Bu eşyaların başkasıyla paylaşılması hijyen ve sağlık açısından zararlı. Mantar, bakteri ve iltihaplara sebep olabilir. Nasıl korunuruz?

Sağlığınız İçin Bu Eşyaları Başkasıyla Paylaşmayın

Bu eşyaların başkasıyla paylaşılması hijyen ve sağlık açısından zararlı. Mantar, bakteri ve iltihaplara sebep olabilir. Nasıl korunuruz?

En yakın arkadaşınızla birlikte müzik dinlemek veya yeni aldığınız rujunuzu paylaşmak isteyebilirsiniz. Fakat sağlık ve hijyen açısından başkalarının kullanmasına izin verdiğiniz bu ürünler, sizi farkında olmadan hasta edebilir.

Her ne kadar onları çok seviyor olsanız da arkadaşlarınızla paylaşmamanız gereken şeyler var.

Bunları kimseye vermeyin

1. Rujunuzu bir kez de en yakın arkadaşınız sürse ne olacak? En basitinden uçuk (herpes) bulaşabilir. O anda aktif olmayan bir uçuk olabilir bu ve gözle göremeyebilirsiniz. Fakat rujunuzu kullanmasına izin verdiğiniz kişiden size uçuk bulaşabilir. Rujunu paylaşma 2. Sevgilinizle ya da arkadaşınızla, o anda dinlediğiniz şarkıyı paylaşmak istediniz ve kulaklığınızın tekini ona verdiniz. Bu paylaşımcı hareketiniz kulak iltihaplarına sebep olabilir. Kulaklığını paylaşma

Sağlığınız için bu eşyaları başkasıyla paylaşmayın

Konu sağlık olunca hem dış etkenler hem de iç etkenler önemli oluyor. mutfak tüyoları da bu noktada işinize yarayabilir.

Şimdi başka hangi eşyalar kimseyle paylaşılmaz devam edelim.

3. Saçınıza taktığınız tokalar bitlenmenize ve çeşitli mantar hastalıklarına sebep olabilir. Sadece arkadaşlar arasında paylaşılan tokalara değil, kuaförlerde saçınıza takılan tokalara da dikkat etmelisiniz. Havlunu paylaşma 4. Nemli bir ortam olan banyo, bakteri ve mantar için muhteşem bir yaşam alanıdır. Havlularınızı ya daha farklı bir yerde tutun ya da banyonuzdaki havluları haftada bir kez değiştirin ve yıkayıp mutlaka ütüleyin. Kendi evinizde bunu sağlayın ve başkasının evinde havlu kullanmamaya özen gösterin. Havlunu paylaşma

Mikrop ve bakterilerden nasıl korunuruz?

Hindistan cevizi suyu ve hindistan cevizi yağı iyi bir bakteri ve mikrop öldürücüdür.

Ayrıca soğan çorbası, sarımsak, kereviz sapı ve kekik suyu gibi gıdaları günlük olarak tüketmek de bizi mikrop ve bakterilerden nasıl korunuruz sorusunun cevabına götürebilir.

Koronavirüsten nasıl korunulur?

5. Gelen misafirlerle paylaştığınız ev terliklerinin içi, siz görmeseniz de bakteri, mikrop ve mantarlarla dolu. Terlikleri çamaşır makinenizde yıkayabilirsiniz fakat 6 ayda bir onları çöpe atıp yenilerini almanız hijyen açısından yapabileceğiniz en doğru şey olacaktır. ev terliğini paylaşma 6. Ciltle yakın temasta bulunan deodorantların paylaşılması beze ve sivilcelerin oluşmasına sebep olur. Sağlık açısından parfüm ve deodorantlarınızı kimseyle paylaşmayın. deodorant paylaşma

Bu eşyaları hem siz kimseyle paylaşmayın, hem de sizinle paylaşanları uyarın ve kimsenin özel eşyalarını kullanmayın. Bu şekilde çeşitli mantar, bakteriler ve dizanteri gibi hastalıklar kapabilirsiniz.


Sağlığınız İçin Bu Eşyaları Başkasıyla Paylaşmayın


Başlamak için mükemmel olmak zorunda değilsin; fakat mükemmel olmak için başlamak zorundasın. // Zig Ziglar

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler