Gurmar bitkisi Gymnema Sylvestre neye iyi gelir? Gurmar hangi hastalıkların tedavisinde nasıl kullanılır? Faydaları ve zararları nelerdir?

Gurmar Bitkisi Nedir? | Gymnema Sylvestre Faydaları Zararları

Gurmar bitkisi Gymnema Sylvestre neye iyi gelir? Gurmar hangi hastalıkların tedavisinde nasıl kullanılır? Faydaları ve zararları nelerdir?

Gurmar bitkisi | Gymnema sylvestre nedir?

Gurmar, Afrika ve Hindistan kökenli bir odunsu bitkidir. Yaprakları ilaç yapımında kullanılır. Gurmar, Hint ayurvedik tıbbında sıkça kullanılır. Hintçede şeker yok edici anlamındadır. Sağlıklı ve mutlu yaşam sanatı ayurveda için gurmarın önemli bir yeri vardır.

Gurmar Bitkisinin faydaları zararları

Gurmar hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

Gymnema Sylvestre diyabet, metabolik sendrom, zayıflama (tatlı krizlerini önler) ve öksürük tedavilerinde kullanılmaktadır.

Aynı zamanda gut, anemi, romatoid artrit, sıtma tedavisi ve yılan ısırıklarında panzehir olarak da kullanılır. Sindirim sistemini uyarır, idrar söktürücüdür (diüretik), kabızlığı giderir, idrar söktürücü ve iştah kesici bitkiler arasında yer alır.

Gurmar bitkisi bağırsaklardaki şeker emilimini azaltan maddeler içerir. Aynı zamanda vücuttaki insülin miktarını artırır ve pankreas hücrelerinin büyümesini sağlar. Ki insülin burada oluşmaktadır.

Özellikle tip 1 ve tip 2 şeker, gut hastalığı ve romatoid artirit hastalıklarının tedavisinde etkilidir. Ve incir gibi kabızlık giderici şifalı gıdalardandır.

Gurmar Bitkisi Gymnema Sylvestre

Gurmar bitkisinin (Gymnema sylvestre) faydaları nelerdir?

Hem kilo vermeye yardımcı olan hem de şifalı bitkiler arasında yer alan gurmar bitkisinin faydaları bakın neler.

  • Kan şekerini dengeler
  • Enflamasyon önleyicidir
  • Laksativ (kabızlık önleyicidir)
  • Öksürüğe iyi gelir
  • Sindirim sistemini tetikler
  • İştahı kontrol eder
  • Tansiyonu dengeler
  • Trigliseridi düşürür

Gurmar aynı zamanda romatoid artirit ve gut hastalığı tedavisinde de doğal ilaçlardan biridir. Çayını içebilirsiniz, tabletini takviye olarak kullanabilirsiniz. Doktorunuza danışıp, sizin için uygun doz ve kullanım şeklini belirleyiniz.

Gurmar bitkisinin kullanımı, yan etkileri ve zaararları

Gurmar bitkisinin zararları var mı?Uygun şekilde kullanıldığında 20 aya kadar herhangi bir sorunla karşılaşıldığı rapor edilmemiştir. Hamile ve emzirenlerin gurmar kullanmaları tavsiye edilmemektedir.

Gurmar Bitkisi hangi hastalıklara iyi gelir

Gurmar bitkisi şeker hastalarının kan şekeri seviyesini etkileyebilir. Aynı zamanda insülin tedavisi de görüyorsanız, kan şekerinizin düşüp düşmediğini kontrol ederek kullanmalısınız. Ameliyat sonrası gurmar kullanırsanız glükoz seviyeniz etkilenebilir. Doktor kontrolü altında kullanılması tavsiye edilmektedir.


Gurmar Bitkisi Nedir? | Gymnema Sylvestre Faydaları Zararları


Şeker yerine bal kullanın. Balda bulunan güçlü antioksidanlar kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler