Çinkonun faydaları nelerdir? Nelerde var hangi yiyeceklerde bulunuyor? Çinko içeren besinler hangileri? Çinko eksikliği belirtileri?

Çinkonun Faydaları Nelerdir? Çinko Eksikliği ve Çinko Nelerde Var?

Çinkonun faydaları nelerdir? Nelerde var hangi yiyeceklerde bulunuyor? Çinko içeren besinler hangileri? Çinko eksikliği belirtileri?

Çinkonun faydaları nelerdir?

Çinkonun görevi, vücuttaki organların ve dokuların çalışmasını sağlamak. Asıl önemli nokta ise çinko hücrelerin yenilenmesini sağlıyor ve deri yenilenmesine katkıda bulunduğu için yaşlanmayı geciktiriyor.

Çinko nelerde var? Hangi besinlerde bulunuyor?

Çinko içeren besinlerin başında özellikle yumurtada var. Bunun dışında kırmızı ette de bulunuyor. İstiridye, fasulye, tavuk, badem, süt ve cevizde de çinko bulunuyor.

Çinko eksikliği nelere yol açar?

Çinko eksikliği belirtileri arasında en önemlisi koku ve tat alma duyusunun azalmasıdır. Ayrıca iştahsızlık, ishal ve saç dökülmesi çinko eksikliği belirtilerindendir.

Çinko bağışıklık sistemini etkiliyor

Vücudumuzdaki çinko eksikliği; saç dökülmesinden cinsel isteksizliğe, hamilelerde düşük yapma riskinden akneye kadar pek çok hastalığa sebep oluyor. Hamilelik sırasında, annede çinko eksikliği bulunursa, bebekte de güçsüz bağışıklık sistemi oluşuyor.

Çinko eksikliğini gidermek için ne yapmalıyım?

Öncelikle, çinkonun yoğun olarak bulunduğu gıdaları tüketip tüketemeyeceğinizi mutlaka bir uzmana danışmalısınız. "Saçlarım dökülüyor veya tırnaklarımda beyaz noktalar var herhalde çinko eksikliğim var" diyerek kırmızı et veya kabuklu deniz yiyecekleri tüketmeye başlarsanız, bu sefer belki de bilmediğiniz kolesterolünüzü tetiklersiniz. Bu yüzden önce mutlaka bir uzman kontrolünde test yaptırıp, çinko eksikliğiniz olup olmadığını ve bunun yanı sıra başka bir rahatsızlığınızın da bulunup bulunmadığını kontrol edin.


Çinkonun Faydaları Nelerdir? Çinko Eksikliği ve Çinko Nelerde Var? : çinkonun faydaları çinko tüketmek çinkonun faydası kısırlık çinko sağlıklı beslenme cinsel güç azalması sağlıklı gebelik büyüme hormonu


Kuşburnu çayı; mide kramplarına ve sindirim bozukluklarına iyi gelir. Aynı zamanda göz sağlığı için birebirdir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler