Patlıcan nasıl közlenir? Evde patlıcan közleme yapmanın püf noktaları neler? Közde patlıcan yapmak için tarif.

Patlıcan Nasıl Közlenir? Evde Patlıcan Közleme Yapmanın Püf Noktaları

Patlıcan nasıl közlenir? Evde patlıcan közleme yapmanın püf noktaları neler? Közde patlıcan yapmak için tarif.

Evde yapılabilecek en lezzetli ve sağlıklı tariflerden biri patlıcan közleme. Sindirim sistemini çalıştırır, kalp sağlığı için iyi bir kaynaktır ve kansızlığa da iyi gelir. Patlıcanın faydalarından daha önce detaylı bir şekilde bahsetmiştik.

Bugünkü konumuz patlıcan nasıl közlenir? Evde patlıcan közleme yapmanın bazı püf noktaları var ve en kolay şekilde patlıcan közleme nasıl yapılır buna bakacağız.

patlıcan közleme nasıl yapılır

Patlıcan nasıl közlenir?

Evde patlıcan közleme yapmak için ihtiyacınız olan ilk şey közmatik denilen bu tepsi. Isıya dayanıklı, fiyatı gayet makul ve özellikle bu iş için üretilmiş.

patlıcan közleme közmatik

Közmatik bir süre kullandığınızda, sevdiklerinize de hediye olarak alacağınız bir ev hediyesi haline gelecek. Peki közmatik nasıl kullanılır?

Közmatik kullanımıyla ilgili önemli püf noktası, üzerine biber veya patlıcan gibi közlemek istediğiniz şeyi koymadan önce ocağın üzerinde bir süre ısıtmanız.

Delikli bir metal tabak şeklinde olduğu için, içine herhangi bir sıvı koymamalısınız. Bir iki dakika ısıttıktan sonra, üzerine közlemek istediğiniz gıdayı koyun. Hepsi bu kadar.

Evde patlıcan közleme yapmanın püf noktaları

Patlıcanları yıkadıktan sonra közmatiğin üzerine dizin. Şu anda elinizde bu alet yoksa, direkt ocağın üzerinde de yapabilirsiniz fakat bu şekilde hem patlıcanlar yanabilir hem de ocak kolaylıkla kirlenebilir.

Patlıcan nasıl közlenir? Patlıcanları kısık ateşte yavaşça pişirmek, patlıcan közleme yapmanın püf noktalarından biri. Zaman zaman çevirerek, her tarafının eşit miktarda közlendiğine emin olun.

közde patlıcan tarifi

Patlıcanın közlenip piştiğini nasıl anlarız? Kabuğu kurur ve patlıcan incelir. Rengi daha koyu olur. Böylece patlıcanın közlendiğini ve artık yemeye hazır olduğunu anlayabilirsiniz.

Patlıcanları ateşten alın, kabuklarını soyun ve içini tabağınıza sıyırın. Patlıcan közlemeyi patlıcan közleme yapan şey limon, sarımsak ve zeytinyağıdır. Limon suyu ve sızma zeytinyağını ekleyip, sarımsakları rendeleyin ve tuz ekleyerek karıştırın.

patlıcan nasıl közlenir tarif

Evde patlıcan közleme yaptığınız zaman içine istediğiniz malzemeleri ekleyebilirsiniz. Bazıları bu aşamada yoğurt veya süt ya da domates de ekliyor. Tamamen zevkinize göre üzerine dereotu, içine maydanoz veya karabiber, pul biber gibi baharatlar da ekleyebilirsiniz.


Patlıcan Nasıl Közlenir? Evde Patlıcan Közleme Yapmanın Püf Noktaları


Genelde sinirli, gergin, stresli, negatif düşünen biriyseniz büyük ihtimalle bağırsak floranız bozuktur. Mutlaka bir dışkı testi yaptırın ve sebze ağırlıklı beslenin.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler