Anti kanserojen olan domatesin faydaları nelerdir? Domates doğal kükürt, fosfor ve organik sodyum kaynağı.

Domatesin Faydaları

Anti kanserojen olan domatesin faydaları nelerdir? Domates doğal kükürt, fosfor ve organik sodyum kaynağı.

Domatesin faydaları nelerdir?

Bol ve çeşitli vitaminleri, mineralleri ve faydalı organik asitleri ile tıbbi değeri çok yüksek bir sebze olan domates, vücuda kükürt, fosfor ve organik sodyum verir.

domatesin

Domates neden sağlıklı?

Bir domatesteki C vitamini, tavsiye edilen günlük miktarın yüzde 50'sinden fazladır. Domatez damarları yumuşatır, kanı durultur, üre miktarını düşürür, vücudu gençleştirir, kalp, karaciğer, böbrek bozuklukları ve şekerliler için çok faydalıdır. Domates, böbrekleri çalıştırarak bol idrar söktürür. Vücutta biriken üre asidi ve ürat tuzlarını eriterek idrarla dışarı atar, vücutta biriken suyu boşaltır.

Domates anti kanserojen

Domates ayrıca çok önemli bir antikanserojendir. Domates C ve E vitaminleri içerir, zengin bir potasyum kaynağıdır ve çok az miktarda tuz bulundurur. Yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve vücudun su tutmasını engeller bu yüzden zayıflama diyetlerinde de önemli yer alır. Domatesin faydalarından biri de hazmı kolaylaştırmasıdır. Özellikle nişastalı yiyeceklerin (hamur işleri, kuru erzak) kolay sindirilmesini sağlar. Domatesin faydaları arasında, kabuk ve çekirdekleriyle bağırsakları harekete geçirerek kabızlığı önlemek de yer alır.

Bu kadar faydaları olan domates, mevsiminde ve taze olarak yenmelidir. Domates nasıl yenirse daha çok fayda sağlar? Mevsiminde domates, sabah kahvaltıda salatalık ile birlikte üzerine sızma zeytinyağı ile birlikte yenirse hem faydalı hem de çok lezzetli olacaktır. Ayrıca ızgara domates de tüketebilirsiniz.

Yazın aldığınız mevsimlik domatesleri kavanozlara koyarak da kış için saklayabilirsiniz. Evde domates yapmak olarak geçen bu işlem, artık günümüzde sıkça rastlanan bir durum oldu.


Domatesin Faydaları : Kükürt fosfor organik sodyum anti kanserojen kolay sindirilmesi domates kabızlığı önler domatez damarları yumuşatır kanı durultur üre miktarını düşürür domatesin faydaları domates neye iyi gelir


Gülün! Somurtmak yerine gülmeyi tercih eden kişilerde kalp krizi ve bağışıklık hastalıkları olasılığı %50 daha az.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler