Gurmar bitkisi Gymnema Sylvestre neye iyi gelir? Gurmar hangi hastalıkların tedavisinde nasıl kullanılır?

Gurmar | Gymnema Sylvestre

Gurmar bitkisi Gymnema Sylvestre neye iyi gelir? Gurmar hangi hastalıkların tedavisinde nasıl kullanılır?

Gurmar | Gymnema Sylvestre

Gurmar Afrika ve Hindistan kökenli bir odunsu bitkidir. Yaprakları ilaç yapımında kullanılır. Gurmar Hint ayurvedik tıbbında sıkça kullanılır. Hintçede şeker yok edici anlamındadır. Sağlıklı ve mutlu yaşam sanatı ayurveda için gurmarın önemli bir yeri vardır.

Gurmar hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

Gymnema Sylvestre diyabet, metabolik sendrom, zayıflama (tatlı krizlerini önler) ve öksürük tedavilerinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda gut, anemi, romatoid artrit, sıtma tedavisi ve yılan ısırıklarında panzehir olarak da kullanılır. Sindirim sistemini uyarır, idrar söktürücüdür (diüretik), kabızlığı giderir, idrar söktürücü ve iştah kesici bitkiler arasında yer alır.

Gurmar barsaklardaki şeker emilimini azaltan maddeler içerir. Aynı zamanda vücuttaki insülin miktarını artırır ve pankreas hücrelerinin büyümesini sağlar. Ki insülin burada oluşmaktadır.

Gurmar Bitkisi Gymnema Sylvestre

Gurmar bitkisinin kullanımı

Uygun şekilde kullanıldığında 20 aya kadar herhangi bir sorunla karşılaşıldığı rapor edilmemiştir. Hamile ve emzirenlerin gurmar kullanmaları tavsiye edilmemektedir. Gurmar şeker hastalarının kan şekeri seviyesini etkileyebilir. Aynı zamanda insülin tedavisi de görüyorsanız, kan şekerinizin düşüp düşmediğini kontrol ederek kullanmalısınız. Ameliyat sonrası gurmar kullanırsanız glükoz seviyeniz etkilenebilir. Doktor kontrolü altında kullanılması tavsiye edilmektedir.


Gurmar | Gymnema Sylvestre : Gurmar gymnema sylvestre gurmar bitkisi odunsu bitki yaprakları ayurvedik diyabet metabolik sendrom zayıflama gut anemi romatoid artrit sıtma tedavisi tatlı krizleri idrar söktürücü diüretik iştah kesici bitkiler şeker emilimini azaltan maddeler glükoz seviyesi kan şekeri seviyesi


Trabzon hurması yüksek kan basıncını düşürür, cildi güzelleştirir ve yaşlanmaktan korur, antioksidan bakımından zengindir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler