Bel Ölçüsü Şeker Hastalığı Halsizlik Zayıflama İdeal Bel Ölçüsü Diyabet Diyabetik Risk Diabet

Bel Ölçüsü ve Şeker Hastalığı

Bel Ölçüsü Şeker Hastalığı Halsizlik Zayıflama İdeal Bel Ölçüsü Diyabet Diyabetik Risk Diabet

Bel Ölçüsü ve Şeker Hastalığı

Kilosu normal olsa dahi, bel çevresi 102 santimetreyi geçen erkekler ve 88 santimetreyi geçen kadınlar daha çok şeker hastalığına yakalanma riskine sahip.

İnatçı Şeker

İnatçı şeker yüksekliği, şeker hastalığıyla alakalı bazı belirtilere yol açıyor

Şeker Hastalığının Belirtileri

bel ölçüsü

Şeker hastalığının en önemli belirtileri arasında; sık aralıklarla idrara çıkma, aşırı susama, bulanık görme, halsizlik, bitkinlik, beklenmedik kilo kaybı, acıkma, mide bulantısı, adetten kesilme, kuru ve kaşıntılı deri, nefes kokusu, erkeklerde iktidarsızlık, yaraların geç iyileşmesi geliyor.

Şeker Tahlilleri

Kilolu kişiler sık aralıklarla açlık, tokluk şeker tahlilleri yaptırmalı. Eğer 45 yaşındaysanız (veya daha üst) 3 yılda bir de glikoz tolerans testi yaptırmalısınız. Dünyada 2000 yılında 151 milyon şeker hastası varken, 2010 yılında bu sayı 221 milyon oldu. 2020 yılında de ise 300 bu rakamın milyonu geçmesi bekleniyor.

Diyabet Önlemleri

Yağlı ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmek diyabet için en önemli risklerdendir. Ailede ve kan yakınlarında şeker hastalarının bulunması, kilo fazlalığı ve şişmanlık, yağın vücutta daha çok nerede toplandığı diyabet için ipucu verebilir.

şişmanlık televizyon

Bel çevresi 94 santimetreyi geçen erkekler ve 80 santimetreyi geçen kadınlar, dikkat etmek zorundadır. Ne kadar hareketsizseniz o kadar risk altındasınız. Yüksek tansiyonlularda, kolesterol sorunu olanlarda, gebeliğinde şeker sorunu yaşayanlarda şeker hastalığı daha çok görülüyor. Son risk faktörü de yaş. Yaş arttıkça risk de artıyor.

Şeker hastalığını önlemek için diyete özen göstermeli, egzersiz yapmalı, tansiyonunuzu kontrol altında tutmalı, kolesterol değerleri düşürmeli, alkol ve sigaradan uzak durmalısınız.


Bel Ölçüsü ve Şeker Hastalığı : şeker hastalığını önlemek için diyet kolesterol değerleri bel çevresi kaç santimetre olmalı kilo fazlalığı ve şişmanlık açlık tokluk şeker tahlilleri diyabet önlemleri şeker hastalığının belirtileri


Sık sık ve azar azar yemek bilinenin aksine sağlıklı değildir. Günde 2 öğün yiyin. Sağlıklı protein ve sebzelerle dolu tabaklar hazırlayın.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler