Esmer kahverengi kepekli pirinç vitaminleri mineralleri ve faydaları nelerdir?

Esmer Pirinç

Esmer kahverengi kepekli pirinç vitaminleri mineralleri ve faydaları nelerdir?

Esmer Pirinç

Aynı zamanda kahverengi pirinç ya da kepekli pirinç olarak da bilir. En az işlenmiş olan pirinçtir. Sadece dış kabuğu soyulmuştur ve pişmesi daha uzun zaman alır.

Tıpkı beyaz pirinç gibi kısa, orta boy ve uzun cinsleri bulunur. En sık kullanılan kahverengi pirinç türü uzun olandır. Çünkü pişince yumuşak ve tane tane bir hal alır. Kısa ve orta boydaki kepekli pirinçler daha katı ve nişastalıdır.

Esmer pirinçteki vitamin ve mineraller nelerdir?

Esmer pirinçte B vitamini, fosfor, selenyum, manganez, potasyum ve magnezyum vardır. Müthiş bir lif kaynağıdır. Ki bu yüzden tok tutar ve diyet için uygun diyet pilav budur.

Esmer kepekli kahverengi pirinç

Kahverengi pirincin faydaları nelerdir?

Esmer pirinçteki selenyum kolon kanserini önler. İçeriğindeki lif mideyi rahatlatır. Göğüs kanserini önler. LDL (iyi kolesterolü) yükseltir, kötü kolesterolü düşürür çünkü içinde buğday kepeği yağı vardır. Ayrıca kan basıncını düşüererek, damar tıkanıklığını önler ve böylelikle kalp hastalıklarını önler. Kilo almamanızı sağlar. Sindirim sistemi için dosttur. Kabızlığı engeller. İçeriğindeki magnezyum, kemik sağlığını korur. Kahverengi pirinç aynı zamanda astıma iyi gelir ve böbrek taşı oluşumunu engeller. Sinir sistemini korur.


Esmer Pirinç : Kahverengi pirinç kepekli pirinç buğday kepeği yağı esmer pirinç pişirme diyet pilav faydaları nelerdir fosfor magnez esmer pirinçteki vitaminler esmer pirinçteki mineraller


Varlık elde etmek için yokluk gerek. Mimar ev yapmak için boş arsa arar. Marangoz ahşap işi yapmak için ham tahta arar. Saka su satmak için susuz ev arar. Yokluğa dikkat et, onda çok hikmetler vardır. // Mevlana

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler