Diyete psikolojik hazırlık. Zayıflamak için nasıl kararlı olunur? En iyi zayıflama yöntemi.

Diyete Psikolojik Hazırlık | Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyım?

Diyete psikolojik hazırlık. Zayıflamak için nasıl kararlı olunur? En iyi zayıflama yöntemi.

Diyete niyet

Diyet yapmaktan çok diyet yapmaya hazırlanmak önemlidir. Çok iyi bir hazırlanma ile diyetten verim alınabilir. Altı ayda 22 kilo vererek, 97 kilodan 75 kiloya kolaylıkla düşen birini yakından gözlemlediğimde; en büyük etkenlerden birinin diyete hazırlık dönemi olduğunu fark ettim.

Öncelikle mutlaka gerçekten şişman mıyım? sorusunun cevabını bilmelisiniz. Bunun için ideal bel ölçüsüne sahip misiniz bakabilirsiniz. Ayrıca ideal kilo hesaplama sayfamızdan da ideal kilonuzu kontrol edebilirsiniz.

En iyi zayıflama yöntemi

Etrafa kilolu halinizin resimlerini yerleştirin. Bir dönem zayıflamışsanız, kesinlikle o resimleri ortaya koymayın. Bu çok sık yapılan bir hatadır. Şişman haliniz her zaman gözünüzün önünde olmalı zayıf haliniz değil. Diyete psikolojik hazırlık aşamasında ilk adımınız bu olabilir.

diyete psikolojik hazırlık

Zayıflamak için nasıl kararlı olunur?

Zayıflamış olduğunuzu düşünün ve o halinizle neler yapmak istediğinizi bir liste olarak yazın. Mesela karnınız ve bacaklarınız eğilerek ayakkabınızı bağlamanıza engel olmuyor. Rahatlıkla eğilip bağlayabiliyorsunuz. Gözünüzde bu sahneyi canlandırın. Zayıflamak için nasıl kararlı olunur? Tamamen hazır ve inançlı mısınız? "Hiç bir şey beni kilo vermekten alıkoyamaz. Bunu yapacağım ve zayıflayacağım" diye düşünüyorsunuz. Bunu içinizden tekrar edin.

Diyette görsellik çok önemli

Şişman halinizdeki fotoğraflarınızı en çok baktığınız ve bulunduğunuz yerlere yerleştirin. Sürekli gözünüzün önünde olsun. Böylece diyete psikolojik hazırlık döneminde, bu memnun olmadığınız halinizi sürekli görüp, beyninizin uyarılmasına yardımcı olacaksınız. Gözleriniz zaten zayıf olan resimlerinizi görürse bu uyarılma gerçekleşmez.

Diyete hazırlık döneminde psikolojinin önemi

Zayıflamayı ve diyet yapmayı her şeyden çok istemelisiniz. Kilolu halinizin, neleri yapmanızı engellediğini düşünün ve bir liste yapın. Zayıfken neler yapabiliyordunuz? Ya da zayıf olsanız neler yapabilirsiniz ve şu anda neler yapamıyorsunuz? Detaylı bir liste yazın. Sadece düşünmek yeterli olmaz mutlaka listeyi oluşturun.


Zayıfladığım zaman
1. Eğilerek ayakkabılarımı bağlayabilirim.
2. Mini etek giyebilirim.
3. Üzerime oturan kıyafetler giyebilirim.
4. Uzun mesafeleri yorulmadan yürüyerek gidebilirim.
5. Metabolizmam çok daha hızlı ve iyi çalışacak.
6. Çok daha enerjik ve hareketli olabilirim.
7. Topuklu ayakkabılar giyebilirim.
....................................

Zayıf insanları inceleyin

Zayıf insanların nasıl hareket ettiğini, nasıl yürüdüğünü, nasıl konuştuğunu, nasıl oturup kalktığını inceleyin. Neler giyindiğine bakın, bardağı nasıl tuttuklarından yemeği nasıl yediklerine ellerindeki torbaları nasıl taşıdıklarına kadar dikkatle inceleyin.

Siz de zayıfladığınızda bu şekilde hareket edeceksiniz. Rahat ve sorunsuz pek çok hareketi yapabileceksiniz. Bacak bacak üstüne atıp oturabileceksiniz, bağdaş kurabileceksiniz, gözlemlediğiniz zayıf insanlar gibi yürüyeceksiniz, onlar gibi giyinebileceksiniz.

Diyet listesi seçmek

Zorlanmadan uygulayabileceğiniz, günlük hayatınıza uyarlayabileceğiniz diyet çeşitlerinden bir tanesini seçin ve Pazartesi'yi beklemeden hemen şu anda başlayın.


Diyete Psikolojik Hazırlık | Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyım?


Greyfurt kötü kolesterol seviyesini %10 azaltır. Atardamarlardaki daralma olasılığını %40 azaltır. İltihaplanmayı engeller.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler