Gerçekten şişman mıyım? Yoksa bana mı öyle geliyor? Beden kitle endeksim kaç olmalı?

Gerçekten Şişman Mıyım? Beden Kitle Endeksim Kaç Olmalı?

Gerçekten şişman mıyım? Yoksa bana mı öyle geliyor? Beden kitle endeksim kaç olmalı?

Şişmansanız kilo probleminiz varsa

Öncelikle her şişman olduğunu düşünen, her kilo problemi olduğuna inanan kilolu ya da şişman demek değildir. 3-4 kilo fazlalığınız varken kendinizi dünyanın en şişman insanı gibi hissedebilirsiniz. Ve yolunda gitmeyen her işinizi kilonuza bağlayabilirsiniz. "Kilolu olduğum için ben seçilmedim", "şişman olduğum için yapamıyorum" gibi. Gerçekten şişman mıyım sorusunu kendinize sorarken bir yandan da Şişmanlık Testi - Beden Kitle İndeksi BKİ Hesaplama için tıklayın.

gerçekten şişman mıyım

Gerçekten şişman mıyım?

Bazen incecik insanlar görürsünüz, onlar gibi olmaya özenirsiniz, ama onlar da kilolarından yakınıyor olabilirler. Gerçekten fazla kilosu olanlar böyle kişilere genelde, doğal olarak gıcık olur. "300 gram fazlalığı var neyini rahatsız ediyor ki?" diye düşünür. Ama o kişiye o 300 gram fazla geliyor olabilir. Yani kilo problemi biraz göreceli olabilir. Ve bu kuruntular zaman içinde anoreksiya nervoza gibi psikolojik rahatsızlıklara yol açabilir.

Şişmanlık testi

Bir rahatsızlığınız olduğunu düşünüyorsanız, vücudunuzla ilgili bir şeyler sizi huzursuz ediyorsa doktora gitmekten, testler yaptırmaktan çekinmeyin. Siz belki de sıfır beden olmak istiyorsunuz ama sizin sağlıklı kilonuzun, olmak istediğiniz kiloyla bir alakası yok?

Şişman olduğunuzu düşünüyorsanız bir diyetisyene gidin ve gerçekten kilo sorununuz olup olmadığıyla ilgili elinizde resmi bir kağıt olsun. Sadece kuruntu ya da şımarıklık yapıyor olmayın. Önemli olan şey insanın kendisini rahat hissetmesi ve bu sorunu düşüncesinde, aklında çözmesi.

çok şişmanım ne yapabilirim

Rahatsızlık düşüncede

Önemli olan kendinizi nasıl hissettiğiniz? Unutmayın siz kilo vermeye çalışıyorsunuz ve kilolarınızdan şikayetçisiniz. Sürekli şişman mıyım diye düşünüyorsunuz. Bir de zayıflıktan şikayet edenler, kilo almak isteyenler var. İki tarafın da hisleri aslında hemen hemen aynı.

-"Çok zayıfım ne giysem kötü duruyor"
- "Çok şişmanım ne giysem kötü duruyor"

- "Sosyal bir ortama girdiğimde insanlar ne kadar zayıf olduğuma bakıyor"
- "Sosyal bir ortama girdiğimde insanlar ne kadar şişman olduğuma bakıyor"

Bu örnekler çoğaltılabilir. Demek ki önemli olan şey insanın kendisini rahat hissetmesi ve bu sorunu düşüncesinde, aklında büyütmekten çok duruma gerçekçi bir bakış açısı içinde yaklaşması.

Beden kitle indexi test (BKİ testi)

Çok basit ve sadece sizlere örnek olması açısından Beden Kitle İndeksi (BKİ) ölçen bir test var. Elbette kan değerleriniz, vücut yapınız, kas oranınız, yağ oranınız gibi değerlerin de önemi var. Fakat bu test size kilo probleminiz olup olmadığıyla ilgili bir ön bilgi verebilir.

Şişmanlık Testi - Beden Kitle İndeksi BKİ Hesaplama için tıklayın.


Gerçekten Şişman Mıyım? Beden Kitle Endeksim Kaç Olmalı?


Şeker kilo alımını, yeme arzusunu ve uyuma zorluklarını artırır.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler