Hafızayı güçlendirmek için ne yapmalı? Hafızayı güçlendiren yiyecekler. Ne yemeli? Unutkanlığın sebebi..

Hafızayı Güçlendirmek

Hafızayı güçlendirmek için ne yapmalı? Hafızayı güçlendiren yiyecekler. Ne yemeli? Unutkanlığın sebebi..

Hafızayı güçlendirmek için ne yapmalı?

Unutkanlığın sebebi uykusuzluk, hareketsizlik, yaşam tarzı, çevresel etkenler veya genetik sebepler olabilir. Fakat yeme şeklinin hafızayı ve beyni etkilediği de kesin. Beynin en iyi şekilde çalışması, kan akışının sağlıklı olmasıyla ilgilidir. Tıpkı kalp sağlığı için yiyecekleri özenle seçtiğimiz gibi, beyin sağlığı için de aynısını yapmalıyız.

Hafızayı güçlendiren yiyecekler

Hafızayı güçlendiren yiyecekler

Sebzeler: Yeterli derecede yenilen sebze, özellikle brokoli, lahana ve koyu yeşil yapraklı tüm sebzeler hafızanın güçlenmesini sağlar. Çiğ kıvırcık lahana (kale) salatasını veya kara lahanayı hayatınıza sokun.

Meyveler: Özellikle böğürtlen, yabanmersini, vişne gibi koyu renkli meyveler tüketin. Bunlar antosiyanin içerirler ve bu madde beynin sağlıklı çalışması için gereklidir. Günde mutlaka en az bir porsiyon bu meyvelerden yemeli. Taze yemek her zaman için daha sağlıklıdır ama bu meyveleri dondurulmuş olarak da yiyebilirsiniz.

Omega-3 yağ asitleri: Özellikle genç yaşlarda omega-3 yağ asitleri ve dokosaheksaenoik asit (DHA) beynin gelişmesi için şarttır. DHA beyinde en çok bulunan yağ asididir ve ne kadar bol olursa hafıza da o kadar güçlü olur.

Deniz ürünleri su yosunları ve somon, mavi yüzgeçli orkinos, ton balığı, sardalya ve ringa balığı başta olmak üzere en çok omega-3 içeren yiyeceklerdir. Haftada en az bir öğünde mutlaka bunlardan birini tüketmek gerekir. Izgara veya buğulama olarak yerseniz yiyecekler vitamin ve minerallerini kaybetmezler. Balık yemiyorsanız omega-3 ihtiyacınızı balık yağından veya deniz yosunundan alabilirsiniz.

Ceviz: Kalp sağlığına olan faydalarının yanısıra ceviz, hafıza için de çok önemlidir. Her gün bir avuç ceviz yemek hafızayı güçlendirir. Kahvaltıda, gece veya salatalarınızda ceviz kullanabilirsiniz.

Tüm bu yiyecekler hem hafızayı güçlendirir, hem unutkanlığın çözümüdür hem de kalp de dahil olmak üzere genel olarak sağlık için yenilmesi gereken gıdalardır.

Bulunduğunuz odayı havalandırmak, haftada en az bir gün spor salonuna gitmek veya bir saat yürüyüş yapmak, yeşil ve oksijenin bol olduğu alanlarda vakit geçirmeye çalışmak ve pozitif düşünmek de hem beyin sağlığı, hem hafıza hem de genel sağlık için ihmal edilmemesi gerekenler arasındadır.


Hafızayı Güçlendirmek : Hafızayı güçlendirmek hafızayı güçlendiren yiyecekler kalp sağlığı için yiyecekler beynin sağlıklı çalışması beynin gelişmesi dha omega-3 yağ asitleri hafıza unutkanlığın sebebi hafızayı güçlendirir


Zencefil ve zerdeçal iki muhteşem koruyucudur. Gripten kansere kadar çoğu hastalığın önlenmesinde, bağışıklık sistemini güçlendirmede ve iltihap gidermede vazgeçilmezlerdendir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler