Doğal ve sağlıklı beslenerek ilaçsız kolestrol tedavisi mümkün. Kolesterol neye yarar? İyi kolesterol kötü kolesterol nedir?

Doğal Beslenme Kolesterol

Doğal ve sağlıklı beslenerek ilaçsız kolestrol tedavisi mümkün. Kolesterol neye yarar? İyi kolesterol kötü kolesterol nedir?

İlaçsız kolestrol tedavisi

Sağlıklı beslenmek ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için öncelikli olarak doğal besinlerden yararlanmayı tercih etmeliyiz. Çünkü ilaçlarda bulunan kimyasal içerikler genelde bir tarafımıza iyi gelirken diğer bir tarafımıza zarar verebiliyor. Keten tohumu yağı, ceviz, fındık, zeytin, soya ürünleri, kırmızı biber, sarımsak, soğan, havuç, enginar, brokoli, domates, maydanoz, limon, elma, greyfurt, portakal, limon ve tahılların, kalp-damar hastalıklarına yol açan kolesterolün düşürülmesinde faydalı olduğu bildirildi.

Kolestrol neye yarar?

Fazlası damar sertliği ve tıkanıklığına neden olan kolesterol vücutta hormon, D vitamini ve yağları sindiren safra asitlerinin üretiminde kullanılır.

Kolesterol vicutta üretiliyor

Kolesterol büyük oranda vücutta üretilir. Az bir kısım ise dışarıdan besin yoluyla alınır. Kalıtım, gıdalar, şişmanlık ve stres kanda kolesterol düzeyini etkileyen faktörlerdir.

Posalı yiyecekler

Diyette posalı besinlere bol miktarda yer verilmelidir. Meyve ve sebze daha çok tüketilmeli ve kızartmalardan uzak durulmalıdır. Yulaf, arpa ve pirinç kabuğunda bulunan posa, karaciğerde kolesterol sentezini engelleyerek, kan kolesterolünün düşürülmesinde çok etkilidir.

Meyvelerin kabukları

Çopur ve posa, aynı zamanda kolesterolün vücuttan atılmasına yardımcı olur bunun için de çok tüketilmesi gerekir. Mümkünse meyveler kabuğuyla birlikte tüketilmeli, meyve suları yerine meyvenin kendisi yenmelidir.

İyi kolesterol

Çeşitli araştırmalarda sarımsağın, iyi kolesterol olarak bilinen HDL'nin seviyesini yükselttiği, buna karşın LDL kolesterol ve trigliseridlerin seviyesini düşürdüğü kanıtlanmıştır.

Fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar, kalp sağlığı ve kolesterolü düşürmek açısından değerli yağ asitlerine sahip olduğundan beslenmede yer almalıdır. Ancak, yağlı tohumların yağ içeriğinin yüksek olması nedeniyle fazla miktarlarda tüketilmesi, kan kolesterol oranını yükseltebilir. Günlük 6-8 adet fındık veya 2 adet ceviz yeterlidir.


Doğal Beslenme Kolesterol : Kolesterol kolestrol iyi kolesterol hdl kötü kolesterol tiroyid trigliserid kilo doğal besin kolesterol neye yarar posalı yiyecekler ilaçsız kolestrol tedavisi


Magnezyum eksikliği, yüksek kan basıncı, düzensiz kan şekeri ve baş ağrılarına yol açar.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler