Çilekli limonata nasıl yapılır? Ev yapımı çilekli limonata tarifi sağlıklı içecek tarifleri köşemizde bugün hem lezzetli hem kolay evde limonata var.

Ev Yapımı Çilekli Limonata Tarifi - Sağlıklı İçecek Tarifleri

Çilekli limonata nasıl yapılır? Ev yapımı çilekli limonata tarifi sağlıklı içecek tarifleri köşemizde bugün hem lezzetli hem kolay evde limonata var.

Özellikle yazın ev yapımı limonata hem ferahlatıcı hem sakinleştiricidir hem de cilde iyi gelir. Peki ev limonatası nasıl yapılır? bu yazımızda size lezzetli bir ev yapımı çilekli limonata tarifi hazırladık.

Evde limonata yapımı tarifi

Ev yapımı limonata aslında yapımı çok kolay ve bir o kadar da lezzetli bir içecek. Ne kadar doğal o kadar iyi. Her evde kolayca hazırlanabilir. Özellikle yazın su tüketimi daha fazla olmalı. Çünkü vücudumuz daha fazla su tüketiyor. Ve limon güneşin zararlı etkilerinden de koruyor. Limonun cilde faydası ile ilgili daha önce bir yazı yazmıştım.

çilekli limonata tarifi

Ev yapımı limonata için çok fazla malzeme de gerekmiyor. Tek zaman alan kısmı rendeleme işlemi ama lezzetini veren de o. Şimdi tarife geçelim. Üstelik bu limonataya ekleyeceğimiz çilek hem cildi koruyacak hem de enerji verecek.

Ev yapımı çilekli limonata tarifi

Ev yapımı çilekli limonata tarifi için malzemeler :

  • 2 kase dilimlenmiş çilek
  • 2 adet limon
  • 2 yemek kaşığı toz şeker veya bal
  • Buz

Ev yapımı limonata için ihtiyacınız olan malzemeler bunlar. Eğer şekersiz limonata yapmak isterseniz bal veya hurma ya da hurma suyu ekleyebilirsiniz. Tıpkı evde dondurma tarifinde kullandığımız gibi. Limonataya dilerseniz biraz daha tatlı bir meyvenin suyunu da ekleyebilirsiniz. Mesela biraz kavun suyu ya da bir miktar yeşil üzüm suyu gibi. Böylece şekersiz limonata tarifine dönüştürebilirsiniz bu tarifi.

Evde limonata yaparken şekerini tamamen damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Bazı kişiler daha tatlı limonata sever, bazıları ise daha buruk bir tadı olsun ister. Tarife buz da ekleyeceğinizi unutmayın. Buz da kıvamını biraz hafifletecektir.

ev yapımı çilekli limonata tarifi

Çilekli limonata tarifi

Ne kadar doğal, mevsiminde, minik çilekle yaparsanız limonatanız o kadar lezzetli olacaktır. Çilekli limonata tarifi için çilekli küçük küçük dilimleyin. Limonların önce kabuklarını rendeleyin daha sonra suyunu sıkın. Limonu rendelerken beyaz kısmına gelmemeye çalışın. Çünkü o beyaz kısımlar acılık verecektir.

Evde zayıflamak için ne yapmalıyım? Ne yemeliyim? Egzersizler ve diyet listesi

Ev limonatası nasıl yapılır işte böyle kolay yapılır. Şekeri de ekleyip iyice karıştırdıktan sonra buzu ekleyin ve içine 3-4 adet karanfil ekleyin. İsterseniz bir miktar taze veya kuru ya da toz zencefil de ekleyebilirsiniz. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalıyız yazımda bu harika ek yiyeceklerden bahsetmiştim.

ev yapımı çilekli limonata tarifi sağlıklı tarif

Çilekli limonata yapılışı

Dilerseniz yukarıda anlattığım gibi bir çilekli limonata yapabilirsiniz ve içine bir adet daha limonu dilimleyerek ekleyebilirsiniz. Bir başka çilekli limonata yapılışı da şu şekilde olabilir. Ocağa çilek ve şekeri alıp, içine limon suyunu sıkıp reçel yapar gibi bir süre koyulaşana kadar pişirebilirsiniz. Çilekleri önceden püre haline de getirebilirsiniz bu tarif için. Koyulaşan kıvamı ocaktan alıp sürahiye ekleyip, içine tekrar bir miktar su, limon suyu, taze nane, karanfil ve buz ekleyebilirsiniz. Karanfil enflamasyon giderici yiyecekler arasındadır ve aynı zamanda iyi bir parazit öldürücüdür. Tarifi bu şekilde yaptığınızda çilekli smoothie limonata gibi bir şey olur.

çilekli limonata nasıl yapılır

Hangi limonata daha faydalı diye soracak olursanız pişirmediğimiz daha faydalıdır. Yani ilk çilekli limonata tarifinde anlattığım şekilde. Ve içine şeker yerine doğal şeker koyarsak hemen hemen her gün tereddüt etmeden bir litre kadar tüketebiliriz. Hem limon hem de çilek çok faydalı. Afiyet olsun.


Ev Yapımı Çilekli Limonata Tarifi - Sağlıklı İçecek Tarifleri


Kansere karşı en koruyucu meyvelerden biri çekirdekli kara üzümdür.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler