için nasıl beslenmeliyiz diyenlerin mutlaka tüketmesi gereken bir vitamindir.

Şimdi bakalım havuç yaprağı faydaları neler.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Tümör büyümesini önler
 • İdrar yollarını çalıştırır
 • Arındırıcı sebzelerdendir
 • Sindirim sistemini çalıştırır
 • Kalp sağlığına iyi gelir
 • Kas direncini güçlendirir
 • Kemikleri güçlendirir
 • Göz sağlığına iyi gelir
 • Kan dolaşımını destekler
 • Tansiyonu düzenler

Havuç yaprağının faydaları bu kadarla da bitmez. Aynı zamanda kansızlık tedavisinde oldukça etkilidir. Adet düzensizliği yaşıyorsanız haftada iki üç gün tüketmenizde yarar vardır. Böbrek hastalıkları ve migren tedavisi üzerinde olumlu etkileri kanıtlanmıştır.

Aynı zamanda yüksek tansiyonu düşüren yiyecekler arasındadır.

Havuç yaprağının zararları da var mı? Bazı kişiler zehirli olduğunu düşünür fakat iyice temizlenerek yıkandığında zararı yoktur. İçindeki porfirin açısından hamilelerin ve alerjik kişilerin tüketmesi tavsiye edilmez.

Havuç yaprağı nasıl yapılır?

En sık tüketme şekli havuç yaprağı kavurmasıdır. Oldukça kolaydır. İyice yıkanıp temizlendikten sonra, zeytinyağında orta ısıda soğan ve sarımsak pişirilir, üzerine yapraklar eklenerek baharatlanır. Kısa bir süre ağzı kapalı olarak pişirilir. Bundan sonra sıcak veya üzerine limon sıkılarak soğuk olarak servis edilebilir.

Havuç yaprağı nasıl yapılır

Havuç yaprağı nasıl yapılır denildiğinde, çorba olarak, sos şeklinde veya brokoli gibi buğulama yöntemiyle, salata şeklinde veya tıpkı pazı gibi pişirilme çeşitleriyle sofralara hem lezzet hem de şifa katar.

Göz sağlığından kalp sağlığına kadar pek çok yararları olan bu harika kök sebzeyi, hoşunuza giden bir şekilde hazırlayıp sofralarınıza eklemeniz lezzetli ve sağlıklı bir alternatif oluşturacaktır.


Havuç Yaprağı Nasıl Yapılır? Faydaları Ve Zararları Neler?


Genelde sinirli, gergin, stresli, negatif düşünen biriyseniz büyük ihtimalle bağırsak floranız bozuktur. Mutlaka bir dışkı testi yaptırın ve sebze ağırlıklı beslenin.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler