Gluten Nedir? Gluten Alerjisinin Belirtileri ve Glutensiz Beslenme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gluten Nedir? Gluten Alerjisinin Belirtileri ve Glutensiz Beslenme

Gluten Nedir? Gluten Alerjisinin Belirtileri ve Glutensiz Beslenme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gluten iki farklı proteinden oluşuyor : Gliyadin ve Glutenin. Bu proteinler aslında insanlar tarafından sindirilemez. Bunun için toksik olarak kabul edilir. Fakat insan vücudu, günlük belli bir miktar glutene yine de tolerans gösterebilir.

Gluten nedir? Nelerde var?

Gluten arpada, buğdayda, çavdarda ve buğdayla çavdar arasında yer alan tritikale ununda da var. Eliminasyon diyeti yaparak kişinin tekrar sağlığına kavuşması mümkündür.

glutenli yiyecekler

Hangi yiyeceklerde gluten yok?

Süpürge darısı olarak da geçen sorgum, darı, esmer pirinç, karabaş ya da arap darısı, hint pirinci, horozibiği diğer adıyla amarant, kinoa, tef ve kalın öğütülmüş mısırda gluten bulunmaz. Bunlar glutensiz yiyeceklerdir. Ayrıca basmati pirinç de diyette belli miktarda tüketilebilir.

Gluten alerjisinin belirtileri nelerdir?

Eğer çölyak hasasıysanız, az da olsa gluten tükettiğinizde karın ağrısı ve şişlik hissi olur. Çölyak hastası değilseniz yine de glüten intoleransı veya glüten duyarlılığına sahip olabilirsiniz. Bu durumda vücutta şişkinlik, gastrointestinal sorunlar, egzama, kabızlık, beyin sisi, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları, migren, zihinsel bulanıklık ve yorgunluk gibi belirtiler gözlemleyebilirsiniz.

  • Gaz
  • Şişkinlik
  • Kabızlık, ishal, dışkıda koku
  • Karın ağrısı
  • Baş ağrısı
  • Cilt sorunları
  • Depresyon
  • Anlaşılamayan kilo kaybı veya kilo alımı

Belirtiler çoğunlukla yemek yedikten kısa bir süre sonra gözlemlenir. Diyete başladığınızda etkisi 2 hafta içinde yavaş yavaş başlar ve yaklaşık 3 ay içinde semptomlarda gözle görülür bir şekilde azalma yaşanır. Sistemin normale dönerek iyileşmesi ortalama olarak 6 ay kadar sürer.

Glutensiz beslenme

Glutensiz beslenmenin içinde neler var? Meyve ve sebzeler, et ve balık. Pirinç ve patates de bu listeye giren ve fakat nişastalı gıdalardır bazı kişilerde kabızlık gibi bir yan etki oluşturabilir. İçecek olarak ise su, kahve, çay ve şarap glüten içermiyor fakat birada bulunuyor.

Glutensiz beslenme diyet listesi bol meyve sebzelerden, haftada iki gün balıktan, et ve tavuktan, çerezlerden ve baklagillerden oluşan doyurucu ve sağlıklı yiyeceklerden oluşuyor. Bunun için karatay diyeti en uygun olandır.

Glutensiz beslenmenin zararları yok aksine glutensiz beslenmenin faydaları var çünkü son 40 yıldır, popülasyonun artmasıyla birlikte genetiği ile oynanan tohumlar insanlar için faydadan çok zarar getirmeye başladı. Özellikle enerji seviyenizde yükselme fark edersiniz.

Fibromiyalji hastalarının hem glüten hem de nişastadan uzak bir beslenme listesi takip etmeleri gerekir.

Gluten alerjisinin belirtileri, diğer pek çok hastalığın belirtisiyle karıştırılabilir. Bu yüzden doktorunuza giderek kan tahlili yaptırabilir ve glutensiz yiyecekler tüketmeye başlamadan önce, gluten intoleransınız olup olmadığını veya çölyak hastası olup olmadığınızı net bir şekilde öğrenebilirsiniz. Çünkü tüm diyet çeşitleri kişiden kişiye değişiklik göstererek, o kişinin vitamin, mineral ve hormon dengesi üzerine özel olarak inşa edilmelidir.


Gluten Nedir? Gluten Alerjisinin Belirtileri ve Glutensiz Beslenme


Unutma, bir şeyin yapılamaz olduğunu düşünerek uyursan, başkasının o şeyi yaparken çıkardığı gürültüyle uyanırsın. // Konfüçyüs

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler