Gözde oluşan sarı noktalar, katarakt ve glakomu önlemek için neler yemek gerekir? Katarakta sarı noktalara iyi gelen yiyecekler hangileridir?

Katarakt Glakom ve Gözdeki Sarı Noktalar | Göz Sağlığı

Gözde oluşan sarı noktalar, katarakt ve glakomu önlemek için neler yemek gerekir? Katarakta sarı noktalara iyi gelen yiyecekler hangileridir?

Göz sağlığı

Göz sağlığını korumak için ekstra olarak dikkat ettiğiniz şey var mı? Beslenme rutininize ekleyeceğiniz bir kaç yiyecekle katarakt, glakom ve gözlerinizde sarı noktaların oluşmasını önleyebilirsiniz.

Doğuştan ve sonradan olmak üzere binlerce görme engelli varken, bizim sağlıkla görebilen gözlere sahip olmamız ne büyük şans. Sahip olduğumuz her şey için şükredebilir ve onların sağlıklı şekilde hayatımızda olmasını sağlamaya çalışabiliriz.

Göz sağlığı

Göz sağlığına hangi yiyecekler iyi gelir?

Göz sağlığını korumak için tüketebileceğiniz besinlerin başında kale geliyor. İçindeki lutein ve sarıcık da denilen zeaksantin, A Vitamini ve beta karoten ile ilişkili olup gözleri güneş ışığının oluşturabileceği hasarlardan korur. Ayrıca kataraktı önleyen yiyecekler ve maküler dejenerasyonu önleyen yiyecekler arasında başta gelir. Gözde oluşan sarı noktaları önlemek için kara lahana, şalgam, ıspanak, brokoli, kivi, kırmızı üzüm, portakal, mısır, bal kabağı, mango ve kış kavunu tüketebilirsiniz.

Tatlı patates tam bir beta karoten kaynağıdır. Göz kuruluğuna iyi gelen yiyecekler, gece körlüğüne iyi gelen yiyecekler arasında birinci sıradadır. Tatlı patates sevmiyorsanız portakal ve balkabağı gibi turuncu yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca ciğer, süt ve yumurta da iyi birer A vitamini kaynağıdır.

Gözün ayrıca C Vitaminin de ihtiyacı var. Ki bunu da çilek, turunçgiller, biber, brokoli, kavun, greyfurt gibi yiyeceklerden alabilirsiniz.

Uzun süre bilgisayar başında oturmak göz kuruluğunun en önemli sebeplerinden biri. Göz kuruluğundan korunmak için somon balığı, ceviz, keten tohumu, çiya tohumu, sardunya, orkinos tüketmelisiniz. Böylece D vitamini alırsınız.

Katarakt ve sarı noktalar için yeşil çay

Rahatlatıcı ve arındırıcı olan yeşil çay aynı zamanda gözlerde katarakt ve sarı nokta oluşmasını engelliyor. Yeşil çayın içinde bol miktarda kateşin bulunuyor. Kateşin hem bağışıklık sistemini koruyor hem de antioksidan etkisi var. Kateşin çikolatada, kırmızı şarapta, elmada ve çilekte de bulunuyor.


Katarakt Glakom ve Gözdeki Sarı Noktalar | Göz Sağlığı : Katarakt glakom gösdeki sarı noktalar göz sağlığı gece körlüğüne iyi gelen yiyecekler lutein göz kuruluğuna iyi gelen yiyecekler zeaksantin göz sağlığını koruyan yiyecekler kataraktı önleyen yiyecekler maküler dejenerasyonu önleyen yiyeceklerGürültülü bir ortamda uyumak kan basıncını artırır. Olabildiğince sessiz ve karanlık bir yerde uyuyun.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler