Hamilelikte diyet yapılır mı? Hamilelikte en fazla kaç kilo almak idealdir? Hamilelik kiloları nasıl gider? Hamileler için özel diyetler var mıdır?

Hamilelikte Diyet

Hamilelikte diyet yapılır mı? Hamilelikte en fazla kaç kilo almak idealdir? Hamilelik kiloları nasıl gider? Hamileler için özel diyetler var mıdır?

Hamilelikte diyet yapılır mı? Hamilelikte en fazla kaç kilo almak idealdir? Hamilelik kiloları nasıl gider? Hamileler için özel diyetler var mıdır? Tüm bu soruların yanıtı bu yazımızda.

Hamilelik diyeti zayıflamaya yönelik bir diyet değildir. Daha çok hamilelik döneminde sağlıklı beslenme konusunu içerir.

Hamilelik boyunca 10-12 kilo alınması normaldir. 15 kilo da normal kabul edilebilir bir rakamdır.

Hamilelik sürecinde doğru ve düzenli beslenmek, düzenli egzersizler yapmak, çok fazla ağır işler yapmadan yeterli fiziksel etkinlikler yapmak gerekir. Böylece sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirilir. Bebeğin anne karnında beslenmesi annenin kaynaklarını kullanarak olur. Yani bu noktada dikkat edilmesi gereken konu, çok yemek değil sağlıklı beslenmektir. Anne depolarını sağlıklı beslenerek doldurur ve bebek de bu kaynaklardan beslenir.

Hamilelikte diyet

Hamileliğin ilk 3 ayında annenin fazla kalori alması gerekmez. 3. ve 6. Aylar arasında kalori miktarı artırılmaya başlanır. Annenin canı değişik tatla isteyebilir. Anne bedeni bu dönemde yağ depolamaya ve bu nedenle kilo almaya başlar. 6-9. aylar arasında ise kilo alımı oldukça hızlıdır. Bebeğin de büyüme hızı artar. El ve ayaklarda şişlikler oluşabilir.

Hamilelik döneminde kilo alımı engellenmemelidir. Bebeğin gelişimi için annenin beslenmesine ihtiyaç vardır. Aksi durumda bebeğin gelişiminde sorunlar olabilir.

Günde 3 litre su içilmelidir. Süt, peynir, et, yoğurt, meyve, sebze, tahıl ürünleri bol bol tüketilmelidir. Genel anlamıyla yapılması gereken 300 kalorilik bir beslenme listesi hazırlamaktır.

Karbonhidrat grubu ürünleri, bol vitaminli besinler yenilmelidir.


Hamilelikte Diyet : Hamilelikte diyet hamilelikte zayıflama hamilelikte egzersiz hamilelikte sağlıklı beslenme hamilelikte kalori miktarı hamilelik döneminde kilo alımıSağlıklı saçlar ve iyi bir cilt için haftada 4-5 avuç çiğ fındık ve ceviz yiyin.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler