Çinkonun faydaları nelerdir? Nelerde var hangi yiyeceklerde bulunuyor? Çinko içeren besinler hangileri? Çinko eksikliği belirtileri?

Çinkonun Faydaları Nelerdir? Çinko Eksikliği ve Çinko Nelerde Var?

Çinkonun faydaları nelerdir? Nelerde var hangi yiyeceklerde bulunuyor? Çinko içeren besinler hangileri? Çinko eksikliği belirtileri?

Çinkonun faydaları nelerdir?

Çinkonun görevi, vücuttaki organların ve dokuların çalışmasını sağlamak. Asıl önemli nokta ise çinko, hücrelerin yenilenmesini sağlıyor ve deri yenilenmesine katkıda bulunduğu için yaşlanmayı geciktiriyor.

Yani antioksidan etkisi var. Bu etki hem organlar üzerinde hem de cilt üzerinde (ki o da bir organ) etkili.

Çinko nelerde var? Hangi besinlerde bulunuyor?

Çinko içeren besinlerin başında özellikle yumurtada var. Bunun dışında kırmızı ette de bulunuyor. İstiridye, fasulye, tavuk, badem, süt ve cevizde de çinko bulunuyor.

Bu besinlerin olabildiğince taze ve organik olarak tüketilmesi önemlidir. Katkı maddesi, koruyucular ve kimyasallar, gıdaların yarar sağlamasını önler. Hatta aksine zarar verebilir.

Bolca temiz, güvenilir sebze çeşitleriyle beslenirsek, günlük ihtiyacımız olan vitamin ve minerallerin ancak bir kısmını alabiliriz. Bu yüzden günlük olarak ve genel beslenme şeklimize bu rutini uygulamamız gerekir.

Bazı durumlarda dışarıdan takviye almamız da gerekebilir, ki bu ihtiyaç artık kirli tarım yüzünden daha da artıyor. Ancak bunun için önce mutlaka doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Çünkü mineral ve vitaminlerin eksikliği kadar fazlalığı da sorunlara yol açabilir.

Çinko eksikliği nelere yol açar?

Çinko eksikliği belirtileri arasında en önemlisi koku ve tat alma duyusunun azalmasıdır. Ayrıca iştahsızlık, ishal ve saç dökülmesi çinko eksikliği belirtilerindendir.

Çinko eksikliği belirtileri neler

Çinko bağışıklık sistemini etkiliyor

Vücudumuzdaki çinko eksikliği; saç dökülmesinden cinsel isteksizliğe, hamilelerde düşük yapma riskinden akneye kadar pek çok hastalığa sebep oluyor. Hamilelik sırasında, annede çinko eksikliği bulunursa, bebekte de güçsüz bağışıklık sistemi oluşuyor.

Akneye iyi gelen dut yaprağı maskesi tarifi

Çinko eksikliğini gidermek için ne yapmalıyım?

Öncelikle, çinkonun yoğun olarak bulunduğu gıdaları tüketip tüketemeyeceğinizi mutlaka bir uzmana danışmalısınız. "Saçlarım dökülüyor veya tırnaklarımda beyaz noktalar var herhalde çinko eksikliğim var" diyerek kırmızı et veya kabuklu deniz yiyecekleri tüketmeye başlarsanız, bu sefer belki de bilmediğiniz kolesterolünüzü tetiklersiniz.

Bu yüzden önce mutlaka bir uzman kontrolünde test yaptırıp, çinko eksikliğiniz olup olmadığını ve bunun yanı sıra başka bir rahatsızlığınızın da bulunup bulunmadığını kontrol edin.


Çinkonun Faydaları Nelerdir? Çinko Eksikliği ve Çinko Nelerde Var?


Kuşburnu çayı; mide kramplarına ve sindirim bozukluklarına iyi gelir. Aynı zamanda göz sağlığı için birebirdir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler