Kolesterol neye yarar? İyi huylu kolesterol kötü huylu kolesterol nedir? Kolesterol düşürücü besinler hangileri? İlaçsız kolesterol tedavisi mümkün.

İyi Kolesterol Kötü Kolesterol Nedir? | Kolesterol Düşürücü Besinler

Kolesterol neye yarar? İyi huylu kolesterol kötü huylu kolesterol nedir? Kolesterol düşürücü besinler hangileri? İlaçsız kolesterol tedavisi mümkün.

İlaçsız kolesterol tedavisi

Sağlıklı beslenmek ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için öncelikli olarak doğal besinlerden yararlanmayı tercih etmeliyiz. Çünkü ilaçlarda bulunan kimyasal içerikler genelde bir tarafımıza iyi gelirken diğer bir tarafımıza zarar verebiliyor. Keten tohumu yağı, ceviz, fındık, zeytin, kırmızı biber, sarımsak, soğan, havuç, enginar, brokoli, domates, maydanoz, limon, elma, greyfurt, portakal, limon ve tahılların, kalp-damar hastalıklarına yol açan kolesterolün düşürülmesinde faydalı olduğu bildirildi.

Bu konuyla ilgili iyi yağlar kötü yağlar hangileri? isimli yazımız ilginizi çekebilir.

Kolestrol neye yarar?

Fazlası damar sertliği ve tıkanıklığına neden olan kolesterol vücutta hormon, D vitamini ve yağları sindiren safra asitlerinin üretiminde kullanılır. Kötü huylu kolesterol kalp krizi riskini yükseltir.

iyi kolesterol kötü kolesterol nedir

Kolesterol vücutta üretiliyor

Kolesterol büyük oranda vücutta üretilir. Az bir kısım ise dışarıdan besin yoluyla alınır. Kalıtım, gıdalar, şişmanlık ve stres kanda kolesterol düzeyini etkileyen faktörlerdir.

Posalı yiyecekler

Diyette posalı besinlere bol miktarda yer verilmelidir. Meyve ve sebze daha çok tüketilmeli ve kızartmalardan uzak durulmalıdır. Yulaf, arpa ve pirinç kabuğunda bulunan posa, karaciğerde kolesterol sentezini engelleyerek, kan kolesterolünün düşürülmesinde çok etkilidir.

Meyvelerin kabukları

Çopur ve posa, aynı zamanda kolesterolün vücuttan atılmasına yardımcı olur bunun için de çok tüketilmesi gerekir. Mümkünse meyveler kabuğuyla birlikte tüketilmeli, meyve suları yerine meyvenin kendisi yenmelidir.

kolesterol düşürücü besinler

İyi huylu kolesterol nedir?

Çeşitli araştırmalarda sarımsağın, iyi huylu kolesterol olarak bilinen HDL'nin seviyesini yükselttiği, buna karşın LDL yani kötü huylu kolesterol ve trigliseridlerin seviyesini düşürdüğü kanıtlanmıştır. Kötü huylu kolesterol damarların tıkanmasına yol açar ve kalp krizi veya inme riskini artırır. İyi huylu kolesterol vücuttaki kötü kolesterolü karaciğere taşıyarak vücuttan atılmasını sağlar.

Kolesterol düşürücü besinler

Fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar, kalp sağlığı ve kolesterolü düşürmek açısından değerli yağ asitlerine sahip olduğundan beslenmede yer almalıdır. Ancak, yağlı tohumların yağ içeriğinin yüksek olması nedeniyle fazla miktarlarda tüketilmesi, kan kolesterol oranını yükseltebilir. Günlük 6-8 adet fındık veya 2 adet ceviz yeterlidir. Düşük karbonhidratlı besinler, balık yağı ve hindistan cevizi yağı kolesterol düşürücü besinler arasında yer alır.


İyi Kolesterol Kötü Kolesterol Nedir? | Kolesterol Düşürücü Besinler


Aşırı fruktoz alımı (fakat glikoz alımı değil) öncü yağların olgunlaşmasına neden olur. Bu yağlar bel çevresinde birikerek gelecekteki kalp hastalıklarının ve diyabetin riskini artırır.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler