Glutatyon nedir? Faydaları kullananlar hangi besinlerde var? Glutatyon tedavisi ne işe yarar? Doğal yollarla nasıl yükseltilir artar?

Glutatyon Tedavisi Ne İşe Yarar? Faydaları Nedir?

Glutatyon nedir? Faydaları kullananlar hangi besinlerde var? Glutatyon tedavisi ne işe yarar? Doğal yollarla nasıl yükseltilir artar?

Glutatyon nedir? GSH olarak da bilinen ve vücudumuzda zaten var olan bir moleküldür. Karaciğer ve sinir sistemindeki hücreler tarafından oluşturulur. Üç amino asitten meydana gelir : sistein, glisin ve glutamin.

Glutatyon ne işe yarar? Vücudumuzda önemli bir antioksidan görevi görür. Bu da bizi serbest radikallerden korur. Ki bu radikaller hücrelere zarar vererek pek çok hastalığa yol açarlar. Glutatyon hava kirliliği veya ilaçların kimyasal zararlarını vücuttan temizler. Glutatyon tedavisi ne işe yarar faydaları nedir
Yaşın ilerlemesiyle birlikte vücutta eskisi gibi üretilemez ve bu da çeşitli sağlık sorunlarına yol açar. Glutatyon ayrıca kanser, HIV, tip 2 diyabet, hepatit ve parkinson hastalığı geçiren hastalarda da az üretilir.

Glutatyon tedavisi nedir? Ne işe yarar?

Glutatyon tedavisi supplement kullanarak veya serum ile yapılır. Milk thistle (deve dikeni), N-Asetil sistein (NAC) veya süperoksit dismutaz (superoxide dismutase) en sık kullanılan supplementlerdir. Elbette ıspanak gibi yeşil yapraklı bazı sebzeler de beslenme listesine eklenmelidir.

Yapılan pek çok araştırmada düşük seviyelerdeki glutatyonun bazı hastalıklarla doğrudan ilgisi olduğu saptanmıştır. Şimdi glutatyon tedavisi ne işe yarar faydaları nedir bakalım.
 • Bağışıklık sistemini destekler
 • Sperm hücrelerini şekillendirir
 • Bazı serbest radikalleri kırar
 • DNA yapısını iyileştirir
 • Belli enzimlerin çalışmasına yardımcı olur
 • C vitamini ve E vitaminin yeniden oluşturulmasını sağlar
 • Karaciğer ve safrakesesini yağlanmaya karşı korur
 • Apoptozu destekler

Otizm tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır ve aynı zamanda beyindeki civanın taşınması ve elimine edilmesinde de büyük rol oynar. Ağır metal yükünü azaltmak, vücudun sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Glutatyon kullananlar ne gibi yararlar görüyor?

Glutatyon kullananlar genç yaşlı fark etmiyor. Çünkü artık hava kirliliği ve toksisite herkesi etkiliyor. Ve herkesin antioksidanlara ihtiyacı var. Bu kişiler serum veya supplement kullanarak bakın ne gibi yararlar görüyor.
 • Yoğun antioksidan desteği
 • Kanserin ilerlemesinin durdurulması
 • Karaciğer hastalıklarında hücre hasarının azaltılması
 • İnsülin hassasiyetinin iyileştirilmesi
 • Parkinson hastalığı semptomlarının azaltılması
 • Ülseratif kolit hasarının azaltılması
 • Otistik spektrum bozukluğunun tedavi edilmesi

Supplementler kullanım açısından kolaydır ancak kişinin kullandığı diğer ilaçlarla çakışabilir. Herhangi bir takviye almadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Glutatyonu artıran besinleri tüketerek doğal yollarla da elbette sağlığımızı desteklemek mümkündür. Vücudumuzdaki onarımı antioksidanlar destekler. C vitamini, E vitamini, selenyum, silimarin, n-asetilsistein ve zerdeçal bu listede yer alır.
Glutatyon hangi besinlerde var : İşlenmemiş et, brokoli, sarımsak, avokado, ıspanak, manolya ağacı kabuğu ve kuşkonmaz.

Özellikle katarakt, glokom, retinal damar hastalığı ve diyabete bağlı körlüğü gibi göz hastalıklarında oldukça etkilidir.

Glutatyon nasıl yükseltilir?

Doğal yollarla glutatyon nasıl artar şimdi buna bakalım. Öncelikle soğan, sarımsak gibi sülfür oranı yüksek gıdaları günlük olarak tüketmeye başlayalım.

Yapılan bir araştırmada, 13 hafta boyunca günlük 500-1000 mg arası C vitamini takviyesi alan yetişkinlerde %18 oranında beyaz kan hücrelerinde glutatyon artışı gözlemlenmiştir. Kırmızı kan hücrelerinde ise bu oran %47. Glutatyonu artıran destekleyen besinler

Brezilya cevizi, ton balığı, istiridye, karides ve şitake mantarı gibi selenyum zengini gıdalar da glutatyon nasıl yükseltilir dediğimizde tüketebileceğimiz gıdalar arasında.

Glutatyonu artıran destekleyen besinleri listemize ekledikten sonra sağlıklı bir uyku düzeni ve düzenli egzersizi de hayatımıza sokmamız gerekir ki vücudumuzdaki stresi azaltalım. Çünkü pek çok yazımda bahsettiğim gibi özellikle oksidatif stres bedenimizde oldukça fazla yıkıma sebep oluyor.


Glutatyon Tedavisi Ne İşe Yarar? Faydaları Nedir?


Ellerinizi sık sık yıkayın. Sıvı sabunlar yerine organik kalıp sabunları tercih edin.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler