D vitamini nelerde hangi yiyeceklerde besinlerde var ne işe yarar? Ne kadar almalıyız kaç olmalı? D vitamini eksikliği nelere yol açar fazlalığı belirtileri...

D Vitamini Ne İşe Yarar? Eksikliği Fazlalığı Belirtileri

D vitamini nelerde hangi yiyeceklerde besinlerde var ne işe yarar? Ne kadar almalıyız kaç olmalı? D vitamini eksikliği nelere yol açar fazlalığı belirtileri...

D vitamini ne işe yarar? Vücudun kendini koruyabilmesi için ve verimli bir şekilde çalışabilmesi için gerekli olan en önemli vitaminlerden biridir. Eksikliği veya fazlalığı durumunda belirtileri nelerdir? Faydası nedir? Normal değer kaç olmalı? gibi sorulara bu yazıda yer vermeye çalışacağım.

D vitamini ne işe yarar faydaları eksikliği fazlalığı belirtileri

D vitamini nelerde var? En iyi kaynak, güneştir. Güneşli havada haftada 3 gün sabah 10 ile 15 arası, 15-20 dakika, olabildiğince az giyecekle güneşin altında bulunmak gerekir. Bunun dışında bazı yiyecekler ve takviyeler de kaynak olarak kullanılır.

D vitamini eksikliği nelere yok açar? Kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, lupus, diyabet, romatoid artirit, haşimato, tiroyid, ibd, bağışıklık sistemi hastalıkları, enfeksiyonlar, kolon prostat ve göğüs kanseri gibi kanser türleri, ms hastalığı listenin başında yer alır.

Hangi yiyeceklerde d vitamini var?

Yazın güneş ile ürettiğimiz miktar, kış boyu bize yetmez. Ekstra olarak supplement kullanmak veya gıdalarla vücudun bu değerli vitamini üretmesine yardımcı olmak gerekir. Hangi yiyeceklerde d vitamini bulunur bakalım.

 • Balık yağı
 • Kılıç balığı
 • Somon
 • Ton balığı
 • Sardunya
 • Uskumru
 • Portakal suyu
 • Şitake mantarı
 • İnek ciğeri
 • Yumurta akı
 • İsviçre gravyer peyniri

Ne kadar d vitamini almalıyız? Yaşla birlikte ihtiyacımız olan miktar da değişir. 0-6 ay için günlük 400-1000 IU arası, 6-12 ay için 400-1500 IU, 1-3 yaş arası için 600-2500 IU, 4-8 yaş arası 600-3000 IU, 9-70 yaş arası 600-4000 IU, 70 yaş sonrası için ise günlük 800-4000 IU. Bunun dışında 14-50 yaş arası kadınlar, hamileler, emzirenler için 600-4000 IU günlük olarak alınması gereken miktarlardır.

Hangi yiyeceklerde d vitamini var

Ten rengi koyu olan kişilerin güneşin altında daha fazla kalması ve günlük doz için doktoruyla görüşmesi gerekir çünkü onlarda beyaz tenli kişilere göre daha az üretilmektedir.

D vitamini eksikliği belirtileri

Çocuklarda yanlış büyüme paterni, kaslarda zayıflık, kemiklerde ağrı ve eklem deformitelerine sebep olur. Genel olarak vitamin eksikliği belirtilerinden daha önce bahsetmiştim. D vitamini kaç olmalı? 29 ng/ml yetersizdir 30-60 ng/ml normal değerdir. Yetişkinlerde de d vitamini eksikliği belirtileri şu şekildedir.


Bunun tersi olarak d vitamini fazlalığı belirtileri kusma, sık idrar yapma, kemik ağrısı, böbrek sorunları, yüksek kalsiyum değerleri, iştah kapanması, mide ağrısı, ishal veya kabızlık ve kemik kayıpları şeklindedir.

D vitamini eksikliği belirtileri

Günlük en fazla 4,000 IU miktarında takviye kullanmak gerekir, bunu doktorunuz size özel olarak daha az miktarda düzenleyebilir. Uzmana danışmadan, tahlil yaptırmadan kendi kendimize takviye veya ilaç kullanmak daha kötü sorunlara yol açabilir. K vitamini ile birlikte kullanmak emilimi çok daha kolaylaştırmaktadır.

Vitamin D2 ve D3 olarak iki formdadır. D2 ergokalsiferol olarak da geçer ve bitki bazlıdır. D3 ise, diğer adıyla kolekalsiferol hayvan temellidir. D3 daha kolay emilir ve vücutta daha uzun süre kalır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek

Özellikle 2019 yılında tüm dünyayı saran korona virüs salgını ile birlikte bağışıklık sistemini güçlendirmenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ve çok daha iyi bir şekilde anlamış olduk. Özellikle koyu tenli kişilerin ölüm oranlarındaki veya hastalığı daha ağır geçirme oranlarındaki fazlalık dikkat çekti. Bu noktada d vitamini ne işe yarar ve eksikliği nelere yol açar gibi sorular bir kez daha gündeme geldi çünkü bağışıklık sistemi güçlü olmayanlarda da aynı sonuçlar gözlemlendi.

Bu yüzden rutin olarak tahlil yaptırılmalı ve vitaminler, mineraller, hormonlar incelenmelidir. Çünkü bu denge bozulduğunda, psikolojik rahatsızlıklardan fizyolojik rahatsızlıklara kadar pek çok olumsuz etki ve hastalıklar ortaya çıkmaktadır.


D Vitamini Ne İşe Yarar? Eksikliği Fazlalığı Belirtileri


Savaşçı olmak mükemmellikle ilgili değildir ya da zaferle veya incitilemez olmakla… O, incinmeye açık olmakla ilgilidir. Gerçek cesaret budur. // Dan Millman

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler