Brokoli hakkında bilgiler.. Brokolide hangi vitaminler var? Brokolinin faydaları nelerdir? Brokolinin cilde faydaları nelerdir?

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Brokoli hakkında bilgiler.. Brokolide hangi vitaminler var? Brokolinin faydaları nelerdir? Brokolinin cilde faydaları nelerdir?

Brokoli hakkında bilgiler

Brokoli lahana ve karnabahar ailesinden gelen yeşil yapraklı bir bitkidir. Bu bitki ilk olarak İtalyada keşfedilmiş ve ismini İtalyancadaki (Broccolo) yani (Dal) dan almıştır. Bitkinin ilk olarak 17. veya 18. yyda ekildiği düşünülüyor.

Bugün brokoli pek çok dünya mutfağında kullanılmakta. Çiğ olarak veya pişirilmiş şekilde yenilebiliyor. Ama brokoliyi daha çok buharda pişirerek ya da çiğ yemek öneriliyor. Çünkü ancak bu şekilde besin değerini kaybetmiyor.

Brokolide hangi vitaminler var?

Brokoli çok uzun süredir, en sağlıkl yiyecekler listesindeki yerini koruyor. Brokolide çokça demir, protein, kalsiyum, krom, karbonhidrat, K vitamini, A vitaminiyle C vitamini bulunuyor. Brokoli aynı zamanda mikroplarla savaşabilen ve ayrıca antioksidan özelliğine sahip bir bitki.

Brokolinin faydaları nelerdir

Brokolinin faydaları nelerdir?

Brokoli başta göğüs kanseri, kolon kanseri ve akciğer kanseri olmak üzere kanser riskini düşürüyor. Anti-aging etkisiyle yaşlanmayı önlüyor. Lifli bir bitki olduğu için hazımsızlığa ve kabızlığa iyi geliyor, barsakları çalıştırıyor. Brokolinin içindeki C vitamini, sülfür ve belirli düzeydeki amino asit oranı vücuttan tıpkı ürik asit gibi serbest radikallerin ve toksinlerin atılmasını sağlıyor. İçeriğindeki krom insülini dengeliyor. Bağışıklık sistemini koruyor ve sahip olduğu beta-karoten ile göz sağlığını da iyileştiriyor. Brokolinin cilde de faydaları var. Zararlı UV ışınlarına karşı bir koruma kalkanı gibi çalışıyor. Brokolinin içindeki magnezum kemikleri güçlendiriyor. Kansızlığı gideriyor, alzaymır riskini azaltıyor, kolesterolü ve yüksek kan basıncını düşürüyor. Bunların yanısıra kalp krizi riskini azaltıyor. Diyet yapanlara ve hamilelere özellikle tavsiye ediliyor.


Brokolinin Faydaları Nelerdir? : Brokoli hakkında bilgiler brokolide hangi vitaminler var brokolinin faydaları nelerdir krom kalsiyum buharda brokoli sülfür brokolinin cilde faydaları


Hayat, insanın cesaretine göre büyür veya küçülür. // Anais Nin

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler