Carnivore diyeti veya etobur ya da kornovir diyeti olarak da geçen bu diyette neler yenir? Karnovir diyeti zararlı mı?

Carnivore Diyeti Etobur Kornovir Nedir?

Carnivore diyeti veya etobur ya da kornovir diyeti olarak da geçen bu diyette neler yenir? Karnovir diyeti zararlı mı?

Carnivore diyeti veya etobur diyeti ya da dilimizde kornovir diyeti olarak da geçen bu diyette sadece et ve yumurta tüketiliyor. Bu diyette ne baklagiller var, ne çay kahve ne ekmek ne de süt ürünleri. Bunun tersi olan peskateryan diyette ise et olarak sadece balık var ve diğer her şey serbest.

Carnivore ne demek?

Kornovir diyeti nedir

Carnivore, diğer hayvanlarla beslenen hayvan demek. Yani etobur hayvan anlamındadır. Ve vejeteryan olmayan anlamında da kullanılmaktadır. Paleo diyeti ile benzerlik gösteren bir diyettir.

Carnivore diyeti, ketojenik diyetten çok daha zor bir diyettir. Çok düşük oranda karbonhidrat içerir bu yüzden de ketozis oluşturur. Ketozis, kandaki ketonların artması durumudur ve bu ketonlar yağ yakımını hızlandırır. Kornovir diyeti veya ketojenik diyet yaparken de bu durum ortaya çıkar.

Carnivore diyetinde (Kornovir diyetinde) neler yenir?

Koyun eti, kuzu eti, domuz eti, hindi eti, dana eti, sakatat. Ayrıca somon, levrek gibi balıklar ve karides, ıstakoz gibi deniz canlıları. Yumurta, kemik suyu, tereyağı, sert peynirler ve su carnivore diyetinde yenilenlerdir.


Kaya tuzu, karabiber ve karbonhidrat içermeyen soslar da kornovir diyetinde tüketilebilir. Yoğurt, süt ve kefir gibi içecekler ise karbonhidrat içerdiği için tercih edilmemektedir.

Carnivore diyetinde (Kornovir diyetinde) neler yenmez yasaktır?

Kornovir diyeti carnivore diyeti nedir nasıl yapılır neler yenir

Patates, biber de dahil olmak üzere tüm sebzeler. Tüm meyveler, süt, yoğurt, ayran, kefir, su kefiri, çay, kahve, meyve suyu, maden suyu gibi içecekler carnivore diyetinde yasaktır. Ayrıca tüm baklagiller ve çerezler de kornovir diyetinde yenmez. Kinoa, ekmek, un, makarna, pirinç de yasaktır. Tüm alkollü içecekler ve şeker içeren her şey de yine carnivore diyetinde tüketilmemesi gereken yiyecekler ve içecekler arasındadır.

Carnivore diyetinin faydaları nelerdir?

Etobur diyetinde yani carnivore diyetinde karbonhidrat tüketilmediği için kilo vermek mümkündür. Yani bu diyete başladıktan kısa bir süre sonra size kilo verdirir. Aynı sebepten dolayı insülin direncini düşüren bir diyettir.

Carnivore diyeti zararlı mı?

Kornovir diyeti (Carnivore diyeti) sadece kısa bir süre için yapılabilecek bir diyettir. Doktor kontrolü altında şok diyet olarak üç beş günlük veya bir haftalık bir aylık bir plan şeklinde uygulanabilir. Fakat sürekli devam ettirilmesi önerilen bir diyet değildir.

Vücudumuzun ihtiyacı olan onlarca vitamin, mineral vardır. Ayrıca lif ve karbonhidrata da ihtiyacımız vardır. Carnivore diyeti bu ihtiyaçlarımız açısından zayıftır. Bu yüzden uzun vadeli olarak yapılması sağlıklı olan bir diyet değildir.

Kornovir diyeti etobur diyetinde neler yenir zararları faydaları

Ayrıca her gün et yemek zararlı mı diye soracak olursanız, evet vücudumuzdaki hücre yenilenmesinin hızını düşürür. Devamlı et yiyerek diyet yapanların vücudunda maya artışı da gözlenmektedir. Mayalar bir süre sonra sindirim sistemi ve sinir sistemi hastalıklarına yol açmaktadır. Bu yüzden bu tür diyetler, doktor kontrolü altında ve mutlaka kısa süreli olarak yapılmalıdır.


Carnivore Diyeti Etobur Kornovir Nedir?


Günde 1 çay kaşığı kadar tuz tüketin. Bu tuz, rafine olmamalı. Doğal kaya tuzu kullanın.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler