Hafızayı güçlendirmek için ne yapmalıyız? Hafızayı güçlendiren yiyecekler, meyveler. Ne yemeli? Hafızayı güçlendirme yolları.

Hafızayı Güçlendirmek İçin Ne Yapmalıyız?

Hafızayı güçlendirmek için ne yapmalıyız? Hafızayı güçlendiren yiyecekler, meyveler. Ne yemeli? Hafızayı güçlendirme yolları.

Hafızayı güçlendirmek için ne yapmalıyız?

Unutkanlığın sebebi uykusuzluk, hareketsizlik, yaşam tarzı, çevresel etkenler veya genetik sebepler olabilir. Fakat yeme şeklinin hafızayı ve beyni etkilediği de kesin. Beynin en iyi şekilde çalışması, kan akışının sağlıklı olmasıyla ilgilidir. Tıpkı kalp sağlığı için yiyecekleri özenle seçtiğimiz gibi, beyin sağlığı için de aynısını yapmalıyız.

Hafızayı güçlendiren yiyecekler

Hafızayı güçlendiren yiyecekler

Sebzeler: Yeterli derecede yenilen sebze, özellikle brokoli, lahana ve koyu yeşil yapraklı tüm sebzeler hafızanın güçlenmesini sağlar. Çiğ kıvırcık lahana (kale) salatasını veya kara lahanayı hayatınıza sokun.

Hafızayı güçlendiren meyveler: Özellikle böğürtlen, yabanmersini, vişne gibi koyu renkli meyveler tüketin. Bunlar antosiyanin içerirler ve bu madde beynin sağlıklı çalışması için gereklidir. Günde mutlaka en az bir porsiyon bu meyvelerden yemeli. Taze yemek her zaman için daha sağlıklıdır ama bu meyveleri dondurulmuş olarak da tüketebilirsiniz.

Omega-3 yağ asitleri: Özellikle genç yaşlarda omega-3 yağ asitleri ve dokosaheksaenoik asit (DHA) beynin gelişmesi için şarttır. DHA beyinde en çok bulunan yağ asididir ve ne kadar bol olursa hafıza da o kadar güçlü olur.

Meyve kilo aldırır mı?

Deniz ürünleri su yosunları ve somon, mavi yüzgeçli orkinos, ton balığı, sardalya ve ringa balığı başta olmak üzere en çok omega-3 içeren yiyeceklerdir. Haftada en az bir öğünde mutlaka bunlardan birini tüketmek gerekir. Izgara veya buğulama olarak yerseniz yiyecekler vitamin ve minerallerini kaybetmezler. Balık yemiyorsanız omega-3 ihtiyacınızı balık yağından veya deniz yosunundan alabilirsiniz.

Hafızayı güçlendirmek için ne yemeliyiz

Ceviz: Kalp sağlığına olan faydalarının yanı sıra ceviz, hafıza için de çok önemlidir. Her gün bir avuç ceviz yemek hafızayı güçlendirir. Kahvaltıda, gece veya salatalarınızda ceviz kullanabilirsiniz.

Tüm bu yiyecekler hem hafızayı güçlendirir, hem unutkanlığın çözümüdür hem de kalp de dahil olmak üzere genel olarak sağlık için yenilmesi gereken gıdalardır.

Ayrıca her gün bir bardak ada çayı içmenin de hafıza üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu kanıtlanmıştır.

Hafızayı güçlendirme yollarından diğerleri ise; bulunduğunuz odayı havalandırmak, haftada en az iki gün spor yapmak veya bir saat yürüyüş yapmak, yeşil ve oksijenin bol olduğu alanlarda vakit geçirmeye çalışmak ve pozitif düşünmek de hem beyin sağlığı, hem hafıza hem de genel sağlık için ihmal edilmemesi gerekenler arasındadır.


Hafızayı Güçlendirmek İçin Ne Yapmalıyız?


Varlık elde etmek için yokluk gerek. Mimar ev yapmak için boş arsa arar. Marangoz ahşap işi yapmak için ham tahta arar. Saka su satmak için susuz ev arar. Yokluğa dikkat et, onda çok hikmetler vardır. // Mevlana

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler