Şeker hastalığının belirtileri neler? Evde kolay şeker hastalığı testi nasıl yapılır? İdeal bel ölçüsü nedir?

Bel Ölçüsü Kaç Olmalı? Şeker Hastalığının Belirtileri Neler?

Şeker hastalığının belirtileri neler? Evde kolay şeker hastalığı testi nasıl yapılır? İdeal bel ölçüsü nedir?

Bel Ölçüsü ve Şeker Hastalığı

Kilosu normal olsa dahi, bel çevresi 102 santimetreyi geçen erkekler ve 88 santimetreyi geçen kadınlar daha çok şeker hastalığına yakalanma riskine sahip.

Şeker Hastalığının Belirtileri

bel ölçüsü

Şeker hastalığının en önemli belirtileri arasında; sık aralıklarla idrara çıkma, aşırı susama, bulanık görme, halsizlik, bitkinlik, beklenmedik kilo kaybı, acıkma, mide bulantısı geliyor. Ayrıca adetten kesilme, kuru ve kaşıntılı deri, nefes kokusu, erkeklerde iktidarsızlık, yaraların geç iyileşmesi de şeker hastalığının belirtileri arasında yer alıyor.

Şeker Tahlilleri

Kilolu kişiler sık aralıklarla açlık, tokluk şeker tahlilleri yaptırmalı. Eğer 45 yaşındaysanız (veya daha üst) 3 yılda bir de glikoz tolerans testi yaptırmalısınız. Dünyada 2000 yılında 151 milyon şeker hastası varken, 2010 yılında bu sayı 221 milyon oldu. 2020 yılında ise 300 bu rakamın milyonu geçmesi bekleniyor.

İdeal bel ölüsü nedir?

Erkekler için ideal bel ölçüsü en fazla 102 cm olmalıdır. Kadınlar için ideal bel ölçüsü en fazla 88 cm olmalıdır.

Bu rakamlar arttıkça şeker hastalığı, akne, fibromiyalji, romatoid artirit, kalp damar hastalıkları gibi pek çok hastalık riski de artmaktadır.

İnatçı Şeker

İnatçı şeker yüksekliği, şeker hastalığıyla alakalı bazı belirtilere yol açıyor

Diyabet Önlemleri

Yağlı ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmek diyabet için en önemli risklerdendir. Ailede ve kan yakınlarında şeker hastalarının bulunması, kilo fazlalığı ve şişmanlık, yağın vücutta daha çok nerede toplandığı diyabet için ipucu verebilir. Şeker bağımlılığı en kolay kazanılan bağımlılıklardandır. Ama kontrol ederek bundan kurtulabilirsiniz.

şişmanlık televizyon

Evde kolay şeker hastalığı testi

Evde şeker hastalığı testi yapabilirsiniz. Hem de çok kolay bir şekilde. Tek ihtiyacınız olan şey bir adet mezura. Bel çevresi 94 santimetreyi geçen erkekler ve 80 santimetreyi geçen kadınlar, şeker hastalığına oldukça yatkın. Ne kadar hareketsizseniz o kadar risk altındasınız. Ayrıca bulimia nervoza hastalığı da şeker hastalığına sebep oluyor. Yüksek tansiyonlularda, kolesterol sorunu olanlarda, gebeliğinde şeker sorunu yaşayanlarda şeker hastalığı daha çok görülüyor. Son risk faktörü de yaş. Yaş arttıkça risk de artıyor.

Şeker hastalığını önlemek için aralıklı oruç yapabilirsiniz, egzersizi hayatınıza sokmalı, tansiyonunuzu kontrol altında tutmalı, kolesterol değerlerine dikkat etmeli, alkol ve sigaradan uzak durmalısınız.


Bel Ölçüsü Kaç Olmalı? Şeker Hastalığının Belirtileri Neler?


6 adet 500ml’lik su şişelerini evinizde veya ofisinizde sürekli olarak giriğiniz odalar/yerlere koyun. Böylece gördüğünüz zaman içersiniz ve suyunuz sürekli elinizin altında olur.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler