Kilo vermenin en etkili yolu nedir? Spor ve diet yapıyorum ama kilo veremiyorum veya kilo alıyorum neden diyorsanız bilmeniz gereken bazı önemli şeyler var.

Diyet Yapıyorum Ama Kilo Veremiyorum? Veya Alıyorum Neden?

Kilo vermenin en etkili yolu nedir? Spor ve diet yapıyorum ama kilo veremiyorum veya kilo alıyorum neden diyorsanız bilmeniz gereken bazı önemli şeyler var.

Diyet ve spor yapıyorum ama kilo veremiyorum ya da alıyorum neden? diyenler varsa, ki sıkça sorular sorulardan biri, bugün bunun sebepleri üzerine yazacağım. Spor yapıyorum, diyet yapıyorum, kalorili diyecekleri tüketmiyorum ama bir türlü kilo alamıyorum. Hata spora başladıktan sonra kilo aldım neden böyle oluyor diye düşünüyor olabilirsiniz.

Bunu yaşayan çok kişi var. Ve bunun birden fazla sebebi var. Şimdi onlara bakalım. Diyet

Spor ve diyet yapıyorum ama kilo veremiyorum

Sağlıklı gıdalar tüketiyor olabilirsiniz, düzenli egzersiz de yapıyor olabilirsiniz ancak tüm bunlara rağmen neden zayıflayamıyorsunuz?
  • Fazla kalori alıyorsunuz
  • Yanlış egzersiz yapıyorsunuz
  • Kendinizi yanlış ödüllendiriyorsunuz
  • Fazla kaçamak yapıyorsunuz
  • Gluten tüketiyorsunuz
  • Süt ve süt ürünleri tüketiyorsunuz
  • Yanlış hazır ürünler seçiyorsunuz
  • Yeteri kadar sağlıklı yağ tüketmiyorsunuz

Bu listede size tanıdık gelen şeyler var mı? Farkında olmadan yaptığımız yanlışlar bizi çıkmaza sokuyor olabilir. Hem beslenmede hem de hayatımızda.

Şimdi bu listedekileri biraz daha açalım ve inceleyelim. Neden kilo veremiyorum dediğinizde ilk sebep fazla kalori alıyor olma ihtimaliniz. Mesela çokça meyve tüketiyor olabilirsiniz, veya tahin.

Beslenme listenizi yeniden düzenlemeniz gerekebilir. Diğer bir kaç maddeyi de ekleyecek olursak, glutensiz, süt ve süt ürünleri içermeyen, bol sebze, yeşillik, protein ve sağlıklı yağlardan oluşan bir liste hazırlamanız gerekebilir.

Bu listeyi doktorunuz size uygun bir şekilde düzenleyecektir. Ancak bunun yanında kendinizi nasıl ödüllendirdiğiniz de önemlidir. 2 kilo verdikten sonra yediğiniz bir ödül yemeği size ertesi gün değil bazen bir veya iki hafta sonra 1-2 hatta 3 kilo olarak geri dönebilir.

Kilo vermek için hangi egzersizler yapılmalı? denildiğinde kardiyo ve ağırlık çalışması birlikte olmalıdır. Aletlerin ekranında gösterilen, kaç kalori yaktığınıza dair bilgiye çok fazla güvenmemelisiniz çünkü bu, kişiden kişiye göre değişir.

Diyet yapmaya nereden nasıl başlanır?

Hazır paketlenmiş ürünlerden uzak durmakta fayda var ancak içerik açısından temiz olduğunu düşündüğünüz paketlerin içeriğini iyi bir şekilde incelemenizi öneririm. Bazen masum görünenler daha çok hasar verebiliyor. Tıpkı insanlar gibi.

Diyet ve spor yapıyorum ama kilo alıyorum diyorsanız, yukarıda bahsettiğim listeyi gözden geçirmelisiniz. Ayrıca aldığınız kilo muhtemelen yağ değil kas. Bu yüzden aynada gözlem yapmanız ve aksine sevinmenizde fayda olacaktır. Çünkü kas kütlesini artırmak pek çok hastalığı önlemektedir.

Tüm bunlara ek olarak zayıflamanız bazı zamanlarda durabilir. Hormonal değişimler, hava değişimleri ve stres faktörü bu süreci etkileyebilir. Vücudunuzu sevip, ona anlayış göstermeli ve sabırlı olmalısınız.

Kilo vermenin en etkili yolu

Şimdi size kilo vermenin en etkili yolu nedir ondan da bahsedip yazımı bitirmek istiyorum. Öncelikle kalori hesabı yapmalı ve bunun üç aşağı beş yukarı bir rakam olduğunu bilmelisiniz.

Protein ve yeşillik her öğününüzde bulunmalı. Buna uygun diyet çeşitlerinden birini yaşam şekliniz haline getirmelisiniz.

Sağlıklı yağlardan zengin beslenmelisiniz. Salatanıza bolca sızma zeytinyağı koymayı, yumurtanızı ghee yağında pişirmeyi, ayrıca hindistan cevizi yağı tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.

Dünyadaki tüm insanların laktoz intoleransına sahip olduğunu unutmamak gerekir. Şişkinliği ne geçirir yazımda konudan bahsetmiştim.

Bu yüzden süt ve süt ürünlerini, gluteni beslenme rutininizden çıkartırsanız ve yukarıdaki listeye dikkat ederseniz, artık spor ve diyet yapıyorum ama kilo veremiyorum veya alıyorum neden diye düşünmeniz gerek kalmaz.


Diyet Yapıyorum Ama Kilo Veremiyorum? Veya Alıyorum Neden?


Yapılan son araştırmalara göre; sosyal bir çevreye sahip olan kişiler daha az hastalanıyor.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler