Brokoli neye iyi gelir? Brokolide hangi vitaminler var? Brokolinin faydaları nelerdir? Nasıl pişirilir ve yenir? Cilde faydaları nelerdir?

Brokolinin Faydaları Nelerdir? Brokoli Neye İyi Gelir?

Brokoli neye iyi gelir? Brokolide hangi vitaminler var? Brokolinin faydaları nelerdir? Nasıl pişirilir ve yenir? Cilde faydaları nelerdir?

Brokoli nedir?

Brokoli lahana ve karnabahar ailesinden gelen yeşil yapraklı bir bitkidir. Bu bitki ilk olarak İtalyada keşfedilmiş ve ismini İtalyancadaki (Broccolo) yani (Dal) dan almıştır. Bitkinin ilk olarak 17. veya 18. yyda ekildiği düşünülüyor.

Bugün brokoli pek çok dünya mutfağında kullanılmakta. Brokoli nasıl pişirilir? Çiğ olarak veya pişirilmiş şekilde yenilebiliyor. Ama brokoliyi daha çok buharda pişirerek ya da çiğ yemek öneriliyor. Çünkü ancak bu şekilde besin değerini kaybetmiyor.

Brokolide hangi vitaminler var?

Brokoli çok uzun süredir, en sağlıkl yiyecekler listesindeki yerini koruyor. Brokolide çokça demir, protein, kalsiyum, krom, karbonhidrat, K vitamini, A vitaminiyle C vitamini bulunuyor. Brokoli aynı zamanda mikroplarla savaşabilen ve ayrıca antioksidan özelliğine sahip bir bitki.

Brokolinin faydaları nelerdir

Her gün brokoli yemek zararlı mı? Her gün yiyebilirsiniz. Brokolinin yan etkileri arasında bilinenler gaz yapması ve bağırsakları çalıştırması. Çünkü oldukça lifli bir sebze.

Brokolinin erkeklere faydası da oldukça önemli. Neden mi? Çünkü brokoli yemek erkeklerde sperm üretimini artırıyor. Bu da orgazm gücünü artırıyor ve kısırlık ihtimalini azaltıyor.

Brokolinin faydaları neler?

Özellikle kilo vermek isteyenlerin tabaklarında sarımsaklı brokoli veya yoğurtlu brokoli ya da brokoli salatası olarak mutlaka yer alan brokolinin faydaları neler bakalım.

  • Lifli olduğu için tok tutar sindirim sistemini korur
  • Detoks etkisiyle zararlı kimyasalları vücuttan atar
  • Bol C vitamini içerir hızlı iyileşmeyi sağlar
  • Kanser düşmanıdır
  • Enflamasyon düşmanıdır
  • Kemikleri güçlendirir

Ayrıca damar sertliği oluşumunu önlediği için kalp dostu muhteşem bir sebzedir. Tavuğun, balığın, etin yanında da çok lezzetli bir garnitür olarak tüketilebilir.

Brokoli neye iyi gelir?

Brokoli başta göğüs kanseri, kolon kanseri ve akciğer kanseri olmak üzere kanser riskini düşürüyor. Anti-aging etkisiyle yaşlanmayı önlüyor. Lifli bir bitki olduğu için hazımsızlığa ve kabızlığa iyi geliyor, bağırsakları çalıştırıyor.

Brokoli hücre yenileyici besinler arasında çok önemli bir yere sahiptir. Glutatyonu artıran destekleyen besinler arasında çok önemli yeri vardır.

Brokoli neye iyi gelir faydaları neler

Brokolideki vitaminlerden C vitamini, sülfür ve belirli düzeydeki amino asit oranı vücuttan tıpkı ürik asit gibi serbest radikallerin ve toksinlerin atılmasını sağlıyor. İçeriğindeki krom insülini dengeliyor. Bağışıklık sistemini koruyor ve sahip olduğu beta-karoten ile göz sağlığına iyi gelen yiyecekler arasında yer alıyor. Brokolinin cilde faydaları da var. Zararlı UV ışınlarına karşı bir koruma kalkanı gibi çalışıyor.

Brokolinin içindeki magnezum kemikleri güçlendiriyor. Kansızlığı gideriyor, alzheimer riskini azaltıyor, kolesterolü ve yüksek kan basıncını düşürüyor. Bunların yanısıra kalp krizi riskini azaltıyor. Diyet yapanlara ve hamilelere özellikle tavsiye ediliyor.


Brokolinin Faydaları Nelerdir? Brokoli Neye İyi Gelir?


Zencefil ve zerdeçal iki muhteşem koruyucudur. Gripten kansere kadar çoğu hastalığın önlenmesinde, bağışıklık sistemini güçlendirmede ve iltihap gidermede vazgeçilmezlerdendir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler