Diyet kahvaltı nasıl hazırlanır? Ne yenir? Güne hafif bir başlangıç yapmak için alternatif olarak diyet kahvaltı listesi...

Diyet Kahvaltı

Diyet kahvaltı nasıl hazırlanır? Ne yenir? Güne hafif bir başlangıç yapmak için alternatif olarak diyet kahvaltı listesi...

Kahvaltı önemli bir öğün müdür değil midir son zamanlarda tartışılıyor. Bazıları kahvaltı etmesek de olur, sağlığımızı etkilemez. Acıktığımız zaman yemeliyiz diyor. Bazıları ise kahvaltıyı ayrı bir yere koyuyor. Siz nasıl düşünüyorsunuz bilmiyorum fakat kahvaltı etme alışkanlığınız varsa ve güne hafif bir öğünle başlamak için diyet kahvaltı yapmak istiyorsanız, işte size bir kaç öneri ve liste.


Diyet kahvaltı nasıl hazırlanır?

Diyet kahvaltı, aslında tıpkı diğer öğünler gibi karbonhidrat açısından fakir, protein açısından zengin olarak hazırlanmalı. Yani Bol ekmekli, poğaçalı, börekli bir kahvaltı yerine yumurtalı, zeytinli bir kahvaltı.


diyet kahvaltı


Diyet kahvaltı listesi

Kahvaltıda mutlaka ekmek yemek istiyorsanız bir kaç dilim karabuğday ekmeği tüketebilirsiniz. Peyniri ise lor peyniri olarak tercih edebilirsiniz. Kahvaltıda reçel yerine bal yemek de daha sağlıklı bir tercih olacaktır. Bir kaç zeytin, tereyağlı bir yumurta, menemen veya haşlanmış yumurta tercih edebilirsiniz. Kahvaltıda meyve suyu içmek yerine şekersiz çay içerseniz insülin seviyesini de dengede tutmuş olursunuz.


Bir diğer seçenek olarak ekmeksiz kahvaltı edebilirsiniz. Tabağınızda yumurta, zeytin, avokado, ceviz ve yeşillikler olabilir. Yine şekersiz bir çay veya su ile diyet kahvaltı edebilirsiniz.

Diyet yapmaya nereden nasıl başlanır?

Diyet kahvaltıda ne yenir

Güne hafif ve doyurucu bir öğünle başlamak için yiyebilecekleriniz arasında bir de yulaf var. Yulafı su ile birlikte lapa kıvamına gelene kadar pişirip, içine çeşitli meyveler ve çerezler ekleyebilirsiniz.


Eğer gluten intoleransı yaşıyorsanız veya çölyak hastalığına sahipseniz yulaflı bir kahvaltı etmemelisiniz. Bunun yerine ilk bahsettiğimiz diyet kahvaltı listesi sizin için daha uygundur.

yulaflı diyet kahvaltı


Diyet kahvaltıda ne yenir sorusuna alternatif bir cevap olarak sadece bir tabak çorba da olabilir. Besin değeri yüksek bir çorba sizi bir sonraki öğüne kadar yine tok tutacaktır. Üstelik insülin seviyesini yükseltmeden.


Diyet Kahvaltı


Hiç bir sıcak/soğuk içecek suyun yerini tutmaz, bunu asla unutmayın. O nedenle mutlaka günlük su içme miktarınızı ölçün ve günlük hedefinize ulaşmaya çalışın. Bunun için telefonunuza uygulamalar indirebilir, bir su içme günlüğü de oluşturabilirsiniz.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler