Çocuğum çok iştahsız ve zayıf diyorsanız ona nasıl yemek yedirmelisiniz? Çocuklarda iştahsızlık neden olur ve nasıl geçer bunları anlattım.

Çocuklarda İştahsızlık Neden Olur? Nasıl Geçer?

Çocuğum çok iştahsız ve zayıf diyorsanız ona nasıl yemek yedirmelisiniz? Çocuklarda iştahsızlık neden olur ve nasıl geçer bunları anlattım.

İştahsız çocuğa nasıl yemek yedirilir? Çocuğun iştahı yoksa ona nasıl yaklaşılmalıdır? İştahsız çocuklar için önerileri bu yazımızda okuyabilirsiniz.

Bazı dönemlerde çocuklar iştahsızlık problemi yaşayabilir. Hatta bazılarında bu çok uzun bir döneme yayılabilir. Bu noktada sabırlı olup çocukların iştahsızlık döneminin geçici olduğu unutmamak gerekir.

İştahsız çocuğa nasıl yemek yedirilir?

Sebze tüketimi çocukların gelişimi için çok önemlidir. Sağlıklı bir gelişim için günlük olarak sebze tüketmeleri gerekir. Bu nedenle onların sevdiği sebzeleri pişirmeye çalışmalısınız. Sebze yemeyi sevmiyorsa ona renkli smoothie kaseleri hazırlayabilirsiniz. Hiçbir şekilde yemek istemiyorsa da mutlaka meyve yemelidir. Özellikle A vitamininden zengin kayısı ve C vitamininden zengin kivi yemesi çocuk için oldukça faydalı olacaktır.

iştahsız çocuklar

İştahsız çocuğa nasıl yaklaşılmalı?

Çocuğu zorlamadan, yemek yemeyi eğlenceli hale getirmelisiniz. Çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimleri için protein çok gereklidir. Protein kaynağı olarak et tüketimi çok önemlidir. Ancak çocuğunuz kırmızı eti sevmiyorsa yerine protein bakımından zengin olan bazı alternatifler sunmanız gerekir. Örneğin, tavuk ve balık eti, kuru baklagiller veya chia tohumu tarifleri olabilir.

İştahsız çocuklar için öneriler

Çocuğum çok iştahsız ve zayıf diyorsanız öncelikle bu konuda ona nasıl yaklaşmanız gerektiğini bilmelisiniz. Ona zorla yemek yedirmeye uğraşmamalısınız. Yapabileceğiniz en iyi şey, öğünlerinde olabildiğince fazla vitamin ve mineral almasını sağlamaktır.

Çocuklarda iştahsızlık için en iyi çözüm onlara patates köfte gibi sevecekleri yemekleri yedirmekten ziyade, yemeyi içmeyi sevdikleri şeyleri zenginleştirmek ve sağlıklı hale getirmektir. Örneğin muzlu süt seviyor olabilir. Muz, bitkisel süt, kaju, badem, bal gibi bir karışım hazırlayabilirsiniz.

çocuğum çok iştahsız

Tavuk pişirdiğinizde içine yine kabak çekirdeği gibi, susam gibi sağlıklı ve besleyici şeyler ekleyebilirsiniz. Çocuğunuzu şekerden, sütten uzak tutmalısınız. Ona kilo aldırmaya çalışırken sağlığını bozmamalısınız.

Daha önce yazdığım kilo alma diyeti isimli yazımı da okumanızı tavsiye ederim.


Çocuklarda İştahsızlık Neden Olur? Nasıl Geçer?


Fazladan şeker tüketimi kalp hastalıklarına yakalanma riskini artırır.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler