Şişman olduğunuzu düşünüyorsanız bir diyetisyene gidin ve gerçekten kilo sorununuz olup olmadığını öğrenin

Gerçekten Şişman Mıyım?

Şişman olduğunuzu düşünüyorsanız bir diyetisyene gidin ve gerçekten kilo sorununuz olup olmadığını öğrenin

Şişmansanız kilo probleminiz varsa

Öncelikle her şişman olduğunu düşünen, her kilo problemi olduğuna inanan kilolu ya da şişman demek değildir. 3-4 kilo fazlalığınız varken kendinizi dünyanın en şişman insanı gibi hissedebilirsiniz. Ve yolunda gitmeyen her işinizi kilonuza bağlayabilirsiniz. "Kilolu olduğum için ben seçilmedim", "şişman olduğum için yapamıyorum" gibi. Şişmanlık Testi - Beden Kitle İndeksi BKİ Hesaplama için tıklayın.

Kilo kuruntusu

Bazen incecik insanlar görürsünüz, onlar gibi olmaya özenirsiniz, ama onlar da kilolarından yakınıyor olabilirler. Gerçekten fazla kilosu olanlar böyle kişilere genelde, doğal olarak gıcık olur. "300 gram fazlalığı var neyini rahatsız ediyor ki?" diye düşünür.

Testler

Bir rahatsızlığınız olduğunu düşünüyorsanız, vücudunuzla ilgili bir şeyler sizi huzursuz ediyorsa doktora gitmekten, tesler yaptırmaktan çekinmeyin.

Şişman olduğunuzu düşünüyorsanız bir diyetisyene gidin ve gerçekten kilo sorununuz olup olmadığıyla ilgili elinizde resmi bir kağıt olsun. Sadece kuruntu ya da şımarıklık yapıyor olmayın. Önemli olan şey insanın kendisini rahat hissetmesi ve bu sorunu düşüncesinde, aklında çözmesi.

Rahatsızlık düşüncede

Önemli olan kendinizi nasıl hisettiğiniz? Unutmayın bizler kilo vermeye çalışıyoruz ve kilolarımızdan şikayetçiyiz, ya bir de zayıflıktan şikayet edenler, kilo almak isteyenlere ne demeli? İki tarafın da düşünceleri aynı. (Manken Diyeti isimli sayfayı mutlaka okuyun.)

- "Çok zayıfım ne giysem kötü duruyor"
- "Çok şişmanım ne giysem kötü duruyor"

- "Sosyal bir ortama girdiğimde insanlar ne kadar zayıf olduğuma bakıyor"
- "Sosyal bir ortama girdiğimde insanlar ne kadar şişman olduğuma bakıyor"

Bu örnekler çoğaltılabilir. Demek ki önemli olan şey insanın kendisini rahat hissetmesi ve bu sorunu düşüncesinde, aklında çözmesi.

Testlerden doktorlardan korkmayın

Öncelikle bu hem kilo sorunu için hem de diğer tüm rahatsızlıklar için geçerli. Bir rahatsızlığınız olduğunu düşünüyorsanız, vücudunuzla ilgili bir şeyler sizi huzursuz ediyorsa doktora gitmekten, tesler yaptırmaktan çekinmeyin. Şişman olduğunuzu düşünüyorsanız bir diyetisyene gidin ve gerçekten kilo sorununuz olup olmadığıyla ilgili elinizde resmi bir kağıt olsun. Sadece kuruntu ya da şımarıklık yapıyor olmayın.

Beden kitle indexi test (BKİ testi)

Çok basit ve sadece sizlere örnek olması açısından Beden Kitle İndeksi (BKİ) ölçen bir test var. Elbette kan değerleriniz, vücut yapınız, kas oranınız, yağ oranınız gibi değerlerin de önemi var. Fakat bu test size kilo probleminiz olup olmadığıyla ilgili bir ön bilgi verebilir.

Şişmanlık Testi - Beden Kitle İndeksi BKİ Hesaplama için tıklayın.


Gerçekten Şişman Mıyım? : Kilo problemi kilolu muyum şişman mıyım kilo kuruntusu kilo sorunu diyetisyen kilo almak isteyenler testler kan değerleri kas oranı yağ oranı


Genelde sinirli, gergin, stresli, negatif düşünen biriyseniz büyük ihtimalle bağırsak floranız bozuktur. Mutlaka bir dışkı testi yaptırın ve sebze ağırlıklı beslenin.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler