Kandidiyazis (kandidiyaz) candida albicans mantarının sebep olduğu bir maya enfeksiyonu. Kandida (candida diyeti) nasıl yapılır? Diyet listesi neler yenir?

Kandida Nedir? Candida Diyeti Nasıl Yapılır? Diyet Listesi

Kandidiyazis (kandidiyaz) candida albicans mantarının sebep olduğu bir maya enfeksiyonu. Kandida (candida diyeti) nasıl yapılır? Diyet listesi neler yenir?

Kandidiyazis (kandidiyaz) candida albicans mantarının sebep olduğu bir maya enfeksiyonudur. Kandida (candida diyeti) nasıl yapılır? Diyet listesi nelerden oluşur? Neler yenir ve kullanılır? Bu yazımızda bakalım.

Daha önce maya alerjisi nedir? Belirtileri nelerdir? anlatmıştım. Konuyla ilgili detaylı bilgiyi o yazıda bulabilirsiniz.

Kandida (candida) nedir? Neden olur?

Kandida (candida) nedir? Herkeste ortaya çıkabilecek bir mantar enfeksiyonudur. Bazen kişiler farkında olmaz çünkü çok fazla belirtisi vardır. Günümüzde çoğu hastalığın, özellikle kronik hastalıkların altında yatabilen sebeplerden biridir.

Şimdi candida neden olur liste halinde bakalım çünkü pek çok sebebi vardır.
 • Sıkça antibiyotik kullanımı
 • Hamilelik
 • Bağışıklık sisteminin güçlü olmaması
 • Yanlış beslenme alışkanlığı
 • Sık alkol kullanımı
 • Hormonal dengesizlik
 • Stresli yaşam tarzı
 • Uyku bozuklukları

Candida neden artar? sorusunun kişiye özel pek çok farklı sebebi olabilir. Özellikle şekerli gıdalar ve içecekler tüketilmesi çok etkilidir. Bunun dışında kişinin yaşamındaki stres yoğunluğu veya travma sonrası stres bozukluğu gibi durumlar da önemli sebeplerdendir. Candida
Mantar vücudun değişik bölgelerinde tutunabilir ve yıllarca orada kalabilir. Örneğin bağırsağa tutunarak geçirgen bağırsak sendromuna sebep olabilir.

Candida mantarı, eğer kişi fark etmezse bir yerden başlayarak bütün vücudunu sarabilir. Bu aşamadan sonra kişide pek çok belirti ortaya çıkar ve eğer kontrol altına alınmazsa ölümcül sebeplere yol açar.

Candida nasıl anlaşılır? Belirtileri nelerdir?

Ufacık bir sivilceden başlayarak kansere kadar sebep olabilecek çok tehlikeli bir mantar türüdür. Candida nasıl anlaşılır yani belirtileri nelerdir şimdi birlikte bakalım.
 • Ağız kokusu, dilde beyazlık
 • Yutkunurken boğazda bir şey varmış gibi hissetme
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Sindirim sistemi sorunları (kronik kabızlık/ishal)
 • Cilt ve tırnak mantarları
 • Eklem ağrıları
 • Genital mantar
 • Hafıza sorunları, sisli beyin, odaklanma sorunları
 • Mevsimsel alerjiler
 • Tatlı ve karbonhidrat krizleri
 • Ruh hali değişimleri, depresyon, anksiyete
 • Egzama, uçuk, sedef hastalığı gibi cilt sorunları
 • Ciltte kuruluk, pullanma, dökülme
 • Sinirlilik, huzursuzluk, gerginlik hali
 • Saç dökülmesi, kaşıntısı, incelmesi

Eğer tedavi edilmezse gözler, kalp, beyin, kemikler ve kanı da etkileyerek migren, görme kaybı, fibromiyalji, romatoid artrit ve hatta kanser gibi sonuçlar yaşanabilir. Candida
Günümüzde sıklıkla karşılaşılan crohn hastalığı, ibs, geçirgen bağırsak sendromu, kolit, ülser, reflü gibi pek çok semptomun altında yatan asıl sebep bu mantar olabilir.

Candida diyeti nedir? Nasıl yapılır? Diyet listesi neleri kapsar? Neler yenir?

Candidayı besleyen en önemli gıda şeker ve karbonhidrattır. Bu mantarın en sevdiği şeyler bunlar olduğu için eğer vücudunuzu ele geçirmişse, canınız hep bunları yemek isteyebilir. Ve yedikçe de aslında içinizdeki düşmanı beslemiş olursunuz.

Candida diyeti nedir nasıl yapılır? Bazı temellere dayalı bir diyet listesi ile yapılır. Candida diyet listesi neleri kapsar? Neler yenir ve yenmez şimdi bakalım.
 • Şekerli meyveler (muz, üzüm, hurma, mango)
 • Glutenli gıdalar (arpa, pirinç, yulaf, buğday, çavdar, un)
 • Şarküteri ürünleri (salam, sucuk, sosis)
 • Çiftlik balıkları
 • Paketlenmiş market ürünleri
 • Süt ve süt ürünleri
 • İşlenmiş yağlar (kanola yağı, soya yağı, ayçiçek yağı, margarin)

ilk etapta beslenme listenizden çıkartmanız gereken gıdalardır. Daha önce eliminasyon diyeti nasıl yapılır anlatmıştım, bu süreçte size yardımcı olabilir.

Candida diyeti ekmek ve tüm tahıllar konusunda çok hassastır. Beslenme listesinden mutlaka çıkartılması gerekir. Hatta yukarıdaki candida diyet listesinde yer alan pirinç, mısır, süt ürünleri, yulaf da tüketilmemelidir. Çünkü çapraz tepkime ile vücut bunları da gluten olarak algılamaktadır. Bu yüzden glutensiz beslenme çok önemlidir.

Candida diyetinde neler yenir? Bol sebze (mümkünse buğulama veya fırında pişirilmiş), deniz balığı, çiftlik tavuğu ve kuzu eti. Tahin yenir mi? Evet. Mantar yenir mi? Hayır. Elma yenir mi? Hayır. Bu süreçte bol soğan ve sarımsak tüketmek işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca hindistan cevizi yağı, mct oil, organik sirke ve zencefil de kişiye uygunsa tüketilebilir.

Candida tedavisi nasıl yapılır? Ne kadar sürer?

Candida tedavi edilmezse ne olur demin anlatmıştım. Kişiyi kansere kadar götürebilir. Bu yüzden durum ciddiye alınmalıdır. Yukarıdaki listedeki belirtilerin çoğu sizde var mı? Candida tedavisi için hangi doktora gidilmeli? Eğer belirtiler, semptomlar ve bu mantarın sebep olduğu (yine yukarıdaki listede yer alan) hastalıklar sizde varsa fonksiyonel tıp uzmanına gitmelisiniz.

Candida tedavisi nasıl yapılır? Kişinin kendi başına yapıp, tam olarak verim alabileceği kurtulabileceği bir tedavi değildir. Mantar vücudunuzu ne kadar sardı? Hangi bölgeleri etkisi altına aldı? Hangi hormonları, vitamin ve mineralleri etkileri? Bütün bunlar ancak bir uzman eşliğinde ortaya çıkabilir ve buna uygun olarak kişiye ilaç, takviye ve diyet listesi hazırlanır. Candida
Candida tedavisi ne kadar sürer? Tamamen kişiye, kişinin yaşam şekline ve mantarın kişide yol açtığı hasara göre süre değişebilir. Bu süre genel olarak 3 ay ile 1 yıl arasında değişebilir. Sabırlı olmak, sadece beslenme şeklini değil aynı zamanda yaşam şeklini de düzenlemek bu süreçte çok etkili olacaktır.
Hayatını değiştirmezsen hastalıktan kurtulamazsın
Bu sürece kısa dönemli bir diyet olarak bakmamak gerekir. Bugüne kadar tekrar edilerek yapılan hatalar bu hastalığın ortaya çıkmasına sebep oldu. Candida neden olur? sorusu kötü beslenme alışkanlıkları (sıklıkla şekerli gıdalar, hamur işi, alkol tüketmek), travmalar, stres, hareketsizlik, uyku bozuklukları ve hatta evinizdeki küften, dişinizdeki amalgam dolgudan bile olabilir.

Candida neden geçmez? Sadece bir süre beslenme şeklimi değiştireyim de kurtulayım diye düşünürseniz geçmez. Çünkü yukarıda da dediğim gibi hayatını değiştirmezsen hastalıktan kurtulamazsın. Nerede yanlışlar yapıyorum? diye düşünmek gerekir.

Tedavinin aşamaları vardır. Hangi aşamaya ne zaman geçileceğine doktorunuzun karar vermesi gerekir. Ve bu süreçte meditasyon, olumlama, yoga, spor, egzersiz, sauna, stres yönetimi, psikolojik destek, kişisel ve çevresel hijyen, uyku problemlerinin çözülmesi, kişiye uygun diyet yapılması gerekli ve faydalıdır.

Vücudumuzun dengesi bozulduğunda bize başta ufak ufak sinyaller verir. Bunları dikkatlice dinleyip adım atmamız gerekir. Eğer dikkate almazsak, durum çok fazla ciddileşebilir. Yani bahar alerjim var diyerek bunu kabul etmek ve bir şurup içmek çözüm değildir. Çünkü bahar alerjisi veya ayak mantarı sizi ölüme götürebilir.

Kendi bedeniyle, ruhsal durumuyla, iç dünyasıyla ilgilenen kendine sevgi ve saygı gösteren bireyler aynı sorunlara maruz kalsalar bile diğerleri gibi semptomlar geliştirmeyebiliyor. Kendimize acımamak, başımıza gelenlerle baş edebilmek, güçlü kalabilmek ve durumu kabullenmek yerine sorgulamak, asıl sebebi bulmaya çalışmak, durumun kök sebebini araştırmak hayat kurtarabilir.

Bu, zorlu bir süreçtir. Ancak kişi birlikte çalıştığı güvenilir bir uzmanla birlikte üstesinden gelebilir. Önemli olan geç kalmadan bir an önce tedaviye başlamaktır. Neden sürekli ishal oluyorum, yemekten sonra ishal oluyorum, genital mantarım geçmiyor, terleyince saçlarım kaşınıyor gibi soruların çözümü ilaçlar değildir.


Kandida Nedir? Candida Diyeti Nasıl Yapılır? Diyet Listesi


Su içmek yerine sıcak içecekler içmek sizi daha mutlu ediyorsa, sıcak suyun içine elma limon ve tarçın koyup içebilirsiniz.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler