Gluten Nedir? Gluten Alerjisinin Belirtileri ve Glutensiz Beslenme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gluten Nedir? Gluten Alerjisinin Belirtileri ve Glutensiz Beslenme

Gluten Nedir? Gluten Alerjisinin Belirtileri ve Glutensiz Beslenme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gluten Nedir?

Gluten iki farklı proteinden oluşuyor : Gliyadin ve Glutenin. Bu proteinler aslında insanlar tarafından sindirilemez. Bunun için toksik olarak kabul edilir. Fakat insan vücudu, günlük belli bir miktar glutene yine de tolerans gösterebilir.

Gluten Nelerde Var?

Gluten arpada, buğdayda, çavdarda ve buğdayla çavdar arasında yer alan tritikale ununda da var.

glutenli yiyecekler

Hangi Yiyeceklerde Gluten Yok?

Süpürge darısı olarak da geçen sorgum, darı, esmer pirinç, karabaş ya da arap darısı, hint pirinci, horozibiği diğer adıyla amarant, kinoa, tef ve kalın öğütülmüş mısırda gluten bulunmaz. Bunlar glutensiz yiyeceklerdir.

Gluten Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Eğer çölyak hasasıysanız, az da olsa gluten tükettiğinizde karın ağrısı ve şişlik hissi olur. Çölyak hastası değilseniz yine de glüten intoleransı veya glüten duyarlılığına sahip olabilirsiniz. Bu durumda vücutta şişkinlik, gastrointestinal sorunlar, egzama, kabızlık, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları, zihinsel bulanıklık ve yorgunluk gibi belirtiler gözlemleyebilirsiniz.

Glutensiz Beslenme

Glutensiz beslenmenin içinde neler var? Pirinç, yulaf, darı ve mısırda glüten bulunmuyor. İçecek olarak ise su, kahve ve çay ve şarap glüten içermiyor fakat birada glüten bulunuyor.

Gluten alerjisinin belirtileri, diğer pek çok hastalığın belirtisiyle karıştırılabilir. Bu yüzden doktorunuza giderek kan tahlili yaptırabilir ve glutensiz yiyecekler tüketmeye başlamadan önce, gluten intoleransınız olup olmadığını veya çölyak hastası olup olmadığınızı net bir şekilde öğrenebilirsiniz. Çünkü glutensiz beslenmede yer alan yiyecek ve içeceklerle, aynı zamanda almanız gereken bazı vitamin protein ve mineralleri de alamayabilirsiniz. Ve bu sizin için, uzun vadede daha zararlı olabilir.


Gluten Nedir? Gluten Alerjisinin Belirtileri ve Glutensiz Beslenme : Glutensiz beslenme çölyak hastası çölyak hastalığı gluten alerjisi gliyadin gluten intoleransı gluten nedir gluten alerjisinin belirtileri tritikale amarant sorgum süpürge darısı vücutta şişkinlik gastrointestinal sorunlar egzama kabızlık baş ağrısı kas ve eklem ağrıları zihinsel bulanıklık glutensiz yiyeceklerMevsim geçişlerinde metabolizma hızının değişmesi, bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riski de artar.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler