Çileğin faydaları neler? Çilekteki vitaminler ve mineraller hangileri? Çileğin özellikleri cilde faydaları ve çilek maskesi tarifleri.

Çileğin Faydaları Özellikleri Çilekteki Vitaminler ve Mineraller

Çileğin faydaları neler? Çilekteki vitaminler ve mineraller hangileri? Çileğin özellikleri cilde faydaları ve çilek maskesi tarifleri.

C vitamini ve lif kaynağı olan çileğin faydaları o kadar çok ki. Çilekteki vitaminler mineraller ve çileğin faydası neler bu yazımızda bunlara bakacağız.

çileğin faydaları özellikleri nedir

Antioksidan meyveler arasında yer ala çilek, tıpkı frambuaz gibi benzer faydalara sahiptir. Özellikle inflamasyon giderici besinler arasında yer aldığı için çok değerlidir.

Çileğin faydaları neler?

Çilek iyi kolesterolü yükselten meyveler arasındadır. Kalp damar sağlığını korur, tansiyonu dengeler ve kansere karşı koruyucu etkisi vardır.

Neredeyse 5-6 adet çilek, günlük C vitamini ihtiyacının %98ini karşılar. Bu da bağışıklık sistemi için oldukça önemli bir orandır.

Harika bir folik asit kaynağıdır, bu yüzden de özellikle hamilelik döneminde tüketilmesinde fayda vardır. Çileğin faydaları arasında en önemli yere sahip olanı ise enflamasyon giderici bir meyve olmasıdır.

çileğin faydası nedir

Lifli bir meyve olan çileğin faydalarından biri de kabızlığa iyi gelmesidir.

Çileğin özellikleri çilekteki vitaminler ve mineraller

Çilekteki vitaminler ve mineraller liste olarak şu şekildedir.

  • Potasyum
  • C vitamini
  • Folik asit (B9 vitamini)
  • Manganez, Sodyum
  • Demir, bakır
  • Fosfor
  • B6 vitamini
  • K vitamini, E vitamini

Çileğin kalorisini merak edenler için, ortalama 8 adet çilek 45 kaloridir. Çileğin faydalarını göz önünde bulundurduğumuzda, mevsiminde olabildiğince çok doğal çilek tüketmek sağlığımız açısından önemlidir.

Çok fazla çilek yemek zararlı mı? Diş ve diş mineleri için zararlı olabilir. İçindeki şeker oranından dolayı, bununla ilgili bir rahatsızlığınız varsa yine zararlı olabilir. Ki çilekte ne kadar şeker var sorusunun cevabı 8 adet orta boy çilekte yaklaşık 8 gram şeker vardır. Tüm meyveleri çok fazla yediğinizde ishal, reflü, gaz gibi semptomlarla karşılaşabilirsiniz.

Çileğin cilde faydaları

Çileğin cilde ne faydası var diye sorduğumuzda aklımıza ilk olarak içindeki yüksek miktarda yer alan C vitamini gelmeli. Çilekli yüz maskesini kendiniz evde hazırlayarak cildinizi nemlendirebilirsiniz, ölü derilerden kurtulabilirsiniz, akne tedavisi uygulayabilirsiniz.

Ayrıca çilek maskesi neye iyi gelir siyah lekelerden ve siyah noktalardan kurtulmanızı da sağlar. Çilek ayrıca güneşin zararlı UV ışınlarından da korur, bu açıdan doğal güneş kremi de yapabilirsiniz.

çileğin cilde faydaları çilek maskesi

Çilek maskesi tarifinde çilek, yoğurt yer alabilir veya çilek, limon suyu ya da çilek karbonat gibi veya çilek ve bal gibi ikilileri ihtiyacınıza uygun olarak kullanabilirsiniz.

Çilek karbonat ikilisini dişleriniz için de kullanabilirsiniz. Çileği karbonata batırıp, dişlerinize sürdüğünüzde tartar ve bakteriler üzerinde etkilidir. Bu ayrıca doğal diş beyazlatma konusunda da oldukça başarılı bir uygulamadır.


Çileğin Faydaları Özellikleri Çilekteki Vitaminler ve Mineraller


Aşırı fruktoz alımı (fakat glikoz alımı değil) öncü yağların olgunlaşmasına neden olur. Bu yağlar bel çevresinde birikerek gelecekteki kalp hastalıklarının ve diyabetin riskini artırır.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler