Anti kanserojen olan domatesin faydaları nelerdir? Domatesteki vitaminler, asit doğal kükürt, fosfor ve organik sodyum kaynağı.

Domatesin Faydaları | Domates Neye İyi Gelir?

Anti kanserojen olan domatesin faydaları nelerdir? Domatesteki vitaminler, asit doğal kükürt, fosfor ve organik sodyum kaynağı.

Domatesin faydaları nelerdir?

Bol ve çeşitli vitaminleri, mineralleri ve faydalı organik asitleri ile tıbbi değeri çok yüksek bir sebze olan domates, vücuda kükürt, fosfor ve organik sodyum verir.

domatesteki asit

Domatesteki vitaminler

Bir domatesteki C vitamini, tavsiye edilen günlük miktarın yüzde 50'sinden fazladır. Domatez damarları yumuşatır, kanı durultur, üre miktarını düşürür, vücudu gençleştirir, kalp, karaciğer, böbrek bozuklukları ve şekerliler için çok faydalıdır. Domates, böbrekleri çalıştırarak bol idrar söktürür. Vücutta biriken üre asidi ve ürat tuzlarını eriterek idrarla dışarı atar, vücutta biriken suyu boşaltır.

Domatesteki asit nedir? Domateste üç çeşit önemli asit bulunur. Domatesteki asit sitrik asit, malik asit ve askorbik asit. C vitamini olarak bilinen askorbik asit, vücuttaki protein üretimini desteklemektedir. Bu yüzden özellikle spor yapanların domates yemesi de önemlidir.

domates faydaları

Domates böbrekler için zararlı mıdır? Domates, tıpkı patates ve rezenede olduğu gibi yüksek miktarda potasyum içerir. Bu yüzden böbrek rahatsızlığı yaşayanların ve bununla ilgili özel bir diyet yapanların belli miktardan daha fazla domates yemesi önerilmez.

Domates anti kanserojen

Domates ayrıca çok önemli bir antikanserojendir. Domates C ve E vitaminleri içerir, zengin bir potasyum kaynağıdır ve çok az miktarda tuz bulundurur. Yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve vücudun su tutmasını engeller bu yüzden domates kilo verdirir mi? sorusunun cevabı da evettir. Domatesin faydalarından biri de hazmı kolaylaştırmasıdır. Özellikle nişastalı yiyeceklerin (hamur işleri, kuru erzak) kolay sindirilmesini sağlar. Domatesin faydaları arasında, kabuk ve çekirdekleriyle bağırsakları harekete geçirerek kabızlığı önlemek de yer alır.

Bu kadar faydaları olan domates, mevsiminde ve taze olarak yenmelidir. Domates nasıl yenirse daha çok fayda sağlar? Mevsiminde domates, sabah kahvaltıda salatalık ile birlikte üzerine sızma zeytinyağı ile birlikte yenirse hem faydalı hem de çok lezzetli olacaktır. Ayrıca ızgara domates veya haşlanmış domates de tüketebilirsiniz.

Yazın aldığınız mevsimlik domatesleri kavanozlara koyarak da kış için saklayabilirsiniz. Evde domates yapmak olarak geçen bu işlem, artık günümüzde sıkça rastlanan bir alışkanlık halinde.


Domatesin Faydaları | Domates Neye İyi Gelir?


Yapılan son araştırmalara göre; yakın arkadaşlarla görüşmek, ikili ilişkiler yaşamak, aşık olmak hastalıklardan koruyor.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler