Gözde oluşan sarı noktalar, katarakt ve glakomu önlemek için neler yemek gerekir? Katarakta sarı noktalara iyi gelen yiyecekler hangileridir?

Katarakt Glakom ve Gözdeki Sarı Noktalar | Göz Sağlığı

Gözde oluşan sarı noktalar, katarakt ve glakomu önlemek için neler yemek gerekir? Katarakta sarı noktalara iyi gelen yiyecekler hangileridir?

Göz sağlığını korumak için ekstra olarak dikkat ettiğiniz şey var mı? Beslenme rutininize ekleyeceğiniz bir kaç yiyecekle katarakt, glakom ve gözde sarı noktaların oluşmasını önleyebilirsiniz.

Doğuştan ve sonradan olmak üzere binlerce görme engelli varken, bizim sağlıkla görebilen gözlere sahip olmamız ne büyük şans. Sahip olduğumuz her şey için şükredebilir ve onların sağlıklı şekilde hayatımızda olmasını sağlamaya çalışabiliriz.

Göz sağlığı

Göz sağlığına hangi yiyecekler iyi gelir?

Göz sağlığını korumak için tüketebileceğiniz besinlerin başında kale geliyor. İçindeki lutein ve sarıcık da denilen zeaksantin, A Vitamini ve beta karoten ile ilişkili olup gözleri güneş ışığının oluşturabileceği hasarlardan korur. Ayrıca kataraktı önleyen yiyecekler ve maküler dejenerasyonu önleyen yiyecekler arasında başta gelir. Gözde oluşan sarı noktaları önlemek için kara lahana, şalgam, ıspanak, brokoli, kivi, kırmızı üzüm, portakal, mısır, bal kabağı, mango ve kış kavunu tüketebilirsiniz.

Tatlı patates tam bir beta karoten kaynağıdır. Göz kuruluğuna iyi gelen yiyecekler, gece körlüğüne iyi gelen yiyecekler arasında birinci sıradadır. Tatlı patates sevmiyorsanız portakal ve balkabağı gibi turuncu yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca ciğer, süt ve yumurta da iyi birer A vitamini kaynağıdır.

Gözün ayrıca C Vitaminine de ihtiyacı var. Ki bunu da çilek, turunçgiller, biber, brokoli, kavun, greyfurt gibi yiyeceklerden alabilirsiniz.

Uzun süre bilgisayar başında oturmak göz kuruluğunun en önemli sebeplerinden biri. Göz kuruluğundan korunmak için somon balığı, ceviz, keten tohumu, çiya tohumu, sardunya, orkinos tüketmelisiniz. Böylece D vitamini alırsınız.

Gözde sarı nokta neden olur?

Pinguekula, pterigium veya maküler dejenerasyon olarak da bilinen gözde sarı nokta neden olur?

  • Beyin zarları arasında oluşan kanama
  • Pankreatit
  • Kanda bilirubin fazlalığı
  • Alkolizm
  • Sıtma (leptospiroz)
  • Hemolitik anemi (yıkımlı kansızlık)

Gözün beyazında sarı leke varsa listede yer alan durumlar kontrol edilmeli ve buna tam olarak neyin sebep olduğu bulunarak tedavi buna uygun olarak yapılmalıdır. Gözün beyazında sarı nokta bazen bir göz damlasıyla geçebilen bu durum, bazen de ciddi sorunların habercisi olabilmektedir bu yüzden ihmal edilmemelidir.

Gözün beyazında sarı leke nokta neden olur katarakt glakom gözdeki sarı noktalar nasıl geçer

Katarakt ve sarı noktalar için yeşil çay

Rahatlatıcı ve arındırıcı olan yeşil çay aynı zamanda gözlerde katarakt ve sarı nokta oluşmasını engelliyor. Yeşil çayın içinde bol miktarda kateşin bulunuyor. Kateşin hem bağışıklık sistemini koruyor hem de antioksidan etkisi var. Kateşin çikolatada, kırmızı şarapta, elmada ve çilekte de bulunuyor.

Göz sağlığı için nasıl beslenmeliyiz yazımda katarakt glakom ve gözdeki sarı noktalar ile ilgili bilgiler ve genel olarak göz sağlığı için tavsiyeler de yer almaktadır.


Katarakt Glakom ve Gözdeki Sarı Noktalar | Göz Sağlığı


Ellerinizi sık sık yıkayın. Sıvı sabunlar yerine organik kalıp sabunları tercih edin.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler