Blumia nervoza ve yiyip kusmak olarak da bilinen bulimia nervoza hastalığı nedir? Sebepleri ve belirtileri neler? Bulimia ne demek? Nasıl olur Tedavisi var mı?

Bulimia Nervoza Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Blumia nervoza ve yiyip kusmak olarak da bilinen bulimia nervoza hastalığı nedir? Sebepleri ve belirtileri neler? Bulimia ne demek? Nasıl olur Tedavisi var mı?

Halk arasında blumia nervoza ve yiyip kusmak olarak da bilinen bulimia nervoza hastalığı nedir? Sebepleri ve belirtileri nelerdir? Bulimia ne demek? Tedavisi var mı? Bu yazımızda bunlara bakacağız.

Yazılarımda hep sağlıklı beslenme odaklı içerikler oluşturmaya ve önemli olanın zayıf olmaktan ziyade sağlıklı olmak olduğunu vurgulamaya çalışıyorum. Fakat bazı psikolojik sebeplerden dolayı ve özellikle 20li yaşların başlarında sıkça görülen bulimia nervoza konusuna da mutlaka değinmek gerekiyor. Ve bu konuda bilinçli olmak gerekiyor.

Bulimia nervoza hastalığı nedir?

Kişinin, sağlıklı ve doğal zayıflama yöntemlerini benimememesi, hiç öyle bir durum söz konusu olmasa dahi kendini kilolu zannetmesi ve yediklerinden çok rahatsız olup, onları vücudundan bir şekilde atmak istemesidir. Kişide anoreksiya nervoza olarak bilinen zayıf olma takıntısı vardır.

Bulimia nervoza hastalığı nedir

Kişi bir süre çok az kalori alarak beslenir daha sonra bir oturuşta büyük porsiyonlar tüketir ve ardından bu yediklerini kusarak veya bazı ilaçların yardımıyla vücudundan atmak ister. Bulimia nervoza aynı zamanda anoreksiya bulimia olarak da geçer.

Bulimia nervoza belirtileri nelerdir?

Bulimia anoreksiyadan çok daha yaygındır. Zayıf veya kilolu pek çok kişi bu hastalıktan muzdariptir.

  • Her gün çok fazla egzersiz yapmak
  • Asosyallik
  • Boğazda ve parmaklarda yaralar
  • Diş çürümesi ve dökülmesi
  • Kilo alma korkusu
  • Yemek yedikten sonra ortadan kaybolmak
  • Yorgunluk ve halsizlik
  • Çok büyük porsiyonlarda yemek yemek

Bulimia nervoza nasıl olur? Kişi bazı psikolojiik sorunlar veya ayrıca sosyolojik etkenlerden dolayı kendisini çok şişman ve kilolu olarak hisseder. Bu sorunu çözmek için günlük yaşantısında çok az miktarlarda yemek yemeye çalışır.

Bulimia nervoza hastalığı neden olur belirtileri nelerdir

Aralarda sıkça gelen yeme krizleriyle birlikte büyük porsiyonlar tüketir ve bu tükettiği porsiyonları vücudundan hemen atmak ister. Bunun için kusar veya bazı ilaçlar kullanır ya da hasta olsa ya da sakatlansa dahi çok fazla egzersiz yapar.

Bulimia nervoza zararları nelerdir?

Kişi yediklerini hızlı bir şekilde vücudundan çıkarttığı için zaman içinde vücudundaki vitamin, mineral ve hormon dengesi bozularak metabolik hastalıklara yakalanma riski çok yükselir. Yani bir kişinin bulimia nervoza olup sağlıklı olması imkansızdır.

Öncesinde en çabuk etki gösteren diyet veya 1 haftada 5 kilo verdiren diyet gibi diyetlere yönelmiş fakat bunları panik içinde ve yanlış bir şekilde yapmış olma ihtimali yüksektir.

Bulimia nervoza hastalığı neden olur sebepleri

Yediklerini kusarak çıkartmaya çalıştığı için zaman içinde boğazda ve beyinde tahribat oluşur. Bu durum ağızdaki asit oranını da olumsuz yönde etkiler ve kişinin dişleri çürümeye hatta dökülmeye başlar.

Kişi özellikle yemek yenilebileceği ihtimali olduğu için yavaş yavaş insanlarla görüşmekten uzaklaşır ve asosyal olur. Bu da onu bir başka psikolojik yıkıma götürür.

Neden yemek yedikten sonra pişman oluyorum?

Bulimia nervoza neden olur? Sebepleri psikolojik ve sosyolojik temellere dayanır. Bu konuda mutlaka bir psikoterapist ile çalışmak gerekir.

Yemek yedikten sonra pişman oluyorum diyorsanız, size kilo aldıracağını düşündüğünüz yiyecekleri yemekten vazgeçmelisiniz. Günlük olarak sağlıklı bir şekilde beslenmeli ve haftada 2-3 gün yarım saat yürüyüşlerle sağlığınızı desteklemelisiniz. Bu şekilde yediklerinizden pişman olmazsınız.

Bulimia nervoza tedavisi nasıl yapılır?

Öncelikle duruma neyin sebep olduğu çözülerek bulimia nervoza tedavisi bir psikoterapist ve bir beslenme uzmanı eşliğinde yapılmalıdır.

Zayıf ve hasta görünmek yerine ideal kilo ile sağlıklı bir görünüme sahip olmak, güçlü bir bağışıklık sistemi ile güçlü olmak vurgulanmalıdır.


Bulimia Nervoza Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi


Sık sık ve azar azar yemek bilinenin aksine sağlıklı değildir. Günde 2 öğün yiyin. Sağlıklı protein ve sebzelerle dolu tabaklar hazırlayın.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler