Biberiye çayı neye iyi gelir? Zayıflatır mı? Özellikle bağışıklık sistemi üzerinde etkili biberiye ne işe yarar? Çayı nasıl yapılır demlenir? Faydaları nedir?

Biberiye Çayı Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar? Faydaları Nedir?

Biberiye çayı neye iyi gelir? Zayıflatır mı? Özellikle bağışıklık sistemi üzerinde etkili biberiye ne işe yarar? Çayı nasıl yapılır demlenir? Faydaları nedir?

Yüzyıllar boyunca Avrupa, Asya ve Avrupada tıbbi alanda kullanılmış olan özellikle bağışıklık sistemi üzerinde etkili biberiye ne işe yarar? Biberiye çayı nasıl yapılır ve faydaları neler bakalım.
Kekik ailesinden olan Rosmarinus officinalis bitkisinin ince yapraklarından elde edilir. Bu yapraklarda biberiye yağı, ekstraktı ve çayı yapılır. biberiye çayı faydaları neye iyi gelir
Kolay yetişen bu bitkiyi bahçenizde de yetiştirebilirsiniz. Minik yapraklarını kopartıp direkt kullanabilirsiniz. Özellikle et yemeklerinde kullanılan biberiye mis gibi kokusuyla dikkat çeker.

Biberiye çayı faydaları

Demir, kalsiyum ve vitaminler açısından zengin olan biberiye çayı faydaları nedir öncelikle buna bakalım.
 • Sindirim sistemini düzenler
 • Bağırsak mikrobiyomunu iyileştirir
 • Karaciğer hasarını önler
 • Serbest radikallerin atılmasına yardımcı olur
 • Antioksidandır
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Kan şekerini düzenler
 • Kalp sağlığına iyi gelir


Ayrıca biberiyenin saça faydaları da dikkat çekmektedir. Saç uzamasını sağlar ve dökülmeyi azaltır. Maske yapmak için bitkiyi kaynatıp suyunu saç diplerinden uca kadar uygulayın ve 20 dk bekleyip durulayın.

Eğer ada çayı, reyhan, kekik, nane gibi bitkilere karşı alerjiniz varsa şifalı bitkiler arasında yer alan bu bitkiye karşı da dikkatli olmalısınız.

Biberiye çayını kimle kullanamaz? Hamilelerin ve emziren annelerin kullanmadan önce doktoruna danışmaları gerekir. Ayrıca epilepsi hastaları kullanmamalıdır.

Biberiye çayı nasıl demlenir ve hazırlanır?

Şimdi gelelim biberiye çayı yapılır konusuna. Burada nasıl demlenir ve hazırlanır kısmı önemlidir. Bunun için tarifi vereyim.
 • 1 çay kaşığı kuru biberiye yarağı
 • 1 bardak temiz su
 • 1 çay kaşığı bal (isteğe bağlı)
 • İnce dilim limon veya portakal (isteğe bağlı)


Önce suyu kaynatın daha sonra bardağa veya rooibos çayını demler gibi french presse döküp içine yaprakları ekleyin. 5-6 dakika kadar bekleyin. Yaprakları süzün, içine isteğe göre bal ve limon ya da portakal dilimi ekleyin.

biberiye çayı nasıl demlenir yapılır hazırlanır
Spazm çözücü etkisiyle gaz ve şişkinlik sorunu üzerinde oldukça etkilidir. Emilimi kolaylaştırır ve sindirim sistemindeki Lactobacillus, Bifidobacterium gibi sağlıklı bakterileri destekler.

Serbest radikaller vücutta oksidatif strese sebep olur. Bu da alzheimer, erken yaşlanma ve bazı kanser türlerinin oluşmasına neden olur. Biberiye, serbest radikallerin vücuttan atılmasına destek olur.

Tıpkı maş fasulyesi, nar veya kekreyemiş gibi.

Biberiye çayı kilo verdirir mi? Evet. Bitkinin fitokimyasal yapısı ile lipaz devreye girer ve yağ yakımını destekler. Ne işe yarar denildiğinde ağrı kesici ve inflamasyon giderici özellikleri de dikkat çeker.

Mikrop öldürücü şifalı bitkiler

Tıpkı kırmızı acı biber ve hindistan cevizi yağı gibi çok iyi bir mikrop öldürücü şifalı bitkiler arasında yer alır.

16. yüzyılda hastanelerde biberiye yaprağı yakılırdı ve bu şekilde ortamdaki mikroplar temizlenirdi. Ayrıca eski İngiliz düğünlerinde geline bir demek sunulur ve doğurganlığı simgelerdi.


Biberiye Çayı Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar? Faydaları Nedir?


Fazladan şeker tüketimi kalp hastalıklarına yakalanma riskini artırır.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler