Göz sağlığı için gerekenler. Neler yenmeli? Gözlere iyi gelen yiyecekler.

Göz Sağlığı

Göz sağlığı için gerekenler. Neler yenmeli? Gözlere iyi gelen yiyecekler.

Göz sağlığı

Günümüzde artık bilgisayar ve cep telefonu kullanmayan kalmadı. Göz hastalıkları ve göz bozuklukları her geçen gün artıyor. Fakat göz sağlığını koruyan yiyecekler, bir nebze de olsa gözleri pek çok şikayet ve hastalıktan korumaya yardımcı oluyor. Onlar neler mi?

Göz sağlığı için neler yemeliyiz?

Yeşil yaprakları ve içeriğindeki lütein ve zeaksantin sayesinde gözlerin güneş ışınlarından zarar görmesini engelleyen kale listenin başında yer alıyor. Kale (kıvırcık lahana) ayrıca katarakt ve makula dejenerasyonunu da engelliyor. Brokoli, kivi, kırmızı üzüm, balkabağı, portakal, mango, tatlı kavun, ıspanak, brokoli de kıvırcık lahana gibi gözlere iyi gelen C vitamini ve beta karoten içermekte.

Tatlı patates de makula dejenerasyonunu geciktiren beta karoten içermektedir. Vücudumuz bunu A Vitaminine çevirerek göz kuruluğuna ve gece körlüğüne çözüm olur. Ayrıra göz enfeksiyonlarını da engeller. Eğer tatlı patates sevmiyorsanız ya da doktorunuz tarafından tavsiye edilmiyorsa, onun yerine havuç, balkabağı, ciğer, süt veya yumurta da tüketebilirsiniz.

Göz sağlığı

Taze ve sulu çilek katarakt riskini azaltır ve C vitamini içerir. Çileğe alerjiniz varsa ya da tüketmeniz doktorunuz tarafından tavsiye edilmiyorsa biber, kavun, brokoli, portakal ve greyfurt gibi turunçgiller yiyebilirsiniz.

Gözlerinizde kuruluk mu var? Göz kuruluğunun çözümü omega-3 yağ asitlerinde. Haftada iki veya üç kez özellikle somon balığı yiyerek sağlıklı omega 3 yağ asidi alabilirsiniz. Ayrıca cevizde bulunan E Vitamini de göz sağlığı için gerekenler arasında. Avokado, keten tohumu, zeytin ve zeytinyağı tüketmeyi de ihmal etmeyin.

Özellikle yeşil çayda bolca bulunan kateşin de göz sağlığı için iyi olan maddelerden biridir. Yeşilçay da görme keskinliğini artırır ve katarakt oluşma riskini azaltır. Ayrıca kırmızı şarap, çikolata, elma ve dut da kateşin içerir ve gözlere iyi gelen yiyecekler arasındadır.


Göz Sağlığı : Göz hastalıkları katarakt riski kuruluk makula dejenerasyonunu geciktirmek göz bozuklukları kateşin göz sağlığı için neler yemeliyiz göz kuruluğunun çözümü


Gürültülü bir ortamda uyumak kan basıncını artırır. Olabildiğince sessiz ve karanlık bir yerde uyuyun.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler