Diyet yemekleri nasıl hazırlanır? Diyet yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Hazırlık, tarifler, pişirme...

Diyet Yemekleri Nasıl Hazırlanır?

Diyet yemekleri nasıl hazırlanır? Diyet yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Hazırlık, tarifler, pişirme...

Yapılan diyete uygun olarak diyet yemekleri hazırlanması gerekir. Ama genel olarak tüm diyetler için geçerli olan bazı sağlıklı diyet yemekleri tüyoları da mevcut.


Doktorunuz bir süre tuzsuz yemeklerden oluşan bir diyet uygulamanızı tavsiye etmiş olabilir. Bu durumda yemeklerinizde tuz kullanmamalısınız. İster ketojenik diyet ister zone diyeti veya meyve ve sebze ağırlıklı aarp diyeti de yapıyor olsanız tüm diyet yemeklerini hazırlarken geçerli olan bazı önemli kurallar var. Bu kurallar yemeklerinizi daha sağlıklı ve zararsız hale getirirler.

Diyet yemekleri nasıl pişirilir?

Genel olarak tüm diyet yemekleri için geçerli olan pişirme yöntemleri, kızartmalardan uzak durmak ve olabildiğince doğal pişirme yöntemleri kullanmaktan geçer. Örneğin eti, tavuğu veya balığı ızgara olarak pişirmek isterseniz mutlaka biberiye kullanarak gıdanın zararlı hale gelmesini engelleyebilirsiniz.


diyet yemekleri


Diyet yemekleri pişirirken çoğunlukla buğulama, fırında pişirme ve haşlama gibi yöntemler kullanabilirsiniz.
Diyet yapmaya nereden nasıl başlanır?

Diyet yemekleri nasıl hazırlanır?

Diyeti eğlenceli bir hale getirmek için, hangi diyeti yapıyor olursanız olun; tabaklarınızı süslemeye veya çeşitlendirmeye dikkat etmek gerekir. Diyet yemeklerin hazırlanması sırasında yemeklere çeşitli baharatlarla koku ve tatlar katılabilir.


Diyet yemek tarifleri

Diyet yemek tariflerini incelerken, reçetenize uygun olmayan gıdaları çıkartabilir veya alternatifleriyle değiştirebilirsiniz. Örneğin tarifte margarin varsa onun yerine ghee yağı kullanabilirsiniz. Veya tarifte yumurta kullanılıyorsa, onun yerine keten tohumu kullanabilirsiniz.


diyet yemek tarifleri


Bu şekilde diyet yemek tariflerini kendi diyetinize uygun bir şekle getirebilirsiniz. Ayrıca pişirme tekniklerinde ve sürelerinde de değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin sebzeleri çok daha az pişirmek, içlerindeki vitaminleri ve minerallerin korunmasını sağlayacaktır. Brokoliyi kızartmak veya haşlamak yerine on on beş dakika buğulayarak servis edebilirsiniz.


Diyet Yemekleri Nasıl Hazırlanır?


Unutma, bir şeyin yapılamaz olduğunu düşünerek uyursan, başkasının o şeyi yaparken çıkardığı gürültüyle uyanırsın. // Konfüçyüs

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler