Elma sirkesinin içeriği, faydaları, vitamin ve mineraller. Elma sirkesiyle sivilce ve saç kürü, doğal tedaviler.

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesinin içeriği, faydaları, vitamin ve mineraller. Elma sirkesiyle sivilce ve saç kürü, doğal tedaviler.

Elma sirkesinin içeriği

Elma sirkesi, elma şırasından yapılır. Elmalar ezilerek suyu çıkartılır, şekerle mayalanarak alkol ile fermante edilir. Ardından gelen fermantasyon sürecinde asit formunda bakeri kullanılarak, alkol sirkeye dönüştürülür. Bu asetik sirkeye ekşi tadı veren şeydir. Şişenin dibine bulunan sarı kahverengimsi katman genelde filtrelenmemiş ve pastörize edilmemiş olarak satılır.

Elma sirkesinin farkı

Yemeklerde kullanılan beyaz sirke, pirinç şarabı, kırmızı şarap sirkesi veya balzamik sirkenin aksine elma sirkesi çoğunlukla sağlık için kullanılır.

Elma sirkesi

Elma sirkesindeki vitaminler

Elma sirkesi insan vücudu için çok faydalıdır çünkü içinde A Vitamini, B1 Vitamini, B2 Vitamini, B6 Vitamini, C Vitamini, E Vitamini, demir, kalsiyum, bakır, florin, fosfor, manganez, magnezyum, sülfür, sodyum ve klorin bulunmaktadır.

Aynı zamanda aldehit, amino asit, potasyum hidrat, propionik asit ve pektin de içermektedir. 90dan fazla mineral ve vitamin içeriğiyle elma sirkesi insan sağlığı için bulunmaz hint kumaşı gibidir.

Elma sirkesinin faydaları

Elma sirkesi kilo verdirir mi? Elma sirkesiyle kilo verilir mi? En çok sorulan sorulardan biridir. Evet elma sirkesi kilo verdirir. Bazıları kaynaklara göre metabolizmayı hızlandırır bazı kaynaklara göre de vücuttaki yağların yakılmasına yardımcı olur. Fakat aç karnına elma sirkesi içmek mide sağlığı açısından iyi değildir. Ana yemekten önce 1-3 çay kaşığı elma sirkesi içebilirsiniz. Elma sirkesi aynı zamanda kan basıncını düşürür, kolesterolü kontrol altına alır, tip-2 diabet riskini düşürür, kanser riskini azaltır, kemik sağlığı için faydalıdır, mantar hastalığına iyi gelir. Mantar tedavisinde elma sirkesi kullanmak için yarım bardak ılık suya 2 çay kaşığı elma sirkesi karıştırarak, enfeksiyonlu bölgeye uygulayabilirsiniz. O bölgedeki asit dengesini düzenlemeye yardımcı olur. Boğaz ağrısı ve faranjit tedavisinde de elma sirkesi ve suyla karışım hazırlayabilir, saat başı gargara yapabilirsiniz. Elma sirkesi ayrıca astım tedavisinde ve ishal tedavisinde de kullanılır.

Sivilce ve akneler için elma sirkesi kürü

Elma sirkesi, akne ve sivilceler için doğal ve bitkisel tedavi sağlamaktadır. Üçe bir oranında su ile elma sirkesi karışımı hazırlayıp sabah ve akşam cildinizi temizledikten sonra hafifçe uygulayın.

Elma sirkesiyle saç bakımı kürü

Kepeği önleyen doğal tedavi elma sirkesi.. Ayrıca saç derisindeki pH dengesini düzenler. 1/4 bardak elma sirkesini 1/4 suyla karıştırın. Karışımı saçınıza uygulayıp, başınızı havluyla sarın. Yarım saat bekleyin. Daha sonra saçlarınızı iyice duurlayın. Haftada 2 kere bu uygulamayı yaparsanız, kısa sürede kepek sorunundan kurtulabilirsiniz.


Elma Sirkesinin Faydaları : Elma sirkesinin içeriği fermante balzamik sirke vitaminler mineraller elma sirkesinin faydaları sivilce kürü kepek kürü doğal tedavi


Şeker kilo alımını, yeme arzusunu ve uyuma zorluklarını artırır.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler