Göz sağlığı için gerekenler. Neler yenmeli? Gözlere iyi gelen yiyecekler. Hangi vitaminler nasıl beslenmeliyiz? Doğal yöntemler ve tavsiyeler.

Göz Sağlığı İçin Tavsiyeler | Ne Yemeli Nasıl Beslenmeliyiz?

Göz sağlığı için gerekenler. Neler yenmeli? Gözlere iyi gelen yiyecekler. Hangi vitaminler nasıl beslenmeliyiz? Doğal yöntemler ve tavsiyeler.

Göz sağlığı için tavsiyeler

Günümüzde artık bilgisayar ve cep telefonu kullanmayan kalmadı. Göz hastalıkları ve göz bozuklukları her geçen gün artıyor. Fakat göz sağlığını koruyan yiyecekler, bir nebze de olsa gözleri pek çok şikayet ve hastalıktan korumaya yardımcı oluyor. Onlar neler mi?

Göz sağlığı için tavsiyeler

Göz sağlığı için neler yemeliyiz?

Yeşil yaprakları ve içeriğindeki lütein ve zeaksantin sayesinde gözlerin güneş ışınlarından zarar görmesini engelleyen kale listenin başında yer alıyor. Kale (kıvırcık lahana) ayrıca katarakt ve makula dejenerasyonunu da engelliyor.

Brokoli, kivi, kırmızı üzüm, bal kabağı, portakal, mango, tatlı kavun, ıspanak, brokoli de kıvırcık lahana gibi gözlere iyi gelen C vitamini ve beta karoten içermekte.

Tatlı patates de makula dejenerasyonunu geciktiren beta karoten içermektedir. Vücudumuz bunu A Vitaminine çevirerek göz kuruluğuna ve gece körlüğüne çözüm olur. Ayrıca göz enfeksiyonlarını da engeller. Eğer tatlı patates sevmiyorsanız ya da doktorunuz tarafından tavsiye edilmiyorsa, onun yerine havuç, bal kabağı, ciğer, süt veya yumurta da tüketebilirsiniz.

Göz sağlığı

Göz sağlığı için hangi vitamin gerekli? Taze ve sulu çilek katarakt riskini azaltır ve C vitamini içerir. Çileğe alerjiniz varsa ya da tüketmeniz doktorunuz tarafından tavsiye edilmiyorsa biber, kavun, brokoli, portakal ve greyfurt gibi turunçgiller yiyebilirsiniz.

Çünkü göz sağlığı için besinler arasında bol C vitamini ve A vitamini içeren gıdalar listenin başında yer almalı.

Gözlerinizde kuruluk mu var? Göz kuruluğunun çözümü omega-3 yağ asitlerinde. Haftada iki veya üç kez özellikle somon balığı, hamsi, sardalya yiyerek sağlıklı omega 3 yağ asidi balık yağı alabilirsiniz.

Ayrıca cevizde bulunan E Vitamini de göz sağlığı için tavsiyeler arasında. Avokado, keten tohumu, zeytin ve zeytinyağı tüketmeyi de ihmal etmeyin.

Göz sağlığı için hangi vitamin mineral

Özellikle yeşil çayda bolca bulunan kateşin de göz sağlığı için iyi olan maddelerden biridir. Yeşil çay da görme keskinliğini artırır ve katarakt oluşma riskini azaltır. Ayrıca kırmızı şarap, çikolata, elma ve dut da kateşin içerir ve gözlere iyi gelen yiyecekler arasındadır.

Göz sağlığı için doğal yöntemler

Göz kuruluğu için kolyos. Göz bozukluğuna ne iyi gelir? Müthiş bir antioksidan olan ve göz sağlınıda önemli yeri bulunan ginko biloba. Ve göz sağlığı için doğal yöntemlerden biri de adı üstünde frengi otu olarak da geçen göz otudur. Özellikle göz nezlesi için yüzyıllardan beri kullanılmaktadır.

Göz sağlığı için doğal yöntemler

A vitamini, C vitamini açısından zengin beslenmek. Balık yemek ve omega-3 takviyesi kullanmak. Yeşil yapraklı sebzeler tüketmek gözler için koruyucu ve onarıcı etkiye sahiptir.

Bunlara ek olarak göz egzersizleri yapabilir, göz çevresi kreminizi olabildiğince doğal içeriklerden oluşan kremlerden seçebilirsiniz.

Göze zarar veren yiyecekler

Hep faydalı olanlardan bahsettik ama göze zarar veren yiyecekler ve besinleri de bilelim ve onları tüketmeyelim. Liste şu şekilde.

  • Margarin
  • Doymuş yağlar
  • Ekmek, makarna, mayonez, pirinç gibi beyaz yiyecekler
  • Sigara, alkol
  • Stres

Bu gıdalardan uzak durmak gerekir. Olabildiğince doğal, organik ve sebze ağırlıklı beslenmekte fayda vardır. Stresin tüm vücutta ve sistemde hasar verici etkisi çok büyüktür. Stres yöntemi şarttır. Selenyum ve çinkonun da onarıcı ve koruyucu etkisi olduğunu da unutmayalım.

Sağlıklı bakışlar ve pırıl pırıl bir ifade

Sağlıklı bakışlar için beslenme, egzersiz ve teknolojik aletlerden uzak durmayı bir paket olarak kabul edebiliriz. Bilinenin aksine gün ışığına bakmak da aslında faydalıdır. Ve d vitamini emilimini destekler. Gözlük yerine şapka kullanmak daha yararlıdır.

Göz sağlığını korumak

Makyaj malzemeleriyle, özellikle fondöten ve rimel maskara uzun süreler boyunca kullanılmamalı. Zararsız bir temizleyiciyle temizlenmelidir.

Stres yönetiminden bir kez daha bahsederek yazıyı bitirmek isterim. Sağlıklı bakışların içinde, ışıl ışıl, mutlu, huzurlu bir ifade de yer alır. Bu ifadeye sahip olabilmek için olabildiğince stressiz bir hayat yaşamak gerekir. Hayat dolu, ışık dolu bakışlarınızın olması dileğiyle.


Göz Sağlığı İçin Tavsiyeler | Ne Yemeli Nasıl Beslenmeliyiz?


Trabzon hurması yüksek kan basıncını düşürür, cildi güzelleştirir ve yaşlanmaktan korur, antioksidan bakımından zengindir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler