Enerji içecekleri zararlı mı? Günde en fazla kaç tane enerji içeceği içmek gerekir? Enerji içeceğinin içinde neler var? Alkolle birlikte enerji içeceği içmek öldürür mü?

Enerji İçecekleri Zararlı mı?

Enerji içecekleri zararlı mı? Günde en fazla kaç tane enerji içeceği içmek gerekir? Enerji içeceğinin içinde neler var? Alkolle birlikte enerji içeceği içmek öldürür mü?

Enerji İçecekleri

Red Bull, Full Throttle, Monster, Rockstar ve Five Hour Energy gibi pek çok enerji içeceği var. Peki enerji içecekleri zararlı mı? Günde en fazla kaç tane enerji içeceği içmek gerekir? Enerji içeceğinin içinde neler var? Alkolle birlikte enerji içeceği içmek öldürür mü?

Enerji içeceklerinin faydası nedir?

Enerji içecekleri bir süreliğine uykunuzun açılmasına ve kendinizi daha enerjik hissetmenize yarar. İçeriğinde oldukça fazla kafein vardır ve kafein sinir sisteminizi uyarıcı bir etkiye sahiptir. Ayrıca enerji içeceklerindeki amino asit, bitkiler, vitaminler ve belli miktardaki şeker de size dinçlik verir.

Enerji içeceklerinin içinde neler var?

Çeşitleri değişmekle birlikte enerji içeceklerinin içinde ginseng, guarana, paraguay çayı olarak da bilinen yerba mate yani mate otu, kakao, kola cevizi ve içeriğin etkisini artıracak yohimbin bulunmaktadır. Bu arada Mehmet Özün asla kullanılmaması gerekenler listesinde yohimbin de yer almaktadır.

enerji içecekleri


Bitkiler ve takviye ilaçları Amerikan gıda ve ilaç kurumu (FDA) tarafından onaylı değildir. Bu yüzden içeceklerin içeriğindeki bitkiler, iddia edildiği faydaları sağlamayabilir. Yukarıda saydığımız bitkiler hızlı kalp atışı, baş ağrısı veya insomniyaya sebep olabilir.

Enerji içecekleri gençler için zararlıdır. Kalp sağlığı, uyku düzeni ve kilo problemleri yaşayabilirsiniz. İçeriğindeki kafein sinirlilik, sersemlik, asabiyet, mide bulantısı ve kusma meydana gelebilir. Ayrıca kafein alımını alışkanlık haline getirirseniz, bıraktığınızda kendinizi çok yorgun ve enerjisiz hissedebilirsiniz.

Spor yapmadan önce ve sonrasında enerji içecekleri ve dolayısıyla kafein kullanmamalısınız. Çünkü kafein çok daha fazla susuzluk hissetmenize sebep olur.

Alkolle birlikte enerji içeceği içmek zararlı mı? Ölüme sebep verir mi? Evet. Alkol yatıştırıcıdır, enerji içecekleri ise uyarıcıdır. Vücudunuzun aynı anda hem yatıştırıcı hem de uyarıcıya maruz kalması sonucunda aldığınız alkolün miktarının farkına varmanız zorlaşır. Ve vücudunuzdaki sıvı kaybına sebep olur.

Enerji içecekleri bir kaç kez içtiğinizde size enerji verseler de, uzun süre kullanımda aksine yorgunluk hissinizi arttırırlar.


Enerji İçecekleri Zararlı mı? : Enerji içecekleri sıvı kaybı alkolle birlikte enerji içeceği içmek kafein kullanımı mate otu enerji içeceklerinin zararları amino asit yerba mate enerji içeceğinin içinde ne var kola cevizi yohimbin mehmet öz paraguay çayı guarana ginseng sinir sistemini uyarıcı


Günde en az 30 dakika yürüyün. Bu süreyi 10'ar dakikalık 3 parçaya da bölebilirsiniz.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler