Evde doğal yollarla ateş düşürmek için ne yapılmalı? Hangi bitkiler ve yöntemler iyi gelir? Evde ateş düşürme yöntemleri yetişkinlerde bebek ve çocuklarda nedir

Evde Ateş Düşürme Yöntemleri Yetişkinlerde Ve Çocuklarda

Evde doğal yollarla ateş düşürmek için ne yapılmalı? Hangi bitkiler ve yöntemler iyi gelir? Evde ateş düşürme yöntemleri yetişkinlerde bebek ve çocuklarda nedir

Ateş düşürücü kullanmak istemiyor olabilirsiniz veya o anda elinizin altında bulunmuyor olabilir. Bu durumda evde ateş nasıl düşürülür yetişkinlerde ve çocuklarda uygulayabileceğiniz bazı doğal yöntemler işinize yarayabilir.

Yüksek ateş kaç derece? Ateşim var mı yok mu nasıl anlarım diyorsanız öncelikle normal bir zamanda vücut ısınızı ölçmeniz gerekir. Çünkü herkes için değişmekle birlikte 34-36 arası normal değerdir.

Yüksek ateş kaçtır? Normal değerinizin üzerindeki her derece ortada bir sorun olduğunu işaret eder. 39-42 arası tehlikeli olarak tanımlanır ve hızlı bir şekilde kontrol altına alınması gerekir. Evde doğal yöntemlerle ateş nasıl düşürülür
Ateş çok yükselirse ne olur? Febril konvulsiyon (ateşli havale), beyin hasarı ve hatta ölüm ile sonuçlanabilir.

Evde ateş düşürmek için ne yapılmalı?

Bu tehlikeli durum genelde özellikle akşam ve gece ortaya çıkmaya meyillidir. Aslında pek çok semptom kendini bu saatlerde daha fazla gösterir. Çünkü vücudumuz karanlıkta büyüme hormonu salgılamaya başlar. Bu da uyku sırasında olur.

Yani neden gece ateşim çıkıyor diye düşünüyorsanız veya neden geceleri daha çok hasta oluruz veya belirti gösteririz diye düşünüyorsanız sebebi budur. Vücudumuz kendini onarmak istediği için belirtileri daha fazla hissederiz. Diş ağrısı neden hep gece tutar sorusunun da yanıtı budur.

Şimdi gelelim evde ateş düşürmek için ne yapılmalı sorusunun doğal çözümlerine.
  • Ilık banyo yapmak
  • Vücuda soğuk ıslak bez uygulamak
  • Zencefil çayı içmek
  • Acı yemek
  • Islak çorap giyinmek
  • Bol su içmek

Evde ateş düşürme yöntemleri listesi bu şekilde ancak hasta olan kişi için hepsinin birbirinden zor olabileceğini de göz önünde bulundurmak gerekir. Özellikle 39 ve sonrası ateşe sahip ise. Bu yüzden ona karşı anlayışlı, kibar ve açıklayıcı davranmak gerekir.

Saat başı bebek veya çocuğun ateşi kontrol edilmeli. Yetişkinlerde de yine aynı özen gösterilmeli. Bulunduğu oda soğuk olmamalı. Özellikle listedeki uygulamalar yapılacaksa, pencereleri açalım içeriye soğuk hava girsin, iyi gelir gibi düşünmek büyük hata olacaktır. Kişi bu şekilde daha da hasta olabilir.

Ancak oda her gün düzenli şekilde havalandırılmalı ve nevresim takımı her gün düzenli olarak değiştirilmelidir. Bakıcının sakin, tutarlı olması önemlidir. Şimdi listenin detaylarına bakalım.

Evde ateş düşürme yöntemleri yetişkinlerde ve çocuklarda

Evde doğal yöntemlerle ateş nasıl düşürülür? Bebeklerde, yetişkinlerde ve çocuklarda, doktorunuza danışarak bu yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Ilık banyo

Bebeklerde ateş nasıl düşürülür
Ilık su ile banyo yapmak vücut ısısını doğal bir şekilde normale döndürmeye yardımcı olur. Eskiden kalma ve yanlış olan bilgi soğuk su ile yıkanmaktır. Çünkü vücut buna tepki vererek, kendisini daha da ısıtmaya çalışır. Ilık banyodan sonra kurulanmalı, üzerine tercihen penye, hafif pijamalar giyilmeli.

Vücuda soğuk ıslak bez uygulamak


Evde doğal ateş düşürücü Evde doğal ateş düşürücü denildiğinde akla en sık gelen şeylerden biri de soğuk bez ile özellikle alın ve koltuk altı bölgesine kompres yapmaktır. Oldukça etkili ve kısa sürede sonuç veren bir yöntemdir. Bunu yaparken oda ısısının düşük olmamasına özen göstermek gerekir.

Zencefil çayı içmek

Zencefil çayı neye iyi gelir
Daha önce faranjit nasıl geçer yazımda da zencefilden bahsetmiştim. Öyle bir bitki ki öksürüğe ne iyi gelir dediğimizde de aklımıza ilk o geliyor.

Taze zencefili dilimleyerek kaynamakta olan suya atın ve ortalama 7 dakika demledikten sonra içine bir dilim limon ekleyerek hasta olan kişiye içirin. Hatta kendiniz de için çünkü bu süreçte sizin de bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanız gerekir.

Acı yemek

Kırmızı acı biber neye iyi gelir
Acı biberin faydaları saymakla bitmiyor ancak en iyi doğal ateş düşürücü bitkiler arasında yer alıyor. İçindeki kapsaisin maddesi hastayı terletip, kan akışını hızlandırır. Böylece iyileşme süreci de hızlanmış olur.

Islak çorap giyinmek

ıslak çorap giyinmek
Bir diğer yöntem ise ıslak çorap giyinmek. Soğuk suda çorapları ıslatın ve hasta olan kişiye giydirin. Üstüne bir adet de kuru çorap giyindirin. Bu şekilde de hastanın kan dolaşımı hızlanır ve aynı şekilde iyileşme hızı da. Çorapları ortalama 1 saat sonra çıkartın ve tekrar kuru çorap giyindirin.

Bol su içmek

bol su içmek Evde ateş düşürmek için ne yapılmalı dediğimizde bol su içmek de listede yer alan önemli maddelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Günde ortalama 8-12 bardak arası su tüketimi sağlanırsa, kişi hastalık sürecinde kaybettiği sıvıyı ve mineralleri yerine koyabilir.

Hasta olan kişi bunların hiçbirini yapmak istemeyebilir. Israr edebilir, huysuz olabilir ancak ateş çok önemli bir sorundur. Mutlaka kontrol altına alınması gerekir. Düşürülmezse ne olur daha önce söylemiştim. Beyin hasarı ve ölüm meydana gelebilir.

Bunun için bakıcı olan kişi olabildiğince sakin, kararlı ve kibar bir biçimde listede yer alan ilkyardım maddelerini, doktora danışarak uygulayabilir ve durumu, kalıcı veya üzücü sonuçlar yaşanmadan kontrol altına alabilir.


Evde Ateş Düşürme Yöntemleri Yetişkinlerde Ve Çocuklarda


Çay veya kahve içerken içine hindistancevizi yağı ya da tereyağı ekleyin. Hem kahvenin zararını azaltır hem de enerji verir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler