Enerji içecekleri zararlı mı? Günde en fazla kaç tane enerji içeceği içmek gerekir? İçindekiler neler? Alkolle birlikte içmek öldürür mü? Kalp ve cinsel sağlık.

Enerji İçeceği Zararları Faydaları İçindekiler Neler?

Enerji içecekleri zararlı mı? Günde en fazla kaç tane enerji içeceği içmek gerekir? İçindekiler neler? Alkolle birlikte içmek öldürür mü? Kalp ve cinsel sağlık.

Red Bull, Full Throttle, Monster, Rockstar ve Five Hour Energy gibi pek çok marka var. Peki enerji içecekleri zararlı mı? Günde en fazla kaç tane içmek gerekir? İçindekiler neler? Alkolle birlikte enerji içeceği içmek öldürür mü?

Enerji içeceklerinin faydaları neler?

Enerji içecekleri bir süreliğine uykunuzun açılmasına ve kendinizi daha enerjik hissetmenize yarar. İçinde kahve gibi oldukça fazla kafein vardır ve kafein sinir sisteminizi uyarıcı bir etkiye sahiptir. Ayrıca enerji içeceklerindeki amino asit, bitkiler, vitaminler ve belli miktardaki şeker de size dinçlik verir.

enerji içecekleri

Enerji içeceklerinin içinde ne var?

Çeşitleri değişmekle birlikte enerji içeceklerinin içinde ginseng, guarana, paraguay çayı olarak da bilinen yerba mate yani mate otu, kakao, kola cevizi ve içeriğin etkisini artıracak yohimbin bulunmaktadır. Bu arada Mehmet Öz'ün asla kullanılmaması gerekenler listesinde yohimbin de yer almaktadır.

Bitkiler ve takviye ilaçları Amerikan gıda ve ilaç kurumu (FDA) tarafından onaylı değildir. Bu yüzden içeceklerin içeriğindeki bitkiler, iddia edildiği faydaları sağlamayabilir. Yukarıda saydığımız bitkiler hızlı kalp atışı, baş ağrısı veya insomniyaya sebep olabilir.

Enerji içeceği zararlı mı? Kalp sağlığı, uyku düzeni ve kilo problemlerine sebep olur. İçeriğindeki kafein sinirlilik, sersemlik, asabiyet, mide bulantısı ve kusma gibi yan etkiler oluşturabilir. Ayrıca kafein alımını alışkanlık haline getirirseniz, bıraktığınızda kendinizi çok yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz.

enerji içeceği zararları

Bir çalışmaya göre spor yapmadan önce ve sonrasında enerji içecekleri ve dolayısıyla kafein kullanmamalısınız. Çünkü kafein çok daha fazla susuzluk hissetmenize sebep olur. Diğer bir çalışmaya göre ise bir belli bir miktar kafein daha verimli şekilde ağır egzersizlerin üstesinden gelmenizi kolaylaştırır.

Alkolle birlikte enerji içeceği içmek zararlı mı? Ölüme sebep verir mi? Evet. Alkol yatıştırıcıdır, enerji içecekleri ise uyarıcıdır. Vücudunuzun aynı anda hem yatıştırıcı hem de uyarıcıya maruz kalması sonucunda aldığınız alkolün miktarının farkına varmanız zorlaşır. Vücutta dehidrasyon meydana gelir.

Enerji içecekleri bir kaç kez içtiğinizde size enerji verseler de, uzun süre kullanımda aksine yorgunluk hissinizi arttırırlar. Peki sağlıklı alternatif olarak ne kullanılabilir? Yorgunluğa ve halsizliğe iyi gelen yiyecekler ve içecekleri günlük beslenme listenize eklediğinizde, kendinizi çok daha dinç hissedersiniz.

Enerji içeceği neyden yapılır? İçindekiler kafein, torin, glukoronolakton, B vitaminleri, guarana, ginseng, japon eriği, şeker veya tatlandırıcı, l-karnitin, bazı antioksidanlar ve iz mineraller yer alır. Ancak enerji içeceği zararlarına baktığımızda, yararlarından daha fazladır. Çünkü bu içerikler ishal, çarpıntı, bulantı ve uzun vadede cinsel sağlık, kalp sağlığı, böbrek sağlığı ve beyin sağlığında sorunlar meydana getirir.

Özellikle şeker hastalığı riskini yükselten bir içecek yerine sağlıklı alternatifler tercih edilmeli. Kalp sağlığını koruyan yiyecekler günlük olarak tüketildiğinde zaten kişi kendini daha dinç hissedecektir.


Enerji İçeceği Zararları Faydaları İçindekiler Neler?


Trabzon hurması yüksek düzeyde içerdiği askorbik asit ve fenolik bileşikler sayesinde, antioksidan özelliğe sahiptir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler