Folik asit nedir, folik asit nelerde bulunur, faydaları nedir? Folik asit eksikliği nelere yol açar gibi soruların yanıtları.

Folik Asit Nedir? Faydaları Nelerdir? Nelerde Var?

Folik asit nedir, folik asit nelerde bulunur, faydaları nedir? Folik asit eksikliği nelere yol açar gibi soruların yanıtları.


Folik asitin faydaları nelerdir?

Folik asit fasulye ve asparagus gibi pek çok yeşil yapraklı sebzede bulunan bir B vitaminidir. Folik asit aynı zamanda hap olarak da satılmakta ve folik asit eksikliği olan kişiler tarafından tüketilmektedir.

Folik asit özellikle sağlıklı hücre gelişiminde önemli bir rol üstlenmektedir.

Folik asit aynı zaman B6 vitamini ve B12 vitaminiyle gruplanarak, kanda bulunan homosistein seviyesini düşürür ve kalp ve damar sağlığını güçlendirir.

Homosisteinin aşırı yükselmesi koroner kalp hastalıkları, felç ve vasküler hastalıklar (damar hastalıkları) riskini yükseltir.

Kalp ve damar hastalıkları riskini düşürmek için her gün mutlaka yarım saat yürüyüş yapmak şarttır.


Folik asit kullanımı

Yetişkinler için uygun görülen günlük folik asit tüketim ihtiyacı 400 mikrogramdır. Hekimler; çocuk doğurma yaşındaki kadınların daha fazla folik asit tüketebileceğini söylemektedirler.


Folik asit nelerde var?

Koyu yeşil yapraklı sebzeler tüm tahıllar ve kuru baklagiller de folik asit bulunur. Sebze ve meyveleri taze olarak veya mümkün olduğu kadar az pişirilmiş şekilde tüketmek gerekir. Fasulye, fındık, ceviz, yumurta sarısı, portakal da folik asit bulunan gıdalar arasındadır.


folik asit içeren yiyecekler ıspanak


Folik asit eksikliği nelere yol açar?

Folik asit eksikliği kolon kanseri, rahim kanseri ve göğüs kanseri gibi pek çok kanser türünün oluşmasını kolaylaştırır. Bunun yanı sıra folik asit eksikliği alzaymır (alzheimer) hastalığına da davetiye çıkartabilir. 1998 yılından beri FDA (Gıda ve ilaç idaresi) günlük minimum folik asit ihtiyacını karşılamak amacıyla; ekmek, un, pirinç gibi pek çok gıdada folik asit ile zenginleştirilme gereğini şart koşmaktdır.


Folik Asit Nedir? Faydaları Nelerdir? Nelerde Var? : Folik asit eksikliği nelere yol açar folik asit kullanımı folik asit hapı folik asit eksikliği folik asitin faydaları folik asit nedir sağlıklı hücre gelişimi b6 vitaminleri b12 vitaminleri


Ton balığı kalp kaslarınızı güçlendirir, kan basıncını düzenler ve kanın pıhtılaşmasını önler.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler